Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Vakfıkebirliler Sakarya’da dernekleşiyor: “Kültürümüze değer katacağız”

Sakarya’da yaşayan Trabzon Vakfıkebirli 4 bine yakın kişi, Yasin Kobal öncülüğündeki yönetimin kuracağı dernek çatısında buluşuyor.

GÜNCEL
Vakfıkebirliler Sakarya’da dernekleşiyor: “Kültürümüze değer katacağız”

Sakarya’da dernekleşme adına önemli bir adım daha atıldı. Şehirde yoğun bir nüfusa sahip Trabzon kentinin kalabalık ilçesi Vakfıkebir, tek bir çatı altında buluşacak. Heyet arasından Yasin Kobal’ın girişimleri ilk toplantının tarihini belirledi. 35 kişilik ekip Adapazarı Ormanpark’ta ilk görüşmesini yaptı.  Görüşmede bir araya gelen 35 kişiden her birinin farklı ilçede, farklı bir süleleyi temsil ettiği belirtildi. Kobal’ın başkanlığında kurulacak Sakarya Vakfıkebirliler Derneği’nin yönetimini ise ekipte yer alan 35 kişi oluşturacak. Heyet, prosedürlerin tamamlanmasıyla resmen statü kazanacak olan dernekte örf, adet, gelenek ve kültürlerini geleceğe aktarmak için güçlü bir hareket başlatacak.

“Zengin kültürümüzü yaşatacağız”

Heyetin buluşmasına vesile olan Yasin Kobal, “Çok çalışarak kültürümüze fayda sunmak istiyoruz. Lazı, Çerkezi, Arnavutu, Gürcüsü, Boşnağı, Manavı, Muhaciri hepimiz kardeşiz. Tarihimizi unutmuyoruz ve atalarımızdan bize kalan mirası taşımak borcumuzdur. 72 millet ve tek devlet düsturu ile yola çıkıyoruz. Vatanına, şehrine hizmet eden neferler olacağız. İhtiyaç sahibine el uzatıp, gönül köprüleri kuracağız. Acıya, mutluluğa, derde  ortak olacak; sorunlara bu masada çözüm arayacağız. Sakarya’nın güzel coğrafyasına katkı sunmak istiyoruz.  Babam rahmetli Nihat Kobal gibi güçlünün değil, haklının yanında olup onun yolundan ilerleyeceğim. Allah muvaffak eylesin, hayırlı olsun” dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 5 =