Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Semerkant ile kardeşlik köprüleri kurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz

Başkan Ekrem Yüce, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde bir dizi ziyaretlerde bulundu.

GÜNCEL
Semerkant ile kardeşlik köprüleri kurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz

Şehir Hakimi Umarov Fazliddin Karinovich ile yardımcısı Alimov Dilshod ile görüşen, Türkiye’nin Semerkant Başkonsolosu Salih Caner’le bir araya gelen Yüce, “Kadim şehir Semerkant’ta bulunmaktan, zengin kültürel ve tarihi mirasa sahip bu şehir ile kardeşlik köprüleri kurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Türk Dünyası Kardeş Şehirler projesi dolayısıyla Özbekistan’ın Semerkant şehrinde bir dizi ziyaretlerde bulundu. Sakarya ile Semerkant arasında kurulan kardeşlik ilişkilerini geliştirmek, iş birliği fırsatlarını değerlendirmek, tecrübe ve bilgi paylaşımlarında bulunmak için yoğun temaslarda bulunan Başkan Yüce, Şehir Hakimi Umarov Fazliddin Karinovich ile yardımcısı Alimov Dilshod ile görüştü.

Kardeşlik bağlarını güçlendireceğiz

Türkiye’nin Semerkant Başkonsolosu Salih Caner’le görüşen Başkan Yüce, Başkonsolos Caner’e görevinde başarılar diledi. Yüce, “Kadim şehir Semerkant’ta bulunmaktan, zengin kültürel ve tarihi mirasa sahip bu şehir ile kardeşlik köprüleri kurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte iki ülke ve özelde şehirler arasında iş birliklerinin artması için gereken çalışmaları süratle hayata geçirecek, bağlarımızı kuvvetlendireceğiz” dedi.

Sakarya’yı anlattı

Başkan Yüce, Semerkant’ın resmi bayramı olan Çiçek Sunma programına katıldı. Daha sonra ise Şanghay İşbirliği Örgütü buluşmalarına ev sahipliği yapan mekanları ziyareti sırasında ise Semerkant televizyon kanalında Sakarya’nın tarihine ve kültürüne dair bilgiler paylaştı, tarım, turizm ve sanayide Büyükşehir Belediyesi marifetiyle hayata geçirilen projeleri aktardı.

Tarihi ve kültürel miras

Türkiye’nin Semerkant’ta inşa ettiği İmam Al-Buhari mescidini, Semerkant Mirzo Uluğ Bey Rasathanesi, Emir Timur Türbesi, Tilla Kari, Uluğ Bey ileŞerdor Medreselerini ve Ebu Mansur el-Matüridî Türbesini ziyaret eden Başkan Yüce, “Tarihi İpek Yolu'nun en önemli güzergâhlarından Semerkant, sahip olduğu tarihi ve kültürel miras ile manevi ikliminin yanı sıra çok önemli ilim adamlarının yetiştiği bir şehirdir. Tarihi dokunun korunduğu bu kent ile kurduğumuz kardeşlik köprüleri inşallah Sakaryamız için de gelecekte çok önemli bir iş birliği olarak öne çıkacaktır. Bizlere kapılarını açan, güleryüzleriyle karşılayan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 8 =