Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Şükrü Gözyuman: "Arifiye'mize değer katacak 60 projelerimizle geliyoruz"

"Arifiye için değişim ve gelişim zamanı" sloganıyla seçim çalışmalarına yürüten Yeniden Refah Partisi Arifiye Belediye Başkan Adayı Şükrü Gözyuman, "Arifiye'mize değer katacak 60 projelerimizle geliyoruz" dedi.

SİYASET
Şükrü Gözyuman:

"Arifiye için değişim ve gelişim zamanı" sloganıyla seçim çalışmalarına yürüten Yeniden Refah Partisi Arifiye Belediye Başkan Adayı Şükrü Gözyuman, "Arifiye'mize değer katacak 60 projelerimizle geliyoruz" dedi.

31 Mart 2024 yerel seçimlerine kısa bir süre kala siyasi parti adayları projeleri ile saha çıkmaya başladı. Bu kapsamda aday tanıtım toplantısı düzenleyen Yeniden Refah Partisi Arifiye Belediye Başkan Adayı Şükrü Gözyuman, projelerini kamuoyuna açıkladı.

Yeniden Refah Partisi Arifiye İlçe Yönetimi, İlçe Belediye Başkan Adayları ve çok sayıda partilinin katıldığı toplantıda sözü alan İlçe Belediye Başkan Adayı Şükrü Gözyuman, öncelikle neden 60 projenin öneminden bahsetti. Yeniden Refah Partisi Arifiye Belediye Başkan Adayı Şükrü Gözyuman'ın açıklaması şöyle;

"60 proje Arifiye’mizin geleceği için hayati öneme sahiptir"

"Arifiye, Sakarya ilimizin tam ortasında yer alan bir ilçedir. Son yıllarda hızla büyüyen Arifiye'nin nüfusu bugün itibariyle 51 bin kişiye ulaşmıştır. Nüfus olarak büyüyen Arifiye'nin buna bağlı olarak sosyal ekonomik, çevre, sağlık, turizm, eğitim ve kültürel alanlarında da ihtiyaçları da artmaktadır. Bu nedenle saha çalışmalarında elde ettiğimiz verilere dayalı olarak ilçemiz için hazırladığımız 60 proje Arifiye’mizin geleceği için hayati öneme sahiptir."

"Arifiye'de altyapı sorunu var"

Arifiye'nin altyapı sorunlarına değinen Başkan Adayı Gözyuman, "Nüfusun hızlı artışıyla beraber su, kanalizasyon ve yol gibi temel altyapı ihtiyaçları da artmaktadır. Sağlıklı şehirleşme her şeyden önce iyi bir planlama yapılıp önce altyapının yapılıp tamamlanmasından sonra da üst yapının yapılmasıyla mümkün olmaktadır. Yeni yerleşim alanlarının yapılaşmasında uygulayacağımız projelerde alanında uzman şehir planlamacılarıyla birlikte çalışarak yaşanabilir bir Arifiye inşa etmek için çalışacağız" dedi.

İkinci olarak; Arifiye'nin eğitim sistemi üzerinde durmak gerektiğini vurgulayan Gözyuman, şu ifadeleri kullandı;

"Eğitimin kalitesi bir toplumun geleceği için büyük önem taşımaktadır. Arifiye'de özellikle gençlere ve kadınlara yönelik açacağımız kurslar, etüt merkezleri, bilgi evleri ve kreşler gibi projelerle her yaş grubuna yönelik eksiklikleri giderip yeni eğitim kurumları açacağız. Çocuklarımızın daha iyi koşullarda eğitim alabilmesi için bu projeler büyük önem taşımaktadır. Arifiye'deki gençlerimize ve kadınlarımıza sunacağımız farklı alanlardaki kurslar sayesinde onların yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Bu kurslarda müzik, resim, halk oyunları gibi sanatsal faaliyetlerin yanı sıra teknoloji, dil ve meslek edindirme gibi konulara da yer vereceğiz. Ayrıca etüt merkezleri ile özellikle okul çağındaki çocuklarımızın akademik başarılarına destek olacak bir ortam sağlamayı amaçlıyoruz. Bu merkezlerde deneyimli öğretmenler tarafından yapılan rehberlik çalışmalarının yanında ek ders verilecek ve ödev takibi yapılacaktır. Böylece çocuklarımız ders çalışma alışkanlığı kazanacak ve okuldaki başarıları artacaktır.

