Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Seçim sonrası anketinden 'büyük pişmanlık' çıktı

7 Haziran seçimlerinin hemen ardından yapılan anketten, koalisyon istemeyen seçmenin duyduğu 'pişmanlık’ sonucu çıktı.

SİYASET
Seçim sonrası anketinden 'büyük pişmanlık' çıktı

7 Haziran seçimlerinin hemen ardından yapılan anketten, koalisyon istemeyen seçmenin duyduğu 'pişmanlık’ sonucu çıktı.

Vatandaş "Ders verelim derken, bunu ummuyorduk" yorumunda bulunuyor.

Türkiye sandığa giderek seçimini yaptı, çıkan sonuç ise tek başına iktidarı değil koalisyonu gösterdi. Ancak 12 yıllık istikrara son veren seçmenlerin bir bölümü bu sonucun ortaya çıkardığı tablodan rahatsız oldu. İpsos araştırma şirketinin seçimden bir gün sonra yaptığı anketin sonucu, AK Parti'den MHP'ye giden yüzde 4'lük bölümün pişman olduğunu ortaya koydu. Araştırmadan çıkan sonuçta, seçimin ardından oluşan belirsizlik tablosunun etkisiyle olumsuz seyir izleyen ekonominin ve tutarsız söylemler içine giren siyasi parti liderlerinin etkili olduğu düşünülüyor. Vatandaş yeniden istikrar ve güven ortamı istiyor.

MHPLİLER SONUÇTAN RAHATSIZ
Yapılan araştırmaya göre olası koalisyonun kurulamaması halinde ikinci seçenek olan erken seçimde, oyunu değiştirmeyi düşünenlerin oranı en fazla MHP'de bulunuyor. MHP'ye oy verenlerin yüzde 27'si erken seçimde tercihinin değişeceğini ifade ediyor. Bu oran AK Parti'de yüzde 12, CHP'de yüzde 11. İstikrarın yeninden sağlanması için erken seçim isteyenlerin oranı ise yüzde 57 ile en fazla MHP'de bulunuyor. HDP'nin oylarında az da olsa düşüşün olabileceği gözlemlenen araştırmada CHP'de ise herhangi bir hareketlenme beklenmiyor.

"BEN NE YAPTIM"
İstikrarsız ortam, piyasaların belirsizliği ve ekonomik göstergelerin bozulması seçmeni ciddi şekilde rahatsız etti. Yatırımların durması sermaye kaçışı ve olası riskler seçmeni "ben ne yaptım" noktasına getirdi.

YURTDIŞINDA AK PARTİ BİRİNCİ
Gurbetçi oylarının dağılımı da belli oldu. Yurtdışı temsilcilikleri ve gümrük kapılarındaki sandıklarda, AK Parti yüzde 49.88, HDP 20.29, CHP yüzde 17.21, MHP yüzde 9.25 oya ulaştı. Meclis'e giren partilerin ülkeler bazındaki oylarına bakıldığında ise AK Parti, KKTC, Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika, Danimarka, Norveç, Romanya, Bosna Hersek, Gürcistan, İran, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Suudi Arabistan, Ürdün, Lübnan, Mısır, Sudan, Cezayir ve Avustralya'da birinci parti oldu.

Güneş

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz