Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Sürgünü’nn 151. Yılını andılar

Etkinlikler gece yarısına kadar sürdü

GÜNCEL
Sürgünü’nn 151. Yılını andılar

Etkinlikler gece yarısına kadar sürdü

 Abhaz Dernekleri Federasyonu (ABHAZFED) tarafından büyük Kafkas Sürgünü’nn 151. Yılı nedeniyle Kocaeli’nin Kandıra ilçesi, Kefken Babalı sahilinde anma törenleri gerçekleştirildi. 
 

Bundan tam 151. Yıl önce Kafkas - Rus savaşları neticesinde Anadolu, Balkan ve Ortadoğu topraklarına sürülen, gerçekleşen sürgünde birçok Kafkas halklarının yaşamını yitirdiği olayların ardından Kafkasyalıların torunları atalarını anmaya devam ediyor. Kafkasyalıların Anadolu’da çıktığı ilk kara parçalarından olan Kandıra Kefken Babalı sahilinde sürgün tarihi olarak bilinen 21 Mayıs 1864’ün 151. Yıl dönümünde anma törenleri gerçekleştirildi. Abhaz Dernekleri Federasyonu’nun gerçekleştirdiği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kafkas işadamlarının destek verdiği anma programına Abhazya Cumhuriyeti’nden de Abhazya Başbakan Yardımcısı Şamil Ardzınba, Abhazya Göçmen Bakanı Vadim Haraziya,  Abhazya Parlamentosu Milletvekili Tayfun Ardzınba, Abhazya’nın Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İnar Gitsba ve yardımcısı Alyas Asabua,  Uluslararası Apsnı Vakfı yöneticileri Gazeteci Yazar Guram Bargandzhia, Abhazya Müftüsü Salih Kurthelia, Dünya Abhaz Abazin Birliği Genel Sekreteri Genady Aklamiya, Abhazya Televizyonu Sahibi Ruslan Bey,  Abhazya’dan Demografya yetkilileri ve bürokratlar katıldı. Programa Abhaz asıllı CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Koç, federasyon yöneticileri, federasyona bağlı dernek yöneticileri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Abhaz asıllı işadamı Ruhi Karaalp ve Kafkasyalılar katıldı.
 

Kafkasyalıların bulunduğu mezarlarda gerçekleşen törenlerde Kuran okundu. Ardından ise Babalı Sahili’nde program gerçekleştirildi. Sürgünün yıldönümünde Abhaz Dernekleri Başkanı Cengiz Koç, sürgünün Kafkas toplumları tarafından ilelebet unutulmayacağını söyledi. Abhazya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İnar Gitsba yaptığı konuşmada Türkiye’de yaşayan Abhaz diasporasının sürgünden sonra anavatan ile bağlarını koparmadığını söyledi. CHP Sakarya Milletvekili Cengiz Koç ise yaptığı duygusal konuşmada Kafkasyalılar’ın yaşanan acılarını unutmadıklarını söyledi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun danışmanı Nermin Tol yaptığı konuşmada Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun selamını katılımcılara ileterek, Büyükşehir Belediyesi olarak Kafkasyalıların acılarına ortak olduklarını ifade etti.
 

Kafkasya’dan sürülenlerin torunları gerçekleşen törenlerde yaşanan acıları anmak için önce Karadeniz’e çelenk ve güller bıraktı. Ardından ise meşalelerle yürüyüşler gerçekleştirildi. Sürgünü anlatan belgesellerin izlendiği programda Abhazya’dan gelen otantik grup, sürgün ağıtları yaktı. Programın son bölümünde her yıl yapılan sürgün ateşi tüm katılımcılar tarafından yakıldı. Yağmurun etkili olduğu programlarda katılım yoğun olurken yağmura rağmen program aksamadan devam etti. Anma etkinlikleri gece yarısına kadar sürdü.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz