Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Yasaya uymayan toplu taşıma araçları yandı

Süre Doldu Cezalar Yolda

GÜNCEL
Yasaya uymayan toplu taşıma araçları yandı

Süre Doldu Cezalar Yolda

Engelliler Yasası ile yürürlüğe giren zorunlulukları yerine getirme süresi resmen doldu. Yasada engelli rampası zorunluluğu halen birçok ticari araçta hayata geçirilmedi. 7 Temmuz itibariyle denetimlere başlaması gereken valilik; uygulamaları hayata geçirmeyenlere yüklü cezalar kesecek.

ENGELLİLER YASASI
5378 sayılı Engelliler Kanunu'nun geçici 3’ncü maddesinde yer alan “Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişebilirliğine uygun olması için gereken tedbirler alır. Mevcut ve özel toplu taşıma araçları, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten 7 yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir” hükmünü hatırlatan Özen, hazırlık için verilen 8 yılın ardından 3 yıllık ek süre sona erdi.
TOPLU TAŞIMA
Yasa gereği Sakarya’da tüm toplu taşıma araçlarının engellilere uygun hale getirilmesi gerekirken, yasanın çıkış tarihinin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen halen gerekli düzenlemeler yapılmadı. Sakarya’da birçok dolmuş minibüs engelli rampası olmadan yolcu taşımaya devam ederken, dolmuş taksilerde fiziki olarak engelli taşıma şartını yerine getiremedi. Bir çok kamu binasında da engellilere özel merdiven ve rampa halen yapılmadı.
CEZALAR KESİLECEK
Yasa gereği 7 Temmuz 2015’ten itibaren Valilikler bünyesinde kurulacak olan izleme komisyonları, yasaya uymayan tüm kişi ve kuruluşları denetleyecek. Gerekli iyileştirmeleri yapmayanlara ise yüksek para cezaları uygulanacak. Sakarya’da halen yüzlerce dolmuş minibüste engelli rampası bulunmuyor. İlçe otobüslerinin büyük çoğunluğu da bu konuda bir düzenleme yapmazken, kamu kuruluşlarında da engellilere yönelik hizmetler hayata geçirilmiyor
 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz