Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

İslam'dan Özgecan için ilk yorum

"Ailenin ve tüm mağdurların yanındayız"

GÜNCEL
İslam'dan Özgecan için ilk yorum

"Ailenin ve tüm mağdurların yanındayız"

Ölümüyle Türkiye’yi yasa boğan Özgecan Aslan’ın katil zanlılarının yargılandığı ilk duruşma hakkında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, “Kamu vicdanını sızlatacak sonucun çıkmasına izin vermemeye çalışacağız” dedi. 
 

7 Haziran seçimlerinin ardından Sakarya'ya teşekkür ziyareti için gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AK Parti Sakarya İl Başkanlığı ziyareti sırasında Türkiye'yi sarsan 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın ölümüne ilişkin ilk duruşma ile ilgili açıklamalarda bulunurken, adliye bahçesinde Kadın ve Demokrasi Derneği’ne (KADEM) yapılan saldırıyı da kınadı.

  ŞİDDETE KARŞI BİRLİK BERABERLİK VURGUSU
  Kadına şiddetin kökünü kazıyana kadar çalışmalarını sürdüreceklerini ifade eden Bakan İslam, “Biz hükümet olarak toplumsal şiddete ve kadına yönelik şiddete karşı sıfır tolerans anlayışıyla çalışıyoruz. Bu işin kökünü kazıyıncaya kadar da çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu bir paylaşım, hep birlikte bir seferberlik meselesi, eğer kadına karşı şiddete karşı durmazsak, hep birlikte bir zihniyet dönüşümü için gayret sarf etmezsek bu yol çok daha uzun olacak. Bir an önce neticeye varabilmek için bu birliği sağlamamız gerekiyor” dedi.

  “HER AŞAMASINI İZLEYECEĞİZ”
  Bakanlık olarak mahkeme sürecini yakından takip ettiklerini belirten İslam, “Süreç başladığı andan itibaren müdahiliz, avukatlarımız Mersin’deler. Her aşamasını izleyeceğiz. Ailenin ve tüm mağdurların yanındayız, bu işi takip ediyoruz. Her hangi bir kamu vicdanını sızlatacak sonucun çıkmasına izin vermemeye çalışacağız” diye konuştu.

  KADEM’E YAPILAN SALDIRIYI KINADI
  Bakan İslam, ayrıca duruşma sırasında Tarsus Adiliyesi önünde Özgecan Aslan'ın ailesine destek vermek ve duruşmayı takip eden Kadın ve Demokrasi Derneği’ne (KADEM) yapılan saldırıyı kınadı. Bütün Sivil Toplum Kuruluşlarımızın şiddete karşı bizim nezdimizde makbul çalışmalardır, hepsini destekliyoruz. Hangi görüşte olursa olsun. Ve bütün Sivil Toplum Kuruluşlarının birbirleriyle dostane ilişkiler içerisinde, en azından belli bir noktaya bakmaya devam ettikleri sürece bir amaca matuf çalışmalarının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Şiddete yönelik bir protesto sırasında insanların şiddet göstermesi bu konuda çok fazla olgun davranmadığımızı gösteriyor. İnşallah çok fazla değildir bu şiddet eylemine katılan insanlar sayısı. O arkadaşlara da olgunluk, iyi niyet, basiret, aklıselim tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz