Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

100 Bin Seçmene Mektup Gönderdi

İstifa Sözünü İmza Altına Aldı

GÜNCEL
100 Bin Seçmene Mektup Gönderdi

İstifa Sözünü İmza Altına Aldı

CHP Sakarya Milletvekili ve 1’inci sıra milletvekili adayı Engin Özkoç, Sakarya’da 100 bin seçmene mektup gönderdi.
Mektubuna seçmene teşekkür ederek başlayan Özkoç, partisinin, emekliye, çiftçiye, işçiye verdiği sözleri yerine getirmemesi halinde milletvekilliğinden istifa edeceği sözünü de imza altına aldı.

ÖZKOÇ’UN FARK YARATAN ÇALIŞMALARI
CHP Milletvekili Özkoç’un mektubunda, 4 yıllık parlamenterlik döneminde öne çıkan bazı çalışmaları yer aldı. Özkoç’un çalışmalarının konu başlıkları şöyle:

MİLLETVEKİLİ BÜROSU KURDU
-İlk ve tek milletvekili bürosunu kurdu. Parti amblemi yer almayan büroya, her siyasi partiden Sakaryalı derdini, talebini iletti.  4 yılda 20 bin Sakaryalı ağırlandı, sorunlarına çözüm arandı.
-Özkoç söz verdiği gibi, 4 yıl boyunca cep telefonunu 24 saat açık tuttu. Dara düşen her vatandaş, "532 413 69 68" numaralı kişisel cep telefonunu aradığında Özkoç’a ulaştı.
-En çalışkan milletvekili oldu. Sakarya’nın her sorununu Meclis gündemine taşıyan Özkoç, 71 soru önergesi, 3 araştırma önergesi, 3 kanun teklifi ve 1 gensoru önergesi sundu. Konuşma sayısı ve süresi, kentin diğer vekillerinin toplamına neredeyse eşit oldu.

12 SAAT KONUŞTU
-12 saatlik protestoyla rekor kırdı. Eğitimde 4+4+4 düzenlemesini protesto için yaptığı 12 saatlik kesintisiz konuşma, Türkiye ve dünya basınında geniş yer aldı. Meclis tarihine de rekor olarak geçti.
-Sapanca Gölü’nü  TÜPRAŞ’tan kurtardı. Göldeki talanı Meclis’e taşıdı; 10 soru önergesi ve kanun teklifi sundu. TÜPRAŞ’la ilgili suç duyurusuna karşı takipsizlik verildi. Ancak 1 yıl sonra yasal süreç başlatıldı. TÜPRAŞ, deniz suyu arıtma ve gri suya yönelmek zorunda kaldı
-Karasu’nun Darıçayırı beldesinde, yerleşim ve tarım alanları ortasına çimento fabrikası kurulmasına karşı çıktı. Halkın yanında yer aldı. İlk adım engellendi, hukuk mücadelesi sürüyor.

AKOVA İÇİN MÜCADELE ETTİ
-Dünyanın en verimli tarım arazilerinden Akova’ya doğalgaz çevrim santrali kurulmak istendi. Partisinden vekillerle halkın yanında yer aldı, haklı talep kabul görünceye kadar alandan ayrılmadı.
-Kocaali ilçesinde 7 köyü, özel bir bankanın haczinden kurtardı. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun da destek sağladığı süreç sonunda, borç nedeniyle topraklarına el konulan köylüler rahat nefes aldı.
-Sapanca’nın Yanık Köyü’nde taşocağı kabusunu önledi. Toprağı ve suyu kirletecek taşocağına karşı CHP’li vekilleri de yanına alarak, halkla birlikte direndi. Taşocağından vazgeçildi.

SAKARYA’NIN RÖNTGENİNİ ÇEKTİ
-Kentin röntgenini çekti. Sakarya’da ilk defa bir milletvekili, eğitim, sağlık ve tarım alanlarındaki sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koyan raporlar hazırladı. Kamuoyu ve Meclis gündemine taşıdı.
-Sakaryalıyı günlerce elektriksiz bırakan SEDAŞ’ın vatandaşa tazminat ödemesi gerektiğini ortaya çıkardı. Meclis’teki girişimleri sonucu açığa çıkan tazminat ödeninceye kadar sürecin takipçisi olacak.
-Kentin 116 yıllık trenine sahip çıktı. Asırlık gar trensiz kalmasın” diye Meclis’te gündem oluşturdu. Tren hattı için alternatif projeler ortaya koydu.
-Sel, heyelan, don gibi her afette vatandaşın yanına “ilk giden” o oldu. Parti ayrımı gözetmeksizin sorunların çözümü için Meclis’te çalışma yaptı, yerel güçlerin harekete geçirilmesini sağladı.

BONZAİ VE MAROK’A KARŞI MÜCADELE VERDİ
-Bonzai ve Marok’a savaş açtı. Sakarya, en fazla Bonzai kullanılan 10 ilden biri. Marok da ilk kez Sakarya’da görüldü. Uyuşturucu kullanım yaşı 11’e kadar düştü. CHP Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu üyesi Özkoç, bu tabloya savaş açtı. Bilinçlendirme çalışmalarına katkı sağladı.
-Kaynarca’nın Arifağa, Başoğlu ve Karaçalı köylerini temiz suya kavuşturdu. Yetkililerin ilgilenmediği  çeşmelerdeki çamur suyu tahlil ettirdi, raporları Meclis’e ve bakanlıklara taşıdı. Çözüme zorladı.
-Akyazı’da, Ballıkaya Barajı’nın suları altında kalacak 8 köyden 250 haneye umut oldu. Para değil, yaşayacak toprak isteyen köylülere, uygun bir yer verilmesi için halkla birlikte mücadeleyi sürdürüyor.

HAK GASPINA KARŞI ÇIKTI
-Hendek Kemaliye’de kentsel dönüşüm adı altındaki gaspa karşı çıktı. 2010’dan bu yana yaşanan adaletsizliklere direnen halkın yanında yer aldı. Yürütmeyi durdurma kararı çıktı, hukuk mücadelesi sürüyor.
-Taraklı’nın Aksu köylüsünü yalnız bırakmadı. Belediyenin çevreye ve köylüye zarar vererek Aksu Deresi’nden su alma girişimine karşı, CHP’li vekilleri de yanına alarak eyleme katıldı. Köylülere hukuki destek sağlandı. Belediyeye açılan dava devam ediyor.
-Karasu’da milyon dolarlık proje fiyaskosunu gündeme getirdi. Karasu Limanı ve Karasu-Bartın Demiryolu  projelerindeki hataları ortaya koydu, Meclis’e taşıdı. Doğru proje önerilerinde bulundu.

KARASU TALANINI YARGIYA TAŞIDI
-Siyasilerin talanını yargıya taşıdı. Karasu'da Otomotiv Endüstri Bölgesi ilan edilen alanda, karar açıklanmadan bir ay önce arsa kapatan siyasilerin peşine düştü. Suç duyurusunda bulundu.
-Bıçkıdere Ormanları’ndaki katliama karşı çıktı. Su fabrikası, termal tesis, bakır madeni ve HES çalışmasıyla altı üstüne getirilen Bıçkıdere Ormanları'nı kurtarmak için Meclis’te gündem oluşturdu. Köylülere de sözü var: "Bir tek ağacı, bir avuç suyu ranta kurban gitmeyecek. Neye mal olursa olsun, kepçenin önünde duracağım”

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 1 =