Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Yatırımlar istikrarsızlığa kurban gitmesin

GÜNCEL
Yatırımlar istikrarsızlığa kurban gitmesin

7 Haziran seçimleri sonucunda sandıktan koalisyon çıkması ile Sakarya’da devam eden ve projelendirilen yatırımların akıbeti de belirsizliğe düştü. Karasu Limanı ve Demiryolu ile Otomotiv OSB projelerinin rafa kalkmasından endişe ediliyor.

YENİ PROJELER
Pazar günü yapılan milletvekili genel seçimlerinin ardından sandıktan çıkan sonuç, Sakarya’da devam eden yatırımların akıbeti açısından da belirsizliğin ortaya çıkmasına sebep oldu. Özellikle son dönemde projelendirilen ve 2016 yatırım programına alınan çalışmaların önümüzdeki süreçte ne olacağı şimdiden merak edilmeye başlandı.
KARASU LİMANI
Karasu Demiryolunun tamamlanması yeni dönemin en büyük belirsizliklerinden biri olarak ön plana çıktı. Liman ile bağlantısı yapılacak olan ve Söğütlü’ye kadar gelen bölümünün geri kalan kısmı ihaleye çıkacak olan demiryolunun, olası bir koalisyon hükümeti tarafından nasıl değerlendirileceği bilinmiyor. Projenin yüksek maliyeti ise akıllarda ki soru işaretlerini arttırıyor.
OTOMOTİV OSB
Karasu Demiryolunun bağlantılı olduğu Otomotiv OSB projeside koalisyon hükümetinin öngörüsüne bırakılacak. Yeni kurulacak hükümet, AK Parti döneminde yapılan OSB projelendirmesini devam ettirmezse binlerce kişilik bir istihdam kaybı yaşanacak. Bu projeye 1.OSB’nin de demiryolu ile bağlanması eklenirse kayıp daha da büyüyecek.
ŞEHİR HASTANESİ
Sakarya ile ilgili akıbeti en çok merak edilen projelerden biride 1000 yataklı şehir hastanesi olacak. AK Parti döneminin vizyon projelerinden olan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Sakarya’ya kurulacağı açıklanarak 2016 yatırım programına alınması planlanan hastanenin, istikrarsızlık ortamına kurban gitmesinden korkuluyor.
OTOYOL VE DEMİRYOLU
3.Köprü’yü Anadolu ile bağlayacak olan Kuzey Marmara otoyolu projeside akıbeti belirsizler arasında ön sıralarda yer alıyor. Kaynarca, Akyazı hattından geçmesi planlanan otoyolun yeni dönemde yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor. Aynı şekilde Adapazarı-Arifiye arasında ki tren yolu hattının yeraltına alınması projesinin de yüksek maliyeti nedeniyle rafa kaldırılmasından endişe ediliyor.
 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz