Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Tarım Ve Hayvancılığın Gelişmesi İçin Neler Yapılmalı?

Veteriner hekim Mustafa YILDIZ, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için neler yapılması gerektiğini açıkladığı bir yazı kaleme aldı.

GÜNCEL
Tarım Ve Hayvancılığın Gelişmesi İçin Neler Yapılmalı?

Ülkemizde hayvancılığın gelişmesini istiyorsak acil bir kısım önerileri gözden geçirip uygulamaya koymalıyız. Anadolu da halkımız artık köyleri terk ediyor. Köylere yazın yaşlılar, emekliler dinlenmek için gidiyorlar. Maalesef, üretim için değil. Köylerde genel nüfusa baktığınız zaman altmış yaş üstü insanımız  yaşamaktadır. Gençler ise köylerde kalmak istemiyorlar. Daha çok kentlerde yaşamak istiyorlar. Gençlerle konuştuğunuz zaman kendi açılarından baktığınızda  haklı görüyorsunuz. Gençler köyde hafta sonu tatil ya da sigorta, emeklilik vb. köy yaşamında bu gibi sosyal haklar mevcut değil. Kendi tarlasında yada kendi hayvanlarını besleyen bir vatandaşın hafta tatili olmaz. İsteğe bağlı olmadıktan sonra sigortasını hiçbir kişi ya da kurum ödemez.

Dolayısıyla üretimi desteklemek için, vatandaşın köyde yaşamını sürdürmesi için mutlaka beklentilerini karşılayacak tedbirler alınmalıdır. Örneğin resmi işletme sahipleri devlet tarafından sigortaları yapılabilinir.

Meralar, mutlaka korunmalıdır. Meralar hiçbir şekilde iskan ya da sanayinin kullanımına sunulmamalıdır. Mutlaka sanayi tarım ve hayvancılık gibi desteklenmeli fakat tarım hayvancılık için ayrılmış yerlere kurulması için fırsat verilmemelidir.

Hayvancılık ve tarımla  ile ilgilenen tüm  üreticiler üretimin her aşamasında , maddi olarak desteklenmelidirler. Üreticiler, üretim için ihtiyaçları olan yem, ürettikleri et, süt, yumurta diğer tüm üretim kalemlerinin pazarlamasını devlet kendi organize edip pazarlamasını yapabilir.

Üretici, üretimden vazgeçtiği zaman bir daha yıkılan düzenini tekrar kurmuyor. Çözümün bir parçası olarak mutlaka veteriner fakültelerinden hocaların ve ilgili sivil toplum örgütlerinin de olduğu bir danışma konseyi kurulmasını tavsiye ediyorum

Saygılarımla…

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 3 =