Bilgi evleri ile çeşitli yaş gruplarına yönelik olarak düzenlenecek seminerler, atölye çalışmaları ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak. Bu sayede hem bilgi paylaşımının arttığı bir ortam sağlanacak hem de sosyal becerilerin geliştirilmesine katkıda bulunulacaktır. Kreş projeleri ile annelerimize iş hayatına geri dönme imkanını sağlamayı hedefliyoruz. Çalışan annelere güvenilir bir bakıcı hizmeti sunarak onların rahatlıkla iş hayatına devam edebilmelerini istiyoruz. Aynı zamanda kreşlerde erken yaşta çocukların sosyalleşme becerilerinin geliştirilmesine de önem verecek projelerimiz arasındadır.Bu projeler sayesinde Arifiye'deki eğitim alanındaki eksiklikler giderilecek ve yeni eğitim kurumları açılacak. Böylece gelecekteki iş hayatında rekabet gücümüz artacak ve toplum olarak daha ileri düzeyde başarılara ulaşılabilecektir."

Turizm alanındaki eskiklerden bahsetti

Üçüncü olarak, turizm potansiyeline değinen Gözyuman, "İlçemizin Sakarya Nehri ve Sapanca Gölü gibi doğal güzelliklere sahip olmasının yanı sıra, İl Ormanı da hemen yanımızda bulunmaktadır. Bu durum turizm için oldukça önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Yapacağımız yatırımlarla bu potansiyeli harekete geçirerek yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekecek projeleri uygulamayı hedeflemekteyiz. Aynı Zamanda Molla köy – Durgun su Spor Merkezi, Yarı Olimpik yüzme Havuzu, Trap- Skeet Atış Poligonu gibi projelerimizi hayata geçirerek hem spor alanında gençlerimize farklı spor dallarında spor yapma imkânı sunacak   hem de yerli turizmin ilçemizde gelişmesine katkı sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

"Arifiye'de birçok fabrika olmasına rağmen ilçe ekonomisine katkısı yok"

Dördüncü olarak istihdam olanaklarını inceleyen Gözyuman, "Bir bölgenin ekonomik kalkınması iş imkanlarının artmasına bağlıdır. Arifiye'de birçok fabrika yer almasına rağmen ilçenin ekonomisine direkt katkısı maalesef bulunmamaktadır. Ancak Arifiye'nin ekonomik kalkınması için çeşitli projeler ve planlamalar yapılmaktadır. Bu projelerden en önemlisi, ticaretin gelişmesini sağlamak amacıyla modern dükkân ve ofislerden oluşan Arifiye Çarşı Projesidir. Bu çarşıda altında otopark, üstünde restoranlar, mağazalar ve sinema salonları gibi farklı işletmeler yer alacaktır. Bu proje ile ilçede yeni iş imkanları yaratılacak ve ilçe ekonomisinin canlanması sağlanacaktır. Yerel halka istihdam fırsatları sunulacak ve böylelikle işsizlik oranının düşmesi hedeflenecektir. Ayrıca bu yeni çarşı sayesinde diğer bölgelere olan bağımlılık da azalacak ve Arifiye kendi kendini daha fazla destekleyebilecek konuma gelecektir. Arifiye için en önemli gördüğümüz projelerimizden biri de Arifiye Uluslararası Fuar Merkezi Projesidir. Arifiye’ye artı değer katacak önemli bir girişim olacak Uluslararası Arifiye Fuar Merkezi Arifiye'yi bölgenin en önemli fuar merkezlerinden biri haline getirecek ve ekonomik kalkınmayı destekleyecektir. Bu uluslararası fuar merkezi, iş dünyası için yüksek kaliteli etkinliklerin gerçekleştirilebileceği modern tesislere sahip olacak. İş adamları ve kuruluşlar burada yeni ürünleri tanıtabilecek, iş bağlantıları kurabilecek ve ticari ilişkileri geliştirebilecektir. Ayrıca, fuarlara katılım gösteren uluslararası ziyaretçiler de Arifiye'nin potansiyelini keşfederek bölgeye yatırım yapma fırsatına sahip olacak. Bu proje aynı zamanda turizm sektörüne de büyük katkılarda bulunacaktır. Uluslararası fuarların düzenlenmesiyle birlikte turist sayısı artacak ve yerel ekonomi canlanacaktır.

