Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SAÜEAH Türkiye’de 5’inci Oldu

GÜNCEL
SAÜEAH Türkiye’de 5’inci Oldu

Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH), kaynakların vaka türlerine ve şiddetine göre sistemli bir şekilde kullanımını gerçekleştirerek Türkiye’deki 612 hastane arasında 5’inci oldu.

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç Dr. Yakup Tokmak,  İstanbul, İzmir, Ankara gibi Büyük Şehirlerdeki eğitim ve araştırma hastanelerini geride bırakarak SEAH’ı ilk 5’e taşıyan TİG-DRG Birimi sorumlu ve çalışanlarına teşekkür belgesi takdim etti. Hastanenin başarısı pasta kesilerek kutladı. Özverili çalışmalarından dolayı her birine ayrı ayrı teşekkür eden Doç. Dr. Yakup Tomak; TİG verilerine göre Haziran ayı itibarı ile Sosyal Güvenlik Kurumu geliri haricinde hastaneye 523.301 TL ödeme yapıldığını belirterek; “Hastanemizin geldiği bu durumdan gurur duyuyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. Hastanemizin daha da güçlenmesiyle birlikte vatandaşlarımıza verdiğimiz sağlık hizmetlerindeki verimliliğimiz de artıyor. ” dedi.

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Hastane, bu başarısıyla TİG’e ( Teşhis İlişkili Gruplar) dayalı ödeme yönteminden faydalanılabilecek. Hastalıkların klinik ve maliyet verileri kullanılarak gruplandırılması ve benzer hastalıkların benzer guruplara atanmasını içeren bir yöntem olan TİG’e dayalı ödeme yöntemi, 2015 yılı Ocak ayı itibarı ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından uygulanıyor.  Sınırlı kaynakları vakaların türlerine ve şiddetine dayalı olarak adil bir biçimde dağıtmak, hastane verimliliğini ve etkinliğini teşvik etmek, sistematik ve anlamlı klinik veri toplamak amacıyla geliştirilen sistem, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na bağlı 688 hastaneden 612 hastanede uygulanıyor. Sistem sayesinde yapılan ödemelerle vatandaşların sağlık hizmetlerinden daha da fazla yararlanabilmelerine yönelik ihtiyaçlar karşılanabiliyor.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz