Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Yazar Yalsızuçanlar Sakaryalı okurlarıyla buluştu

Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında yazar Sadık Yalsızuçanlar, “İki Semazen Bir Palyaço” isimli kitabı üzerine gerçekleştirilen söyleşide Sakaryalı okurlarına ‘yazının hikâyesini’ anlattı.

GÜNCEL
Yazar Yalsızuçanlar Sakaryalı okurlarıyla buluştu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak ayı kültür sanat etkinlikleri, birbirinden renkli ve kültürel zenginliğe sahip programlarla devam ediyor. Sanatseverleri her takvimde farklı yazarlar, akademisyenler ve alanında uzman isimlerle buluşturan Büyükşehir’in son konuğu Yazar Sadık Yalsızuçanlar oldu. AKM’de gerçekleştirilen program yazarın “İki Semazen Bir Palyaço” kitabı üzerine konuşmalarla geçti.

Her yaz bir hikâye

Kitabında yer alan hikâyeleri öyküleştiren Yalsızuçanlar, Sakaryalı okur severlerin sorularını cevapladı. Yazmaya nasıl başladığını anlatan Yazar Yalsızuçanlar, kendisini bu süreçten öncesi için “iç gözü kapalı bir insan” olarak ifade etti ve sonrasında baktığı her şeyde yeni ayrıntılar keşfetmeye başladığını anlattı.

Emekli olduktan sonra yazlığının bulunduğu Silifke’den her sezon farklı hikâyelerle döndüğünü ifade eden yazar, “Andrey Tarkovski’nin günlüğünde dediği gibi ‘Yaşlandıkça var olanları varlığı daha gizemli bulmaya başladım’ diyor. Ben denizde hakikaten kördüm, nispeten gözlerimin açılmaya başladığını hissettiğim oldu ve ilk kitabım çıktı” ifadelerine yer verdi.

Yeni kitap yolda

“İki Semazen Bir Palyaço” kitabında sokakta yaşayan insanlar, hayvanlar, ağaçlar, yaşlıların hikâyelerini anlattığını söyleyen Yalsızuçanlar, “İnsan yaşlandıkça her şeye daha farklı bakmaya başlıyor bende ben de çevremi gerçek manada görmeye başladım ve hikâyelerime taşıdım. İki Semazen Bir Palyaço aslında bir üçleme olacaktı fakat 6 kitap oldu. Bu yaz yeni bir kitap ile döneceğim” diyerek okurlara bir de müjde verdi. 

Keyifli geçen ve katılımcıların ilgi gösterdiği söyleşi, imza töreni ve hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu. 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
5 + 4 =