Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

150 Milyon liralık vurgun çetesine operasyon

ASAYİŞ
150 Milyon liralık vurgun çetesine operasyon

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekiplerinin çek dolandırıcılığıyla 150 milyon TL vurgun yapan çeteye yönelik aralarında Sakarya’nında bulunduğu 10 ilde eş zamanlı şafak operasyonu düzenledi.

Operasyonda 5’i kadın 42 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne, yaklaşık 8 ay önce, karşılıksız çek kestiği belirlenen bir şebekeyle ilgili çalışma başlattı. Yapılan fiziki ve teknik takip çalışmalarının ardından ekipler, şebekenin paravan bir şirket kurduğu, bu şirketler üzerinden çekle alışveriş yaptığı belirlendi. Çalışmalarını derinleştiren mali şube polisi, söz konusu çeklerin karşılıksız çıktığını ve para karşılığı çek yaprağı satıldığını belirledi. Polis, şebekenin bu yolla yaklaşık 150 milyon lira vurgun yaptığını tespit etti. Operasyon düğmesine basan mali polis, şafak vaktinde İstanbul başta olmak üzere Antalya, Ordu, Samsun, Tekirdağ, Denizli, Sakarya, Kocaeli, Aydın ve İzmir’de önceden belirlenen adreslere eş zamanlı baskın düzenledi. Düzenlenen şafak operasyonlarında 5'i kadın 42 şüpheli gözaltına aldı. Polis ekipleri yaptıkları aramalarda çok sayıda çek yaprağı ve sahte çek ele geçirdi.

Edinilen bilgiye göre, çek dolandırıcılığı şebekesinin düşük ücretlerle yanlarına temizlikçi, çaycı olarak işe aldıkları kişiler üzerine yaklaşık 100 paravan şirket kurdukları belirledi. Şebekenin kurulan paravan şirketler arasında alışveriş yapıp, ödemelerini de çekle yaparak bankalardaki kredi notlarını arttırdıkları bilgisine ulaşıldı. Şebekenin daha sonra tekstil ve elektronik sektörleri başta olmak üzere çeşitli şirketlerden çekle ürün satın alıp, bunları piyasaya sürdükleri öğrenildi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz