Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Platform’dan “Silah Değil Müzakere” Çağrısı

NATO üslerinin kapatılması istendi

GÜNCEL
Platform’dan “Silah Değil Müzakere” Çağrısı

NATO üslerinin kapatılması istendi

Sakarya Adalet ve Özgürlük Platformu 517. Hafta açıklamasında barış için silahların susması ve müzakerelerin başlaması çağrısı yaparken, Türkiye’deki NATO üslerinin bölgesel fitneye hizmet ettiği gerekçesiyle acilen kapatılmasını istedi

 

Sakarya Adalet ve Özgürlük Platformu 517. Hafta açıklamasını Diriliş Saati Dergisi’nden Muhammed Emin Duman okudu. Koalisyon görüşmelerinin samimiyetsiz ve belirsiz bir görüntü arz etmesini eleştiren Duman, “Kürt sorunu başta olmak üzere Türkiye’nin önemli siyasi/ekonomik/sosyal/kültürel sorunları acil çözüm beklemekte ve 4-5 aylık bir gecikmeyi kaldıracak durumda değildir” dedi. Son günlerdeki çatışmaların toplumsal bir huzursuzluğa yol açtığı belirtilen açıklamada “Çözüm sürecindeki tıkanıklık ülkemizi kan gölüne çevirmeye devam ediyor. Silahların tekrar konuşmaya başlaması Türkiye halklarının arasına husumet tohumları ekmekten başka bir işe yaramayacaktır. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, akil insanlar, kanaat önderlerinin bu kanın durdurulması ve barışın acilen sağlanması için yaptıkları çağrılara kulak verilmelidir. Adalet ve Özgürlükler Platformu olarak bizler de barış için tüm tarafları harekete geçmeye davet ediyoruz. Bu kutuplaşmanın bir an önce sonlandırılması için silahların susması ve müzakerelerin başlaması elzemdir.” denildi.

 

Türkiye’nin NATO üsleriyle ilgili son kararlarının eleştirildiği açıklamada “Türkiye’nin başta İncirlik olmak üzere ülkemizdeki birçok Amerikan üssünün Ortadoğu’ya dönük müdahaleler için kullanılmasına onay verdiği bir süreçten geçiyoruz. Diğer bir deyişle Türkiye NATO’ya olan bağlılığını ve bağımlılığını tescil eden bir karar aldı.” diyen Muhammed Emin Duman, devamında “Ortadoğu’daki bütün olumsuz gelişmelerin temelinde; Amerika ve batılı müttefiklerinin; bölgenin kaynaklarının kontrol edilmesi, bölgenin küresel kapitalizme uyumlu bir pazar haline getirilmesi, başta İsrail’in güvenliği olmak üzere bölgenin kendi güvenlikleri açısından sorunsuz bir noktaya taşınmasını hedefleyen stratejileri yatıyor… Bölgemizde barışın sağlanması, akan kanın durması için Türkiye başta olmak üzere bölge ülkelerinin bağımsız bir kimliğe kavuşmaları büyük önem taşıyor. Ortadoğu’daki sorunlar; bölge ülkelerinin bağımsız dış politikaya sahip olmaları ve bu politika çerçevesinde bir üst akla ihtiyaç duymaksızın kendi aralarında görüşmeye başlamaları ile ancak çözülebilecektir. Diğer bir deyişle ülkemizde ve Ortadoğu’da barış; Amerika’nın bir üst akıl olmaktan çıkarılması, Amerikan Emperyalizmine ve NATO’ya hayır denilmesi ile gelebilecektir.”

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz