Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Türkiye’de model olan projede rekor üretim: 4 ayda 550 ton domates

Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve kısa sürede tüm Türkiye’de ses getiren Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde ilk 4 ayda 550 ton domates üretilerek sofralarla buluştu.

GÜNCEL
Türkiye’de model olan projede rekor üretim: 4 ayda 550 ton domates

Başkan Yüce, “Şehrimizde üretim kültürünü yaygınlaştırmaya, tarımı teknoloji ile entegre ederek maksimum verimlilik elde etmeye devam edeceğiz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal proje alanlarında üretilen ürünler ülke genelinde vatandaşlarla buluşuyor, sofralardaki yerini alıyor ve ülke ekonomisine can vererek istihdama katkı sağlamaya devam ediyor. Dünyanın değişen ve gelişen tarımsal üretim modellerine öncü nitelikte dizayn edilen Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde ilk hasattan itibaren geçen 4 aylık süreçte 550 ton domates üretilerek pazara sunuldu.

Tarımsal üretimde rol model

Sakarya’nın doğal kaynaklarını en etkin şekilde değerlendirmek amacıyla jeotermal kaynakları tarımsal üretimle entegre eden Sakarya Büyükşehir Belediyesi kısa süre önce hayata geçirdiği Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde domates üretimine tüm hızıyla devam ediyor. Uluslararası birçok kurum, kuruluş ve misafirlere kapılarını açarak tüm dünyaya örnek teşkil eden proje, geleceğin tarımsal üretim modellemesine yön veriyor.

Hedef; yıllık bin 250 ton üretim

İlk hasadın gerçekleştiği adan itibaren 4 ay gibi kısa bir süre zarfında 550 bin kilogram domates üretilerek kasalardaki yerini aldı. Uluslararası fuarlarda aroma, lezzet ve doğal olması dolayısıyla yoğun ilgi gören domatesler, gıda krizi ihtimaline karşı uygulanan ihracat kısıtlaması nedeniyle şimdilik yurtiçi pazarıyla buluşuyor. Özellikle yerel zincir marketlerin reyonlarını süsleyen ürünler ayrıca yurt genelinde de satışa sunuluyor. Yıl boyu hasat yapılaması beklenen tesiste ise yıllık bin 250 ton domates üretilmesi hedefleniyor.

Üretim kültürü yaygınlaşacak

Başkan Yüce, topraksız jeotermal ısıtmalı Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nin Türkiye’de model olduğunu ifade ederek, “4 ay gibi kısa bir sürede 550 ton domates üretimi gerçekleştirdik. Şehrimizde üretim kültürünü yaygınlaştırmaya, tarımı teknoloji ile entegre ederek maksimum verimlilik oluşturmayı sürdüreceğiz. İnşallah Sakarya tarımsal üretimde marka şehirlerden biri olmaya devam edecek” dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
9 + 9 =