Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Grip şüphesiyle hastaneye gitmişti...

Acil ameliyat alınarak yaşama geri döndürüldü

GÜNCEL
Grip şüphesiyle hastaneye gitmişti...

Acil ameliyat alınarak yaşama geri döndürüldü

Sakarya’da grip şüphesiyle hastaneye başvuran ve yapılan tetkikler sonucunda aort damarı yırtılan bir hasta yaşama geri döndürüldü. 
 

Yetkililerden alınan bilgilere göre, grip şüphesiyle Düzce Devlet Hastanesi’ne başvuran Burhan Eldivan isimli hastaya yapılan tetkikler sonucunda, kalpten çıkan en büyük atar damar (aort) yırtığı saptandı. Burhan Eldivan isimli hastanın 20’lerin üstünde seyreden tansiyonu nedeniyle aorta’daki yırtık ilerlemeye devam ederek, genel durumu ileri derecede bozulduğu görüldü. Hasta, bilinci kapalı, kalbi durmak üzereyken,  gece yarısı Adatıp Hastanesi’ne sevk edildi. Profesör Doktor Serdar Günaydın’ın başkanlığındaki 8 kişiden oluşan ameliyat ekibi 20 dakika içinde toplanarak, Burhan Eldivan’ı acilen ameliyata aldı. Ameliyatla ilgili olarak bilgiler veren Profesör Doktor Serdar Günaydın,  “Hastanın aortası kalpten çıktığı yerden 25 santimetreye kadar yırtılmıştı ve göğüs kafesine kan dolmuştu. Yapay bir damarla 30 santimetrelik bölüm değiştirildi. Hasta ameliyattan sorunsuz çıkarıldı. İkinci günde servisteki yatağına  alındı ve dördüncü gün ise taburcu edildi” dedi.
 

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başkanı Prof. Dr. Serdar Günaydın, “aort diseksiyonu” adı verilen bu hastalığın ölüm riskinin çok yüksek olduğunu, hastanın acilen, en kısa zamanda ameliyata alınmasının büyük önem taşıdığını ve çok genç olan hastanın hayata döndürülmesinden mutluluk duyduklarını ifade etti. Prof. Dr. Günaydın, İlimizde ve çevre illerde bu hastalığa acil olarak müdahale edilebilecek merkez sayısının sınırlı olduğunu ve kendilerinin bu tür hastalara müdahale etmek için her zaman gönüllü ve hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz