Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SUBÜ’de İlk Dersler Verildi

SUBÜ’de 2022-2023 eğitim-öğretim güz yarıyılı ilk ders etkinlikleri ile başladı. Öğrenciler, üniversitenin gelenekselleşen ilk ders etkinlikleri ile alanında uzman isimlerle bir araya geldi.

GÜNCEL
SUBÜ’de İlk Dersler Verildi

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) 2022-2023 güz yarıyılına ilk ders etkinlikleri ile merhaba dedi. Kariyer Merkezi’nin koordinasyonunda üniversitenin tüm birimlerinde gerçekleşen etkinliklerde öğrenciler alanında yetkin isimlerle buluştu.

Kaynarca’da yeni eğitim dönemi mangal partisiyle başladı

Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Kaynarca Seyfettin Selim MYO yeni eğitim dönemini mangal partisiyle açtı. Etkinlik SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve Kaynarcalı iş adamı ve Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim’in katılımıyla gerçekleşti. Programın ardından SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık, Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu ve Seyfettin Selim öğrencilerle öğle yemeğinde bir araya geldi. Etkinlik sonunda Rektör Sarıbıyık, Kırkpınar Ağası Selim'e teşekkür plaketi takdim etti.

Selim’den öğrencilere müjde

İlk ders etkinliğinde öğrencilerin taleplerini dinleyen Selim, 250 kişilik erkek 250 kişilik kız öğrenci yurdu yapma sözü vererek, her öğrencinin sabah kahvaltısını karşılayacağını belirtti. Selim, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vereceğini ve yıl içinde öğrencilerin istedikleri sanatçılardan oluşan 2 konser verme sözü verdi.

Öğrencilerimizin en verimli şekilde eğitim almaları birincil önceliğimiz

Yeni eğitim-öğretim döneminin hayırlı olmasını dileyen Rektör Sarıbıyık, “Eğitime katkılarından dolayı Seyfettin Selim’e teşekkür ediyoruz. Bugün itibariyle yeni eğitim-öğretim dönemini açmış olduk. Sektör, sanayi ve üniversite iş birliğiyle öğrencilerimizin en verimli şekilde eğitim almaları bizim birincil önceliğimiz. Bu kapsamda uygulamadığımız +1 uygulamalı eğitim modeli zaten Türkiye’de örnek teşkil ediyor. Üniversite olarak geleneksel hale getirdiğimiz ve Kariyer Merkezimizin koordine ettiği ilk ders etkinliği ile de alanında uzman isimleri öğrencilerimiz ile buluşturuyoruz. Bu vesileyle yeni eğitim-öğretim döneminin başarılarla dolu geçmesini ve hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Dijital dünyada kariyer planlaması

Teknoloji Fakültesi’nde de ilk ders heyecanı vardı. SAÜ Kültür ve Merkezi’nde öğrencilerle bir araya gelen SUBÜ BAP Koordinatörlüğü Proje Uzmanı Dr. Ahmet Güleç, ‘Gelecek ve Teknoloji Sizi Nereye Götürecek? Tercih Sizin’ başlıklı bir sunum gerçekleştirerek özellikle Covid-19 salgın sürecinin de tetiklemiş olduğu dijitalleşen dünyada nasıl bir kariyer planlaması yapılması gerektiğine dair değerlendirmelerini öğrencilerle paylaştı. Etkinlikte konuşan SUBÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Tatlı ise “Güzel işlerde çalışmanız, ülkemize, vatanımıza ve milletimize hayırlı bireyler olarak yetişmeniz en büyük arzumuz. Bu vesileyle aramıza hoş geldiniz diyor, yeni eğitim-öğretim döneminin başarılı bir şekilde geçmesini diliyorum” diye konuştu.

Spor Bilimleri’nde ilk ders Özer’den

Spor Bilimleri Fakültesi’ndeki ilk ders etkinliğinin konuğu Fenerbahçe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kamil Özer oldu. Özer, ‘Bilgi Çağında Beden Eğitimi ve Spor’ başlığıyla yaptığı sunumda insanın kısa tarihi, teknolojik gelişimlerin etkileri, spor eğitiminin gelişim evreleri, yeni yönelimler, okullaşma değişimi, geleceğin meslekleri ve beden eğitimi ve sporun toplumsal boyutları konularını ele aldı. Fakülte akademisyenleri ve öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği etkinlikte Fakülte Dekanı Prof. Dr. Nevzat Mirzeoğlu, Prof. Dr. Mustafa Kamil Özer'e katkılarından ötürü teşekkür plaketi takdim etti.

Turizm öğrencileri sektör temsilcileri ile buluştu

Turizm Fakültesi de ilk ders etkinliğinde sektör temsilcilerini ağırladı. ‘Turizm ve Kariyer Planlama’ başlığıyla gerçekleşen etkinlikte NG Hotels İnsan Kaynakları ve Kalite Direktörü Ayşegül Oral, NG Hotels Satış Müdürü Betül Baytunca, SATUMED Başkanı ve NG Hotels Kat Hizmetleri Müdürü Gülazem Berk, Richmond Nua Wellness ve SPA Kat Hizmetleri Müdürü Nuray Sarı ile Hotel Bonvie Ön Büro Müdürü Halil Tarakçı öğrencilere sektörle ilgili deneyimlerini aktararak, kariyer planlaması sürecinde ne gibi basamaklardan geçecekleri hakkında detayları paylaştılar.

