Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Yaz saati uygulaması başlıyor

Saatler ne zaman ileri alınacak

GÜNCEL
Yaz saati uygulaması başlıyor

Saatler ne zaman ileri alınacak

Saatler bu pazar günü yani 29 Mart 2015 günü bir saat ileri alınacak. Yaz saati uygulamasına hafta sonunda geçilmiş olacak. Saatler ileri alınınca mesai saatleri de değişecek.
Yaz saati uygulaması için geri sayım başladı. Vatandaşın merak ettiği Saatler ne zaman ileri alınacak sorusunun yanıtı Resmi Gazete'de yayınlandı. Saatler 28 Mart cumartesi gününü 29 Mart Pazar gününe bağlayan gece saat 03.00'da ileri alınacak.

Türkiye yaz saati uygulamasına 28 Mart 2015 cumartesiyi 29 Mart 2015 pazar gününe bağlayan gece bir saat ileri alınacak. Kış saati uygulamasına Ekim ayında geçmiş ve saatleri 26 ekimde 1 saat geri almıştık.

Türkiye'de Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda Mart ayının son haftasındaki pazar günü 'yaz saati ' uygulaması başlıyor. Bu ayın sonunda saatler 1 saat ileri alınacak. Yaz saati uygulamasıyla saatlerin 1 saat ileri alınması 28 Mart 2015 cumartesiyi 29 Mart 2015 pazara bağlayan gece yapılacak. Saatler 29 Mart'ta saat 03.00'da 04.00'a alınacak.
 

GEÇEN YIL 1 GÜN GECİKMİŞTİ
Geçen yıl yaz saati uygulamasının tarihi yerel seçimlere denk geldiği için ileri saate 1 gün gecikmeli geçilmişti. Bu yıl herhangi bir sınav ya da 'seçim' gibi özel bir durum olmadığı için yaz saati uygulaması planlanan zamanda başlayacak.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?
Türkiye'de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. Böylece 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor. Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, AB'deki saat düzenlemesine paralel yapılıyor.

16 Şubat 2014 tarih ve 28915 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında uygulamanın amacı, 'gün ışığından daha fazla yararlanmak' olarak belirtiliyor.
 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: HTTP_REFERER

Filename: site/haber.php

Line Number: 169

Backtrace:

File: /var/www/vhosts/sakaryahaberleri.com/public_html/application/views/site/haber.php
Line: 169
Function: _error_handler

File: /var/www/vhosts/sakaryahaberleri.com/public_html/application/controllers/Site.php
Line: 220
Function: view

File: /var/www/vhosts/sakaryahaberleri.com/public_html/index.php
Line: 295
Function: require_once

">

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 7 =