Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SAÜ ve UNEC’den Ortak Çalışma

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi (UNEC) tarafından UNEC ev sahipliğinde konferans düzenlendi.

GÜNCEL
SAÜ ve UNEC’den Ortak Çalışma

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinin ev sahipliğinde Dördüncü Uluslararası Doğa Bilimleri ve Mühendislikte Yenilikler Konferansı, Altıncı Türk Dünyası Kimya Bilimleri ve Teknolojileri Konferansı, Beşinci Türkiye Humik Maddeler isimli Konferanslar gerçekleştirildi. Genel Koordinatörlüğünü Prof. Dr. Ahmet Tutar ve Prof. Dr. RovnagRzayev’in üstlendiği konferanslara 19 farklı ülkeden 250’den fazla bilim insanı katılım sağladı.

Görüşmelerde Türk Dünyası Kimya Bilimleri Konferanslarının Türkiye ve Azerbaycan dışında diğer Türk Cumhuriyetlerinde de yaygınlaştırılması gerektiği ifade edildi. Bu bağlamda Azerbaycan ve Türkiye’de yapılan konferansların gelecek yıl Özbekistan’da da yapılması talep edildi. Kimya üzerine araştırma ve çalışmalar yapan bilim insanları Türk Dünyası Kimya Birliğinin kurulmasına ve merkezinin de Bakü olmasına karar verdi. Konferans sonrasında katılımcılar Amerika ve Avrupa düzeyinde cihazlar ile geliştirilen Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinin laboratuvar ve sınıflarını gezdi.

SAÜ ve UNEC arasında ikili iş birliklerin kurulması öğretim üyesi ve öğrenci hareketliliklerin kolaylaştırılması ve desteklenmesine karar verilen konferansta her iki üniversite yetkilileri gerekli protokollerin yapılması için görüşmelere başlayacağını belirtti. Konferansta tarımdaki verimliliği artırmak için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğine ve humik maddelerin tarım arazilerinde kullanılmasının uygun olacağına değinildi.

Konferans sonunda Türk Dünyası Birliğinin, bilim ve teknoloji alanında da güçlenmesinin kaçınılmaz olduğu söylendi. Her bir bilim sahasında birliklerin hayata geçirilmesi için çalışmalara başlanması katılımcılar tarafından onaylandı. Konferansta UNEC yetkilileri ile SAÜ yetkililerine konferansın düzenlenmesine olan katkılarından dolayı teşekkür edildi.

Konferansın sonunda iki üniversite bundan sonraki çalışmalarında iş birliği yapma kararı aldı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 5 =