Akyazı ve Hendek’te ilk dersler başkanlardan

Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Akyazı Sağlık Hizmetleri MYO’da gerçekleşen ilk ders etkinliğinde ise Akyazı Kaymakamı Yakup Güney ve Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan öğrencilerle buluştu. Etkinlikte öğrencilere seslenen Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, “Akyazı 94 bin nüfuslu güzel bir ilçe. İnşallah birlikte yapacağımız çalışmalarla hayatınıza güzel hatıralar kazandırmış olacağız. Yeni dönemin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu. Hendek MYO’daki ilk ders ise Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu tarafından verildi. Etkinlikte konuşan Başkan Babaoğlu, “Öncelikle Sakarya’mıza, Hendek’imize hoş geldiniz. İlçemiz Türkiye’nin sanayi ve ticaret merkezi olan Marmara bölgesinde, stratejik bir konumda yer almaktadır. Tarihi ve kültürü ile kadim bir huzur şehri olan Hendek’imiz sanayisi, tarımı ve doğal güzellikleri başta olmak üzere eğitimde, kültürde, sporda ve sanatta fark yaratmaktadır. İlk görüşte İlçemizi ve Hendek Kampüsümüzü küçük bulmuş olabilirsiniz fakat gezdikçe dolaştıkça ve Hendek’i tanıdıkça daha da seveceğinizi düşünüyorum. Hepinize yeni eğitim hayatınızda başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı. Etkinlik sonunda Hendek Belediyesi ekipleri tarafından öğrencilere yemek ve tatlı ikramında bulunuldu.

Sınıftan stüdyoya

Sakarya MYO’da gerçekleşen ilk ders etkinliğinde Ekotürk Televizyonu Editörü Tuba Aşıcı gazetecilik ve habercilik bölümü öğrencileriyle buluştu. Öğrencilikten televizyon stüdyolarına uzanan sürecini paylaşan Aşıcı, SUBÜ’nün uyguladığı eğitim modeliyle sektöre adım attığını belirtti. Aşıcı, öğrencilerin bilgi ve becerilerini geliştirebilecek önemli fırsatları olduğunu ve kendilerine güvenip gayretle çalışmalarının önemine vurgu yaptı. Geyve MYO’da gerçekleşen ilk ders etkinliğinde de Geyve Vergi Dairesi Müdürü Nihat Tarımcı öğrencilerle bir araya geldi. ‘Kariyer Meslekler Hedefe Varmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar’ başlığıyla düzenlenen etkinlikte Tarımcı, öğrencilere kariyer ile ilgili önemli ipuçları verdi.

Denizcilikte gelenek, görenek ve adetler konuşuldu

Denizcilik MYO’da ilk ders etkinliği Kocaali İlçe Kaymakamı Dr. Emre Nebioğlu ve Belediye Başkanı Ahmet Acar, Karasu Liman Başkanı Gökhan Peker, Karadeniz Ereğli Liman Başkan Yardımcısı İsmail Kafalı’nın katılımlarıyla gerçekleştirildi. “Denizcilik Sektöründe Gelenek, Görenek ve Adetler” başlıklı bir sunum gerçekleştiren İLKFER Şirketler Grubu Kurucu Ortağı ve DEFAV Başkanı Mühendis Asım İlker Meşe öğrencilerin denizlik sektöründe karşılaşabileceği gelenek ve adetlerden bahsederek, genç denizcilere kendilerini denizin zorlu şartlarına hazırlamaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

Kaymakam Canpolat öğrencilerle buluştu

Sapanca MYO’daki ilk ders etkinliği Sapanca Kaymakamı Abdürrezzak Canpolat’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Öğrencilerin yoğun ilgisi ile karşılaşan Kaymakam Canpolat, kariyer planlaması ve meslekte başarıya uzanan yolda hedef koymanın, çalışmanın, özgüvenli ve dürüst olmanın önemini vurgulayarak 2022-2023 eğitim öğretim yılının ilk dersinde beraber olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Soru cevap şeklinde geçen etkinlikte Canpolat, öğrencilere hangi bölümlerde okuduklarını ve gelecekleri için hayallerini sorarak hedeflerine ulaşmakta nasıl hareket etmeleri konusunda önemli bilgiler verdi. Kampüs alanında kurulu SUBÜ Kamp Topluluğu Kulübünün standını da ziyaret eden Canpolat, öğrencilere her konuda yardıma hazır olduklarını vurguladı.

Sapanca ve Arifiye’de sektör temsilcileri tecrübelerini aktardı

Sapanca Turizm MYO’daki ilk ders etkinliğinde Cabir Deluxe Hotel Sapanca Genel Müdürü Arif Tanta öğrencilerle bir araya gelerek sektördeki bilgi ve tecrübelerini paylaşırken, Arifiye MYO’daki ilk ders etkinliğinde ise OTOKAR İnsan Kaynakları Operasyonları Uzmanları Sedanur Teber ve Atilla Tunçer, öğrencilik ve staj, kariyer, otokar saha çalışanı işe alım süreci ve MYO mezunlarının önemi başlılarında öğrencilere bilgiler verdiler.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
6 + 9 =