Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

STB tarafından desteklenen gıda güvenliği araştırması uluslararası otorite tarafından kabul edildi

STB laboratuvarlarında bir yıldır üzerinde çalışılan fındıkta aflotoksin ve gıda güvenliği araştırmasına yönelik bilimsel yayın uluslararası otoriteler tarafından kabul edildi.

EKONOMİ
STB tarafından desteklenen gıda güvenliği araştırması uluslararası otorite tarafından kabul edildi

Fındıkta aflotoksin ve gıda güvenliği araştırmasına yönelik bilimsel yayın uluslararası 7th International Congress on Veterinary and Animal Sciences (ICVAS) 20-22 October 2022 Kongresinde otoriteler tarafından kabul edildi.

Sakarya Ticaret Borsası tarafından çalışma ile ilgili açıklamada ”Yapmış olduğumuz çalışma öncelikli olarak gıda güvenliği açısında hasatı yapılan ürünler ne olursa olsun bunların tarladan çıktığı andan itibaren sofraya gelinceye kadar geçen süreçte karşılaşılan çapraz kontaminasyonlar karşısında uygunsuz ortamlarda depolandığında hem insan sağlığı hem de hayvan sağlığı açısından nelere sebep olabileceği anlamında çok önemlidir.

Yapılan bu çalışma aslında tarım ürünleri başta olmak üzere hayvansal ürünlerde de üretiminde, işlenmesinde, depolanmasında endüstriyel yöntemlerin ve bilimin kullanılmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Önemli olan şudur ki kontamisyonda alınan bakteri yükü ve cinsi ne olursa olsun biz ne kadar kaliteli tarım ürünleri yada hayvansal ürünler üretirsek üretelim depolama şartlarımız iyi olmazsa uygun ortamı buldukları anda bu bakteri yükü hızla üremeye devam ediyor ve tarladan sofraya çok uzun yollardan geçen çok fazla maliyetlere sebep olan gıdalarımız hem insan hem de hayvan sağlığını tehlikeye sokacak boyutta risk oluşturuyor. İşte tamda burada pandemi başta olmak üzere dünya coğrafyasında farklı bölgeler meydana gelen savaşlar bize göstermiştir ki hayatta kalabilmemiz için gıda güvenliği birinci sırada yer almaktadır. Bu yüzden ülkemizde şu anda 8,5 milyon ton kapasiteye ulaşmış lisanslı depolarımızın ihtiyacımız gereği yaklaşık 16 milyon ton olması gerekmektedir.

Sakarya Ticaret Borsası olarak bu anlamda çiftçimizin, köylümüzün ve üreticimizin emeğinin güvenli bir ortamda saklanabilmesi adına faaliyete geçirmek üzere olduğumuz Sakarya TB Tarım Ürünleri ve Lisanslı Depoculuk A.Ş.nin önemi bu Laboratuvar çalışmamız sayesinde de tescillenmiş bulunmaktadır. Ülke ve çiftçimizin ekonomisine kazandıracağı katma değerden dolayı şimdiden geleceğimizden daha umutluyuz ve kurduğumuz bu tesis, sonrasında yapılacak olanların teminatı niteliğindedir. Şimdiden şehrimize, çiftçimize ve bölgemize hayırlı, uğurlu, bereketli olsun.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
8 + 3 =