Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN TARİHİ ÇAĞRI

‘’1 OCAK SABAHI TÜM HALKIMIZI GALATA KÖPRÜSÜ’NE BEKLİYORUZ’’

GÜNCEL
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN TARİHİ ÇAĞRI

Milli İrade Platformu üyesi 308 sivil toplum kuruluşu tarafından  “ŞEHİTLERİMİZE RAHMET, FİLİSTİN’E DESTEK, İSRAİL’E LANET YÜRÜYÜŞÜ” kararı alındı.

12 askerimizin terör örgütü PKK tarafından şehit edilmesi, 7 Ekimden bugüne 20 bin sivilin bütün dünyanın gözleri önünde İsrail bombardımanı altında katledilmesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin insani ateşkes kararının ABD’nin oyuyla reddedilmesinin ardından, sivil toplum kuruluşlarını kitlesel bir yürüyüş için harekete geçirdi.

TÜGVA Genel Merkezi’nde İLİM YAYMA VAKFI BAŞKANI ve TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu üyesi Necmeddin Bilal Erdoğan, 22 sivil toplum kuruluşu başkanı ile birlikte basının karşısına çıktı.

‘’TÜRK TOPLUMUNA TARİHİ’’ bir çağrıda bulunan sivil toplum kuruluşları başkanları;

Yüz yıl sonra ilk kez Galata Köprüsü’nde bir yürüyüş organize edildiğini, yeni yılın ilk sabahında dünyaya ilk mesajın Türkiye’den ulaşması için tüm vatandaşların katılımını beklediklerinin altını çizdiler.

“Şehitlerimizden aldığımız ilhamla, tüm dünyaya milletin mesajı ”

İstanbul’da Galata Köprüsü’nde düzenlenecek olan “Şehitlerimize Rahmet, Filistin’e Destek, İsrail’e Lanet Yürüyüşü”  için 22 büyük sivil toplum kuruluşu bir araya geldi. STK’lar adına paylaşılan ortak bildiri TÜGVA Genel Başkanı İbrahim Beşinci tarafından okundu. Açıklama “teröre ve terör örgütlerine destek verenlere, şehitlerimizden aldığımız ilhamla, tüm dünyaya bu milletin mesajını vereceğiz” sözleriyle başlandı.

“Katillerin adları değişiyor ama hedefleri hiç değişmiyor. Milletimizi ve bayrağımızı hedef alan teröristleri ve onları yönetenler gayet iyi bilinmektedir. Milletimiz ve devletimiz ise onlara gereken cevabı vermektedir. Her bir şehidimizin hesabı sorulmaktadır. Bizler, tarihi bir dönemeçte olduğumuzun farkındayız. Bu tarihi günlerde sesimizi ve sözümüzü yükseltecek; şehitlerimizden aldığımız ilhamla, tüm dünyaya bu milletin mesajını ileteceğiz.

Bu vesileyle şehitlerimize, Allah'tan (c.c.) rahmet; ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Aziz milletimizin başı sağ olsun.

Tarihi bir çağrı

Açıklamada “insan olmanın gereği” vurgusu yapılarak vicdan sahibi bütün halkların ortak tepki verdiği belirtilerek, “Bugün burada sizlere tarihi bir çağrıda bulunmak üzere toplandık. Gazze’de Ekim ayından bu yana; terör devleti İsrail tarafından tüm dünyanın gözleri önünde Filistin halkına, tarihte eşine rastlanmamış barbarlıkta bir katliam ve soykırım yapılmaktadır.

Her zaman adaletten, insan haklarından bahsederken söz konusu Müslümanlar olunca çifte standartlarını konuşturan batılı devletler; İsrail’i görmezden gelmektedir. Tüm dünyada çocuk hakları, kadın hakları, basın ve insan hakları konuşulurken; 21. Yüzyılda Gazze’deki insanların yaşam haklarını konuşuyoruz. Zalimlerin insanlık dışı bu politikası dünyada karşılık bulmamış, aksine tüm halklar “insan olmanın gereği olarak” vicdanlarının sesi ile hareket etmiş, tüm dünya adeta Gazze olmuştur.” Denildi.

Yürüyüş güzergahı açıklandı

Açıklamanında devamında tarih ve güzergah açıklanarak, “Kendinden büyük bombalara maruz kalan Mervan El-Masri, Velid Nassar ve binlerce çocuğumuz bizim meselemizdir.

Evladının parçalanmış bedenini poşetler içinde toplayan mazlum baba, bizim meselemizdir. Öldürüldüğünde, çocuğunun bedenini tanıyabilmek için koluna adını yazan çaresiz anne, bizim meselemizdir. Filistin bizim öz meselemizdir!

Bu bilinçle;

1 Ocak 2024 sabahı saat 8.30’da Milli İrade Platformu olarak tüm annelerimizi, babalarımızı, evlatlarımızı, kardeşlerimizi, gençlerimizi, Sivil Toplum

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
9 + 8 =