Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

STB Başkanı Mustafa Genç Lisanslı depo çalışmaları hakkında Başkan Kılıç 'a bilgiler verdi

Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç Sakarya Ticaret Borsasının girişimleriyle faaliyete geçen Sakarya Ticaret Borsası Tahıl Ürünleri Lisanslı Deposunda incelemelerde bulundu.

EKONOMİ
STB Başkanı Mustafa Genç Lisanslı depo çalışmaları hakkında Başkan Kılıç 'a bilgiler verdi

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç ve Meclis Başkanı Bekir Uztürk Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç’a bölge tarımı için önemli bir yatırım olan depolama çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Lisanslı depolar yaygın hale getirilmeli

Başkan Mustafa Genç 28.700 ton kapasiteli lisanslı deponun tam kapasite doluluk oranı ile hizmet verdiğini belirterek, Tesiste tarım ürünlerinin sağlıklı koşullarda ve ürünlerin kalite sınıflarına göre depolandığını,faaliyetlerin yasal düzenlemeler çerçevesinde yürütüldüğünü söyledi.

Lisanslı depolar sayesinde çiftçinin finansmana erişiminin de kolaylaşacağını belirten Mustafa Genç “ortadan kalkan finansman kısıtları sonrasında tarımsal üretim verimliliğinin artarak ürün arzında sürdürülebilir artış sağlanması ile ithalat eğilimini azaltacak dolayısıyla söz konusu ürünlerin fiyatlarında kur şoku kaynaklı etkileri zayıflatacaktır. Artan depolama kapasitesi sayesinde ürünün dengeli şekilde piyasaya sürülmesi ve depolamada kayıt dışılığın azaltılması neticesinde arz/fiyat dengesi sağlanarak piyasada öngörülebilirlik artacaktır.Gıda enflasyonunu kısmen dengeleyen bu uygulama sayesinde tüm sektör, bundan fayda görecektir. Bu nedenle Lisanslı depolar yaygın hale getirilmelidir” dedi.

Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç " Bölge tarımı için önemli bir yatırım ve kazanç kapısı olan Lisanslı depoların sadece üreticinin değil tüketiciler, tarım ürünlerinin ticaretini yapanlar, lojistiğini sağlayanlar gibi diğer sektör oyuncularının da fayda gördüğü bir mekanizma olduğunu belirterek Sakarya Ticaret Borsasına tarım sektörüne katkılarından dolayı teşekkür ederek, çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 6 =