Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Çevrenin Korunması ve Sürdürülebilirlik İçin Kolektif Bir Çaba Göstermek Zorundayız

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç doğal kaynakların her geçen gün azaldığını çevre kirliliğinin hızla artığına dikkat çekti.

GÜNCEL
Çevrenin Korunması ve Sürdürülebilirlik İçin Kolektif Bir Çaba Göstermek Zorundayız

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç doğal kaynakların her geçen gün azaldığını çevre kirliliğinin hızla artığına dikkat çekti.

Başkan Mustafa Genç yaptığı açıklamada iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı, su kıtlığı, hava kirliliği gibi bir dizi küresel çevre sorunuyla karşı karşıyayız. Bu sorunlar, sadece bugünün nesillerini değil, gelecek nesilleri de etkilemektedir.” diyerek çevre koruması ve sürdürülebilirlik için kolektif bir çaba gösterilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı.


Büyük farklar yaratabiliriz
Herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğin hatırlatan Başkan Genç “Hepimiz, bireysel olarak çevre dostu alışkanlıklar edinmeli ve günlük hayatta daha sürdürülebilir seçimler yapmalıyız. Su ve enerji tasarrufu yapmak, geri dönüşümü teşvik etmek, plastik kullanımını azaltmak ve çevre dostu ulaşım yöntemlerini tercih etmek gibi basit adımlarla bile büyük farklar yaratabiliriz.” dedi. 


İşbirliği yaparak daha büyük bir etki yaratılabilir
Başkan Genç: “Hükümet, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve bireyler arasındaki işbirliği ve ortaklık çok önemlidir. Çevre politikalarının oluşturulması ve uygulanması, sürdürülebilir iş modellerinin benimsenmesi, çevre eğitimi ve farkındalığın artırılması gibi konularda işbirliği yaparak daha büyük bir etki yaratılabilir.” dedi.  
İklim Değişikliği Eylem Planı ve Yeşil Mutabakat Eylem Planı uygulamaya geçirilmeli
Mustafa Genç, İklim Değişikliği Eylem Planı ve Yeşil Mutabakat Eylem Planı kapsamında sanayi alanında Yeşil OSB ve Yeşil Endüstri Bölgesi sertifikasyon sisteminin hayata geçirilmesine yönelik teknik ve idari çalışmaların, KOBİ’ler başta olmak üzere işletmelerin çevre etiketi ve atık yönetimi hakkında bilinçlendirme çalışmalarının en kısa sürede uygulamaya geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Sağlıklı bir gelecek inşa edebiliriz 
Bu Dünya Çevre Günü'nde, hepimizi çevresel sürdürülebilirlik konusunda daha bilinçli olmaya ve harekete geçmeye davet eden Mustafa Genç: “Birlikte çalışarak, doğal kaynakları koruyabilir, çevre kirliliğini azaltabilir ve daha sağlıklı bir gelecek inşa edebiliriz.” dedi.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
2 + 5 =