Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Toçoğlu 'Halkımızın Tercihleri Başımızın Üstündedir'

GÜNCEL
Toçoğlu 'Halkımızın Tercihleri Başımızın Üstündedir'

Sarsıntıları Yıkım Sebebi Görmeyiz
Seçim sonuçlarını değerlendiren Başkan Toçoğlu, “Biz kökü eskilere dayanan bir partiyiz. Bazı sarsıntıları yıkım sebebi olarak görmeyiz. Bunu tazelenme olarak görüyoruz. Bir ağacı budarsınız ve daha gür çıkar, onun gibi bir şeydir bu. Neden daha fazla oy alamadık bunu araştıracağız. Biz sadece seçim sonuçlarıyla yürüyen bir parti değiliz. Eksikliği kendimizde arıyoruz” dedi.

Baro başkanın iddialarının doğru olmadığı ortaya çıktı
Allah’a çok şükür Genel Seçimlerde de şehrimiz bir kardeşlik coğrafyası olduğunu gösterdi. Hiçbir güvenlik sorunu yaşanmadan seçimleri atlattık. Ancak ifade etmek durumundayım; seçimlere ve AK Parti’nin başarılarına gölge düşürmek için çeşitli spekülasyonlar da yapıldı. Bu süreçte özellikle Baro Başkanının girişimi tam bir provokasyondu. Başsavcılık yaptığı incelemeler sonrasında Baro Başkanı’nın iddialarının doğru olmadığını da ortaya koydu. Baro’nun güvenirlik ve inandırıcılık sorunu var. Hoş bir durum söz konusu olmadı. Bu şehir bizim. Ortalığı bulandırmak hukuk adamlarına hiç yakışmadı.

Eksikliği kendimizde arıyoruz
2015 Genel Seçimlerinde Türkiye genelinde yüzde 41 oy aldık. Her şeyden önce seçimlerin en büyük partisiyiz. Ancak tek başına iktidar kuracak bir çoğunluk yakalayamadık. Açık ve net; halkımızın tercihleri başımızın üstündedir. Bizim düsturumuz belli; halk yanlış yapmaz, ancak siyasetçi yapar. Eksiklik bizde, siyasetçilerdedir. ‘Bu süreçte eksiklerimiz neler?’, sonuçların gelmesinden itibaren bu sorunun cevabını arıyoruz. Eksikleri tamamlayacağız, hazırlıklarımız devam ediyor.

Koalisyonda ülkemiz zarar görürse hepimiz etkileniriz
Çok arzu edilen bir koalisyon dönemine gidiliyor olabilir. Koalisyon dönemlerinde belediye başkanlığı yapmış biri olarak koalisyonların hiçbir zaman tercihimiz olamayacağını ifade etmeliyim. Ancak milletimiz böyle takdir etmişse bize saygı duymak düşer. İnşallah memleketimize sıkıntı çektirmeyecek şekilde ülkemiz yoluna devam eder. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz. Bu ülke zarar görürse hepimiz zarar görürüz.

Seçim sonuçları tek tek analiz edilecek
Sakarya’da amacımıza ulaştık. Bu anlamda şehrimizde başarılı bir sonuç elde ettiğimizi söyleyebiliriz. Oy oranı olarak değerlendirdiğimizde 5 puanlık bir gerileme söz konusu. Sakarya’da yerel seçimlerde yüzde 58 oy almış, Cumhurbaşkanlığı’nda yüzde 70’lere dayanmış bir partiyiz. ‘Nerede hata yaptık? Ne sebeple 5 puan yükselmedik de düşüş yaşadık?’, kararlı bir şekilde bu soruların altını gerçekçi cevaplarla dolduracağız. İlçe sonuçlarını aldık. Şimdi mahalle sonuçlarının kesinleşmesini bekliyoruz. Aldığımız tüm oyları mukayese edeceğiz. Pazartesi günü itibari ile ciddi analizlerimizi başlattık. Belediye başkanlarımızla bir toplantı yaptık.

Milletimiz boş vaatlere prim vermedi
Şunu çok açık bir şekilde ifade etmek istiyorum. Memleketimizi yönetmek isteyen insanların gerçekçi politikalar ile insanların karşısına çıkması lazım. Hemşerilerimizin karşısına gerçekçi vaatlerle çıkmak yerine; siyaseti değersizleştiren söylemler üretildi. Çok popülist, uygulaması mümkün olmayan vaatlerle milletin karşısına çıkıp, siyaseti de sulandıran yaklaşımlar doğru değil. Su parası almayacağım diyenler çıktı. Bu ne demek? Gerçekçi olalım. Bu devirde böyle bir şey olabilir mi? Seçim sonuçlarına baktığımızda bu tür vaatlerin halkımızda karşılığı olmadığı görülüyor. Özellikle ana muhalefet partisinin oylarını bir puan düşürdüğünü görüyoruz. Bu tarz yaklaşımların karşılığı yok. Özel İdarelerin 80 yılda yapamadığını, SASKİ devreye girdiği zaman Sakarya’nın neredeyse tamamında son bir senede yaptık.

Daha ciddi konular konuşmalıyız
Siyaset yaparken gerçekçi tabana oturacak işler yapmak lazım. 17 yıldır vatandaşımıza hizmet ediyorum. Hep aynı adamlar aynı argümanlar, gerçek dışı vaatler. Muhalefet böyle olunca cevap verme gereği dahi duymuyoruz. Hiçbir ciddi hazırlıkları yok. Bu şehir için daha önemli şeyler konuşmamız gerekiyor. Şehrimiz giderek ön plana çıkan bir konumda. Sakarya’yı birlikte geleceğe hazırlama idealimiz ve çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda daha ciddi olunmalı.

Sonuçlara bakarak bir değerlendirme yapacağız
Konuşmasını tamamlayan Başkan Toçoğlu daha sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı. AK Parti’de bazı ilçelerin ve il teşkilatının çalışmadığı yönünde iddialar var şeklinde gelen soruyu cevaplayan Başkan Toçoğlu, “Bunlar konuşuluyor. Ancak bu iddialar çok soyut. Bunu nasıl tespit edeceksiniz, bunun bir ölçüsü yok, herkes zaten arazideydi. Burada kişileri konuşmak doğru bir yöntem değil. Burada konuşacağımız şey seçim sonuçlarıdır. Sonuçlara bakarak bir değerlendirme yapacağız. Bu açıdan baktığımız zaman Sakarya’da ciddi bir başarısızlık olmadığını görüyoruz. Ancak diğer seçimlerle mukayese ettiğimizde oy oranında bir düşüş var. Bunun nereden kaynaklandığını araştıracağız. Biz gerekenleri de kendi içimizde konuşacağız.” dedi.

Koalisyon olursa 1000 yataklı hastane ne olacak!
“AK Parti’nin Sakarya’ya 1000 yataklı hastane sözü vardı. Liman ve yeni kurulacak OSB’ler bir diğer önemli konuydu. Ve en önemlisi yerli otomobil sözü vardı. Bunlar Sayın Başbakanın vermiş olduğu sözlerdi. Koalisyon olursa bu sözler ne olacak, AK Parti giderse bu yatırımlar Sakarya’ya gelmeyecek mi?” şeklindeki soruyu da yanıtlayan Toçoğlu, “Bunlar kurulacak koalisyonun mahiyetine bağlı. AK Parti’nin içerisinde yer alacağı bir koalisyonda sistemin devam edeceği kanaatindeyim. Ancak AK Parti’nin yer almayacağı bir koalisyonda yeni gelen hükümet kendi politikalarını uygulayacaktır” diye konuştu.

Sarsıntıları yıkım sebebi olarak görmeyiz
7 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin “Görüştüğümüz bazı kişiler AK Parti’nin burnunu sürttürmek istedi şeklinde tepkilerini dile getiriyorlar. AK Parti olarak burada nasıl bir yol izleyeceksiniz” şeklinde gelen soruyu cevaplayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Biz bu konuda çok ciddi bir çalışma yapacağız. Nerede hata yapıldı, eksik kalındı sorusunun cevabını halkımızın görüşlerinde arayacağız. Halk ne demek istedi bunu öğreneceğiz. Biz sadece seçim sonuçlarıyla yürüyen bir parti değiliz. Biz kökü eskilere dayanan bir partiyiz. Bazı sarsıntıları yıkım sebebi olarak görmeyiz. Bunu tazelenme olarak görüyoruz. Bir ağacı budarsınız ve daha gür çıkar, onun gibi bir şeydir bu. Bu konuda çok gerçekçiyiz. Neden daha fazlasını ve daha iyisini alamadık bunu araştıracağız. Neden 5 puan düştükte 5 puan yükselmedik bunu araştıracağız.” dedi.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz