Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Kobaş’lardan muhteşem düğün

GÜNCEL
Kobaş’lardan muhteşem düğün

Kobaşlar’a gelin geldi

Arnak Ticaret Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Kobaş ile Bilgisayar Mühendisi Gupse Güneş, İstanbul’da gerçekleşen Nikâh Töreni ve Sakarya Kobaşlar Köyü’nde gerçekleşen dillere destan düğün töreniyle evlendi.

Abhaz adetlerine göre
İlimizin tanınmış Abhaz kökenli işadamlarından Arnak Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Ardahan Kobaş (Bganba) ve eşi Semra çiftinin Arnak Ticaret Yönetim Kurulu üyesi olan oğlu genç işadamı Erhan Kobaş ile Aslen Tokat’lı olan ve İstanbul’da yaşayan Hüseyin ve Aliye Güneş’in Bilgisayar Mühendisi olan güzel kızı Gupse Güneş, Bahçelievler Kuyumcukent Nikah Dairesi’nde gerçekleşen Nikah Töreniyle, bir ömür boyu sürdürecekleri beraberliği “evet” dedi. Gupse ve Erhan Kobaş çiftinin düğün töreni, Sakarya Kocaali İlçesi’ne bağlı Selahiye (Kobaşlar) Köyü’ndeki tarihi Süleyman Bey avlusunda devam etti. Abhazların aldığı karar gereği alkol içilmesi ve silah atılması yasak olan köyde, düğün Abhaz adetlerine göre gerçekleşti. Nikâhın ardından,  Kobaşlar Köyü’ndeki tarihi Süleyman Bey avlusuna, "Aüza" (gelin erkek arkadaşı) ve "Tasayuza" (gelin bayan arkadaşı) eşliğinde giren güzel gelin Gupse, Ayhabıların (Abhaz büyükleri) Wohayra (Abhaz şarkısı) söyleyerek, gelinin eline verilen Kuran’ı Kerim ve ekmek ile birlikte gençlerin tuttuğu silah ve kama altında eve girdi.

Kobaşlar Köyü’nde seçkin konuklar
Arnak Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Ardahan Kobaş’ın (Bganba) oğlu ve Karadeniz Tüpgaz AŞ ve Samçelik kurucu ortaklarından, Kafkas Abhazya Dayanışma Komitesi Başkanı Erdeşan Kobaş’ın da (Bganba) yeğeni olan Erhan & Hayriye Gupse Güneş Kobaş çiftinin Selahiye (Kobaşlar) Köyü’ndeki düğün törenine; MHP Sakarya Milletvekili Zihni Açba, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, AK Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç, Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Nusret Baş, Çelik İş Sendikası Bölge Temsilcisi Rifat Kurt, Sakarya Abhaz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oral Kobaş, Yenikent Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Çelik İş Sendikası Bölge Danışmanı Fikri Arslan, MHP Sakarya Milletvekili Adayı Ali Rıza Acartürk, Sakaryaspor eski Başkanı Aydın Zengin ile yurt dışı ve içinden iş, sanat, spor, siyaset ve medya camiasından çok sayıda seçkin konuklar katıldı. Tüm akrabaların bir araya geldiği ve Kafkas Folklör gösterileriyle başlayan düğünde, davetlilerce gün boyuna mızıka ve tahta eşliğinde yöresel Abhaz oyunları oynandı.
 

Sakarya Halı Yıkama

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz