Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

YHT davasında şok iddia

"Çelik kalıp yerine, ahşap iskele kullanıldı"

GÜNCEL
YHT davasında şok iddia

"Çelik kalıp yerine, ahşap iskele kullanıldı"

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde Yüksek Hızlı Tren (YHT) istasyonu inşaatında iskelenin çökmesi sonucu meydana gelen göçük sonrası Sakarya Adliyesinde açılan davanın ikinci duruşması gerçekleşti.  

Ankara-İstanbul arası çalışan Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) Sapanca-Pamukova durakları arasında köprü vazifesi gören Arifiye istasyonunda 29 Mayıs 2014 tarihinde beton dökme işlemi sırasında iskele çökmüştü. Göçük sonrası enkaz altından yaralı olarak çıkartılan 5 işçi Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınmıştı. Kaza sonrası Sakarya Adliyesi 4. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın ikinci duruşması gerçekleşti. “Taksirle Bir Kişinin Yaralanmasına Neden Olma” suçlamasıyla açılan davaya sanık, sanık avukatları ve mağdur avukatları katıldı. Mahkeme heyeti çökme sırasında yaralanan tanık Adem B. isimli şahısı dinledi. Adem B. verdiği ifadede, “Kaza’nın meydana geldiği inşaatta bende çalışıyordum. Bende yaralandım, kolum kırıldı. İnşaat sırasında betonu sıkıştırmakta kullanılan titreme yapan bir alet kullanıyordum. Kalıpta da çalıştım. Kalıp yapılması gerektiği gibi yapıldı. Denetimlerinde yapıldığını bilmiyorum. O iskelede çelik kalıp kullanılması gerekirdi biz bunu baştan söyledik. Fakat ahşap iskele kullanılması uygun görüldü. Bizde ona göre kalıbı yaptık. O gün inşaatın yüzde 80-90’ın betonu dökülmüştü az bir şey kalmıştı. Bir anda iskele çöktü bizde düştük. En çok ben ile Ali yaralanmış. Ali beton santralinin pompa operatörüdür. Kumandası uzaktan kumandalıdır. Orada da durabilirdi. Başka yerde de durabilirdi. Ancak yakın durmasında fayda vardır. Bir operatör hatası da yoktu. Betonu bir yere yığmadı. Eşit bir şekilde dağıtım yapıyordu. İskele hatası olduğunu düşünüyorum. Çelik olsaydı yıkılmayabilirdi” ifadelerini kullandı.

Gerçekleşen iki duruşmada da tanıkları dinleyen mahkeme heyeti dosyanın bir bütün olarak İstanbul Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesine gönderilerek dosyanın iş güvenliği konusunda uzman 3 kişilik bir bilirkişi heyetine tevdi edilmesi nedeniyle davayı ileri bir tarihe erteledi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz