Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Erdoğan : İslam, kadını ve erkeği bir bütünün parçaları olarak görür

2’inci UluslararasıKadın Çalışmaları Kongresi

GÜNCEL
Erdoğan : İslam, kadını ve erkeği bir bütünün parçaları olarak görür

2’inci UluslararasıKadın Çalışmaları Kongresi

Emine Erdoğan: Toplumsal Cinsiyet Adaleti İlkesini, Kadın-Erkek Eşitliğinin Temel Ölçüsü Yapmak Zorundayız

12 Aralık 2015 Cumartesi
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve Sakarya Üniversitesi tarafından düzenlenen 2’inci Uluslararası Disiplinlerarası Kadın Çalışmaları Kongresi Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Salonunda gerçekleştirildi. Kongreye, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu, Vali Hüseyin Avni Coş ve eşi Aylin Coş Hanımefendi, Kırklareli Valisi Sayın Esengül Civelek, Sakarya Milletvekilleri Sayın Şaban Dişli, Sayın Mustafa İsen, Sayın Ali İhsan Yavuz, Sayın Recep Uncuoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, SAUKAM Müdürü Sayın Prof. Dr. Nurgül Keser, il protokolü, STK temsilcileri, akademisyenler, KADEM ve kadın örgütleri üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Medeniyetimizin inşasında kadın ve erkeğin ortak rol oynadığını; devlet yönetiminden eğitime, kültürden sosyal hayata kadar kadının her alanda erkeğin yanı başında yer aldığını belirten Sayın Emine Erdoğan, Kurtuluş Savaşı'nın erkek cengâverler kadar kadın kahramanların da destanı olduğunu söyleyerek “Sadece savaşlar değil, insanlık için ilerleme kabul edilen devrimler dahi kadınlara yeni yükler getirmiştir. Sözgelimi sanayi devrimi kadının işini zorlaştırmıştır.” dedi.

“İSLAM, KADINI VE ERKEĞİ BİR BÜTÜNÜN PARÇALARI OLARAK GÖRÜR”
Kadın Araştırmaları Kongresi’nin güncel kadın sorunlarına reçeteler sunmaya vesile olacağına inandığını ifade eden Sayın Emine Erdoğan, şunları söyledi: “Bu tür girişimler sayesinde bir takım klişeleri ortadan kaldırabilir, ezberleri bozabiliriz. Daha da önemlisi oryantalist yaklaşımları analiz edebilir, ‘Doğulu kadın’a, ‘Müslüman kadın’a atfedilen haksız nitelemelerle, mücadele edebiliriz. Zira batı, doğu hakkındaki en keskin tanımlamalarını, kadın üzerinden yapmış, doğu zihniyetini hak etmediği sıfatlarla yaftalamıştır. Sözgelimi İslam’ın kadına bakışını kendine göre yorumlayarak, çarpıtmıştır. Oysa İslam sözlerimin başında ifade ettiğim gibi, kadını ve erkeği bir bütünün parçaları olarak görür.”
Emine Erdoğan, kadın dayanışmasının önemine değinerek, “Kadın ve kadın emeğinin istismarı konusunda birlikte mücadele etmek durumundayız. Fakat bu mücadeleyi verirken, kadın ve erkek fıtratını göz önünde bulundurmalı, adalet ilkesini hep devrede tutmalıyız. Toplumsal cinsiyet adaleti ilkesini, kadın-erkek eşitliğinin temel ölçüsü yapmak zorundayız.” diye konuştu.

Dünyanın bir inkılap beklediğini ve bunu gerçekleştirmek için kadınlara büyük roller düştüğünü ifade eden Sayın Emine Erdoğan, medyada, akademide, bürokraside, siyasette, sanatta ve iş dünyasında kadın sayısını ama daha da önemlisi kadın etkinliğini artırmak gerektiğinin altını çizdi. Kadın Araştırmaları Kongresi’nin bu süreçleri hızlandıracağına inandığını kaydeden Emine Erdoğan, her bireyin zihinsel faaliyetleri ve yeteneklerinin kullanılmasına fırsat verilmesinin, bir toplumun temel gelişmişlik göstergesi olduğunu söyledi. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye konuşması sonrasında programa katılımı ve desteklerinden dolayı KADEM Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas tarafından plaket ve hediye takdim edildi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz