Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Süre Uzatımı Yapmayan Satamayacak

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, 2023 yılı için ödenecek olan tütün, alkol ve nargile satış ruhsatlarının ücret bedellerinin belirlendiğini açıklayarak, esnaflara belge alım sürecinde yardımcı olacaklarını söyledi.

GÜNCEL
Süre Uzatımı Yapmayan Satamayacak

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, 2023 yılı için ödenecek olan tütün, alkol ve nargile satış ruhsatlarının ücret bedellerinin belirlendiğini açıklayarak, esnaflara belge alım sürecinde yardımcı olacaklarını söyledi.

Tütün, tütün mamullerive alkollü içkiler satış ve ticaretinde 2023 yılında uygulanacak belge ücretleri açıklandı. Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan,  2023 yılında uygulanacak olan tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satış belgesi ve belge süre uzatım bedellerinin bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenerek, Resmi Gazetede yayımlandığını açıkladı. Başkan Akdardağan, “Oda olarak üyelerimizin satış belgesi işlemlerini 29 Mart 2023 Çarşamba günü mesai bitimine kadar yapacağız.  Bakanlığın başvuru süresi ise 31 Mart 2023 Perşembe Cuma sona erecektir.” Dedi.

Başkan Akdardağan, “Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) tarafından tütün mamulleri ve alkollü içkilere yönelik toptan satış belgeleri bedeli bu yıl için 28 bin 813 lira, tütün mamulleri perakende satış belgeleri büyükşehir belediyesi sınırları içinde 1482 lira, ilçe merkezlerinde 980 lira, diğer mahallerde 365 lira olarak uygulanacaktır. Açık içki satış belgeleri bedelleri de büyükşehir belediyesi sınırları içinde 6 bin 186 TL lira, diğer mahallerde 2 bin 374 lira olarak tespit edildi. Nargilelik tütün mamulü sunum uygunluk belgesi için de büyükşehir belediyesine dahil ilçelerde 15 bin 47 lira, diğer mahallerde 13 bin 821 lira ödenecek.” Dedi.

İlimizdeki fiyatlandırmalarda büyükşehir statüsünün geçerli olduğunu kaydeden Başkan Akdardağan, “Esnaflarımız bu bedelleri belirtilen tarihlere kadar kurum sicil numaralarını beyan etmek suretiyle, TAPDK hesabına yatırarak satış suresini uzatabilirler. İşlem bedelleri Ziraat Bankası şubelerinde, kullanıma açılan TAPDK hesabı, ATM cihazları aracılığı ile Ziraat Bankasından havale ücreti ödemeden sicil beyanıyla yapılabilir. Ödemeler sadece Ziraat Bankası aracılığıyla olmaktadır. İşlemlerin düzenlenmesinde üyelerimize başvuru yapmaları halinde odamızca 29 Mart 2023 Çarşamba mesai bitimine kadar yardımcı olacağız. Odamızda işlem yaptırmak isteyenler TAPDK ruhsatının aslı ile birlikte belediye ruhsatı getirmeli gerekmektedir.” Dedi.

Akdardağan, “Belirtilen süre içinde uzatım bedellerini yatırmayanların belgeleri Nisan 2023’de sona erecektir. Bu tarihten sonra ürün satışına devam edildiğinin tespiti halinde 4733 sayılı kanunun gereğince idari para cezası uygulanacaktır. Süre uzatım işlemi yaptırmayanların faaliyete devam etmek istemeleri halinde yeniden belge alacaklar. İlk defa satış belgesi talebinde bulunacaklardan da aynı bedeller alınacaktır. Ayrıca satış belgesi alacak olanlar işyeri açma ruhsatlarının aslını ibraz etmek zorundalar. İşlemleri usulüne uygun tamamlayanlara bakanlığın TAPDK logolu satış belgeleri verilecektir. Yenilenmiş TAPDK satış belgesini almayanlar bedellerini yatırsalar dahi satış yapamayacaklardır. Açıklanan sürelerin aşılmaması konusunda esnafımızı uyarırken, işlerinde bol kazançlar diliyoruz.” Dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
5 + 4 =