Bölgedeki oteller, restoranlar ve diğer hizmet sektörleri bu artan talebi karşılayarak istihdam olanakları sağlayacak. Bunun yanında Arifiyeli- E Kobi Ticaret Portalı ile Arifiye'deki KOBİ'lerin ürettiği mal ve hizmetlerin tanıtımını ve pazarlamasını desteklemek amacıyla ortak projelerle ulusal ve uluslararası düzeyde bir e-ticaret portalı oluşturmayı planlıyoruz. Bu portal, Arifiye'deki tüm KOBİ'lerin ürünlerini ve hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmalarına yardımcı olacak ve bölge ekonomisine katkı sağlayacaktır. Arifiye ekonomisinin canlanmasında en aktif rolü hiç kuşkusuz üreten kadınlar olacaktır. Kadın Kooperatiflerini destekleyeceğiz. Meslek Kazandırma ve İstihdam Projemizle İnsan kaynakları uzmanlarımızın genç, kadın ve engelli vatandaşlarımıza yönelik yapacakları programlar, nitelikli iş gücünü işverenlerle buluşturacak önemli bir rol oynayacaktır. Bu programlar sayesinde iş arayanlar daha kolay iş bulabilecek ve işverenler de ihtiyaç duydukları niteliklere sahip çalışanları istihdam edebileceklerdir.  Bu programlar sayesinde işsizlik oranları düşecek, iş gücü verimliliği artacak ve iş dünyasında daha fazla çeşitlilik ve katılım sağlanacaktır. İnsan kaynakları uzmanlarımızın genç, kadın ve engelli vatandaşlarımıza yönelik yapacakları programlar, sadece bireylerin kariyerlerine katkı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda ülke ekonomisine de olumlu etkilerde bulunacaktır" dedi.

"Gençler toplumun önemli bir parçasıdır"

Beşinci olarak gençlerimize sağlanan imkanları ele alan Gözyuman, "Arifiyeli gençlerimizin sosyal sorumluluk projelerini destekleyeceğiz" dedi. "Günümüzün gençleri, geleceğin temsilcileri olarak toplumun önemli bir parçasıdır" şeklinde konuşmasına devam eden Gözyuman, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

"Onların potansiyelini gerçekleştirmeleri ve kendilerini geliştirmeleri için desteklenmeye ihtiyaçları vardır.  Arifiye ilçesindeki genç nüfusun sosyal sorumluluk projelerine olan ilgisi arttıkça, toplumsal kalkınmanın hızlanacağına inanabiliriz. Genellikle sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülen bu projelere destek vererek gençlere yol gösterici olabilir ve onların potansiyellerinin ortaya çıkmasına yardımcı olabiliriz. Bu nedenle gençlerimizin sosyal sorumluluk projelerini desteklemek önceliğimiz olacaktır. Sosyal sorumluluk projelerinde yer alan gençlerimize şehir içi indirimli ve ücretsiz ulaşım imkânı sağlayacağız. Açacağımız Kent Fikir Atölyeleri ile genç mimar, mühendis, sağlıkçı, eğitimci vb. meslek dallarında çalışan gençlerimizin Arifiye için yenilikçi fikirleri geliştirecekleri olanak sağlayacağız. Mahalle Gençlik merkezleri ile çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikleri yapabilme imkanına kavuşacak gençlerimiz sağlıklı bir ortamda sosyal beceri ve iletişimlerini geliştirebilecekler."

"Modern ulaşım sistemlerinin ilçemizde kullanılması, şehrin ulaşım sorunlarını çözecektir"

Altıncı olarak ulaşım olanaklarının geliştirilmesine işaret eden Yeniden Refah'lı Gözyuman, "Arifiye'de yaşanan ulaşım sorunlarını çözmek için günümüz modern toplu taşıma araçlarını hizmete almak önemli bir adım olacaktır. Bilindiği üzere Arifiye İlçemiz her geçen büyümekte ve buna bağlı olarak trafik yoğunluğu da artmaktadır. Gerek nüfusun artışı gerek Tren Garı ve Şehirlerarası Otobüs Terminalinin ilçemizde olması modern ulaşım sistemlerinin kullanılmasını gerekli kılmaktadır. Modern ulaşım sistemlerinin ilçemizde kullanılması, Arifiye'nin gelişimine katkı sağlayacak ve şehrin ulaşım sorunlarını çözecektir. Gelişmiş kentlerde olduğu gibi Arifiye'de de modern toplu taşıma araçlarının kullanımı, vatandaşların daha hızlı, güvenli ve konforlu bir şekilde seyahat etmelerini sağlayacaktır. Bu da şehrin ekonomik ve sosyal hayatına olumlu etkiler yapacaktır. Ulaşımın kolaylaştırılması, Arifiye'nin daha yaşanabilir bir şehir haline gelmesine katkı sağlayacak ve şehirdeki yaşam kalitesini artıracaktır. Bu nedenle, modern toplu taşıma araçlarının hizmete alınması, Arifiye'nin ulaşım sorunlarını çözmek ve şehrin gelişimine katkı sağlamak adına önemli bir adım olacak. Bunun yanında ilçemizin uzak mahalleri ile ilçe merkezi arasında ücretsiz ring hizmeti de ulaşım imkanlarını kolaylaştıracaktır. Arifiye'nin ortasından geçen demiryolu, ilçeyi iki noktada bölmekte ve günlük trafik akışını olumsuz etkilemektedir. Bu durum, Arifiye'nin en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Ancak, demiryolunun sütun direkler üstünden geçirilmesiyle bu soruna çözüm bulmak mümkündür.

Demiryolu, ilçe trafiğini bölerek hem yerel halkın hem de şehir dışından gelen kişilerin günlük yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Trafik sıkışıklığına neden olan bu durum aynı zamanda zaman kaybına yol açmaktadır. İnsanlar işlerine yetişmekte zorlanmakta ve toplu taşıma araçları da aksamaktadır. Bu sebeple, Arifiye'nin ekonomik faaliyetleri de zarar görmektedir. Ancak demiryolunu sütun direkler üzerinden geçirmekle, Arifiye'nin bu önemli sorunu çözüme kavuşmuş olacak. Sütun direkler üzerinden yapılan bir demiryolu projesi sayesinde trafiğe olan negatif etki minimize edilecek ve insanlar daha rahat bir şekilde seyahat edebilecektir. Bunun için İlçemizden geçen demiryolunun sütün direkler üstünden geçirilme projemiz Arifiye’yi yaşanabilir bir kent yapacaktır" dedi.

"Arifiye için çalışmaya hazırız"

Başlıca 6 önemli projesini açıklayan Yeniden Refah Partili aday Şükrü Gözyuman, "Arifiye için hazırladığımız bu 60 proje hayati derecede önemlidir. Bu şehrin geleceği için bugünden harekete geçmemiz gerektiği ortadır. Arifiyelilerin refah seviyesini ancak bu tür projeleri hayata geçirerek arttırabiliriz. Yaşanabilir bir Arifiye için gelin hep birlikte el ele verelim. 1 Nisan’da vakit kaybetmeden Arifiye için çalışmaya hazırız" dedi.

Altyapının iyileştirilmesi, eğitim olanaklarının geliştirilmesi, turizmin geliştirilmesinin; istihdam olanaklarının genişlemesi demek olduğunu ifade eden Gözyuman, kısaca diğer projelerinden de bahsetti. "Şu ana kadar saydığımız projeler yanında, yaşlılarımız, engelli vatandaşlarımıza da yönelik projelerimiz bulunmaktadır" diyen Yeniden Refah'lı aday, projelerini şöyle sıraladı;

"Spor kompleksi, Uluslararası fuar merkezi, Afet ve Deprem Köyü, Engelsiz Yaşam Köyü, Sanat sokağı, Kitap Fuarı, Arifiye Kısa Film Yarışma Projesi, Emekli Evi, Misafirhane ve Taziye Evleri ve daha birçok projemizle Arifiye’yi daha ileriye götürerek yaşanabilir bir kent yapacaktır. Son olarak, yönetim modelimiz gereği hiçbir zaman “Ben yaptım, oldu” anlayışı içinde olmayacağız. Hayata geçirmeyi planladığımız her bir projeyi ilk aşamada ilçemizdeki STK’lara, siyasi partilere, ilgili kurum ve kuruluşlara ve akademisyenlere sunarak fikirlerini alacağız. Birlikte çalıştaylar düzenleyerek projenin uygulanmasındaki hususlar üzerine raporlar düzenleyeceğiz. İkinci aşamada STK, Siyasi Parti ve ilgili kurum ve kuruluşların fikir ve görüşlerinin olduğu raporlar değerlendirilmesi için uzmanlardan oluşan komisyona sunulacak. Uzman komisyon tarafından Fayda- Maliyet analizleri yapılacak proje uygulanabilir mahiyette ise uygulanacak, eğer değilse uygulanmayacak. Bu yönetim anlayışı ile âtıl işe yaramayan projelerin uygulanmasının önüne geçerek israfı önleyeceğiz. Bu sayede, bizim istediğimizin değil, milletimizin gerçek ihtiyacı ne ise o projeyi gerçekleştireceğiz."

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 5 =