Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Yaman 'Gezi olaylarıda bunların...' !

GÜNCEL
Yaman 'Gezi olaylarıda bunların...' !

Türk-İş’e bağlı sendika başkanları ile birlikte basın toplantısında konuşan Cemal Yaman fabrikalarda yaşanan olayları değerlendirdi. Yaman “Gezi olayları da bunların bir örneği. 3-5 kişi oturdukları yerden manipülasyon yapabiliyor” dedi.
 

“YANLIŞ İÇİN LÜKSÜMÜZ YOK”
Türk-İş Sakarya İl Temsilcisi Cemal Yaman Türk-İş’e bağlı sendika başkanları ile birlikte basın açıklaması düzenledi. Yaman fabrikalarda yaşanan eylemlerin nedenlerini ve kamu toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında kazanılan hakları açıkladı. Sendikalar ihtiyaç yüzünden kurulduklarını hatırlatan Cemal Yaman, “O dönemlerde kamudaki işçi sayısı bir milyon iken bugün 220 bine düştü bu rakam. Biz 1980’li yıllardan sonra Türkiye ve dünyada izlenen liberal ekonomi, Türkiye’de öncelikle çalışma hayatında kendisini göstermiştir. Burada yaşanan krizler ilk önce işçinin kapısını çalmıştır. İşçilerimiz önce şunu bilmelidir. OTOKAR’daki işçi de, Türk Traktör’deki işçi de bunu bilmelidir ki sendika olmazsa olmazdır. En kötü sendika hiç olmayan sendikadan daha iyidir. Dolayısı ile burada işçi sendikacısını seçerken dikkat edecek. Sendikayı seçerken yanlış yapmayacak. Geçmiş yılların hesabını vererek geldik buralara. Bizim yanlış yapma lüksümüz yok” dedi.
 

“İŞÇİ SONUNA KADAR HAKLI”
Türkiye’de yaşanan olaylarının nedeninin manipülasyon olduğunu söyleyen Yaman, “Gezi olayları da bunların bir örneği. Sosyal devletten önce sosyal medya oluştu Türkiye’de. 3-5 kişi oturdukları yerden manipülasyon yapabiliyor. İşçilerimiz bu oyuna gelmemeliler. Bursa’da Reneult’ta, TOFAŞ’ta ondan sonra da Türk Traktör, ARMA ve OTOKAR’a sıçradı olaylar. İşçi burada sonuna kadar haklı. Çünkü işçi geçinemiyor. Gerçekleştirdiğimiz genel kurullarda biz bunları ifade ettik. Kendi genel kurulumda da söyledim, biz görevimizi yapmıyorsak millet bizi görevimizden derhal uzaklaştırmalı. Eğer görevini yapmayan herhangi bir sendikacı varsa, işçi onu seçmeyecek” şeklinde konuştu.
 

“BİN 500 TL OLSUN DEMİŞTİK”
İşsizlik fonunun tamamen patronlar tarafından kullanıldığını söyleyen Yaman, “Biz de buna alet ediliyoruz. Çünkü işsizlik sigortasını işçi yüzde 3 kullanıyor, patron yüzde 30 kullanıyor. Bu adalet mi? TOYOTA fabrikası geçen sene 800 tane proje kapsamında işçi çalıştırdı. Parasını sigortasını İŞKUR ödedi. Bu para nereye gitti. Sizin cebinizden gitti. İl israf kurulunda vali beye de söyledik. Vali bey, ‘Düşük ücretle fabrika kuracak olanlar Sakarya’ya gelmesin’ dedi. Asgari ücretin bin 500 lira olması gerektiğini biz söylemiştik. Şu anda siyasi partiler meydanlarda aynı sözleri sarf ediyorlar” ifadelerini kullandı.
 

“TAŞERON SİSTEMİ EZİYOR”
Devletin taşeron sitemi ile halkı sömürdüğünü belirten Yaman şöyle devam etti: “Anayasanın 56 maddesinde devlet ücrette adalet sağlar diyor. Ama sağlamıyor. Burada vergi adaletini, milli geliri söyledik. Bu ülkede işçiler zengin olarak kabul ediliyor. Milli gelirin 10 bin dolarlara çıktığı söyleniyor.  Bu şekilde ücret alan bir toplumun milli geliri hiç artmaz. Çünkü zaten asgari ücret alıyor işçi. Türkiye’nin yüzde 20’si milli gelirin yüzde 80’ini alıyor. Taşeron sistemi işçinin ezilmesine yönelik bir sistemdir. 2000’li yıllardan önce yüzde 30’lardaydı taşeron sisteminde çalışların oranı şimdi yüzde 80’lerde. Kamuda bir milyonun üzerinde taşeron çalışıyor. Belediyelerimiz iş kapısı haline geldi. Artık fabrikalar kapanıyor belediyeler iş kapısı haline geldi. Hastaneler ve üniversite de aynı şeklide”
 

“DELİKANLILIĞA UYMAZ”
Eylemlerin OTOKAR’da yoğunlaşmasının manidar olduğunu belirten Yaman, “ARMA’da bir şey yok OTOKAR’da var niye? Çünkü kongrede iki aday vardı, ARMA’daki aday başkan seçildi, OTOKAR’daki seçilemedi. Şimdi orayı onlar kaşıyor. Böyle işçilik olur mu? Bu ihanet yakışır mı? Bu bizim delikanlılık anlayışımıza uymaz. Biz hiç bir siyasi partinin arka bahçesi değiliz. Sağlıkta devrim deniliyor ancak böyle devrim olmaz. Zengine iyi sağlık fakire kötü sağlık. İlaç kutusu başına bir lira ödüyoruz. Yok böyle bir dünya” dedi.
 

ZAM ORANLARI
İşçilerin sendikalarına sahip çıkmaları gerektiğini belirten Cemal Yaman son olarak şunları ifade etti: “Seçtikleri insanın arkasında durmalılar. Türk- İş Sakarya demektir. Genel Başkanı Sakaryalı. İkinci adamı Sakaryalı. Allah bize Türkiye’nin en büyük kurumunu yönetmeyi nasip etmiş. Sendikamızın 2015 yılı için yüzde 15’ti. Birinci altı ay yüzde 6, ikinci altı ay yüzde 5, kümülatif olarak bakıldığında yüzde aldığımız yüzde 11,3. Bugüne kadar alınan en yüksek ücret. Burada iyileştirme de var ayrıca. Çok düşük olanlara eklenecek ücretlerle yüzde 17 zam almış olacaklar. İkinci yıl da ilk altı ay yüzde 3 olacak. Maktu ödemeler de aynı oranda artacak”

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz