Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Burada hayat var

Serdivan İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri her fırsatta Sağlıklı Hayat Merkezinin hizmetleri ile Kanser Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)'in vatandaşlara sunduğu ücretsiz tarama faaliyetleriyle ilgili tanıtım ve yönlendirmelere devam ediyor.

İLÇELER
Burada hayat var

Erken tanı ile daha fazla hayat kurtarabilmek adına kanser taramalarının öneminin geniş kitlelelerce kavranmasının amaçlandığı tanıtım ve eğitim çalışmaları kapsamında bu kez, Serdivan Halk Eğitim Merkezinde görevli öğretmen ve usta öğreticiler ile Serdivan Müftülüğüne bağlı kuran kursu öğretmenlerine konferans verildi.

Düzenlenen konferanslarda, Serdivan İle Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM) Sorumlu Hekimi Halk Sağlığı Uzmanı Dr.Fulya Aktan SHM'de yer alan birimlerde yürütülen hizmetler ve KETEM tarama  çalışmaları hakkında bilgi vererek; herkesi uygun zaman ve aralıklarda kanser taramamalarını yaptırmaya davet etti. 

Uz.Dr.Aktan, "Herhangi bir şikayet olmasa dahi, kanser taramalarının KETEM ve Aile Sağlığı Merkezlerinden randevu alınarak ücretsiz yaptırılabileceğini ifade etti. Aktan, "Meme kanseri düzenli mamografi çekilerek erken teşhis edilebilen bir hastalıktır, 40-69 arası kadınlar 2 yılda bir meme kanseri taraması (mamografi) yaptırmalıdır. 30-65 yaş arası kadınlar, 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkekler de 2 yılda bir bağırsak kanseri taraması yaptırmalıdır"dedi.
SHM'lerde sunulan hizmetleri sıralayan Aktan, Beslenme Danışmanlığı, Kronik Hastalıklar ve Fiziksel Aktivte Danışmanlığı, Kadın ve Üreme Sağlığı Danışmanlığı, KETEM Danışmanlığı, Ruh Sağlığı Danışmanlığı, Çocuk ve Ergen Sağlığı Danışmanlığı, Tütün ve Madde Bağımlılığı Danışmanlığı, Enfeksiyon Kontrol Hizmetleri, Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Danışmanlığı konularında uzman personellerden destek alınabileceğini kaydetti. 
Konferansda ayrıca, vatandaşların belirtilen konularda verilen sağlık hizmetlerini Serdivan İstiklal Mahallesi, Trafik Park karşısında bulunan Sağlıklı Hayat Merkezi Hizmet binasındaki birimlere baş vurarak alabilecekleri de yetkililerce ifade edildi.  

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
7 + 7 =