Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SAÜ’de kripto paralar konuşuldu

Sakarya Üniversitesi Muhasebe ve Finans Araştırma ve Uygulama Merkezince (MUFAM) yapılan “Kripto Paralar ve Finansal Teknolojinin Geleceği” konulu çevrim içi düzenlendi

EKONOMİ
SAÜ’de kripto paralar konuşuldu

Sakarya Üniversitesi Muhasebe ve Finans Araştırma ve Uygulama Merkezince (MUFAM) yapılan “Kripto Paralar ve Finansal Teknolojinin Geleceği” konulu çevrim içi düzenlendi

Hamad Bin Khalifa Üniversitesinden Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan’ın sunumu ve Bilecik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümmühan Aslan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlik, Google Meet üzerinden yapıldı.

SEKTÖRDE DONANIMLI BİRİ
FinTech üzerine sektörde donanımlı birini bulmanın zor olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan, “Fintech birden çok alana sahip. Paranın antropolojisi, sosyolojisi, davranışsal iktisadisi, gibi birçok konu FinTech ile ilişkilendiriliyor.” dedi.

Özel paralar merkez bankalarını zorlar mı? Para politikasını yapmamızı, finansal istikrarı gerçekleştirmemizi zorlaştırır mı? Soruları üzerinden konuşmasına devam eden Prof. Dr. Aysan, “Finansal piyasada yeni bir ekosistem oluşuyor ve bu sebeple bu konuyu bilen insan sayısı çok az. FinTech bütün bankaların dönüşümü, ödeme sistemleri, finansal piyasaların daha demokratikleşmesi hep Fintech ile ilişkilendirilen konular. Kriptonun yanı sıra bankacılık tarafındaki gelişmelere de bakmakta fayda var.” açıklamasında bulundu.

GELENEKSEL İŞ HALİNE GELDİ
Bankacılığın Türkiye gibi sermaye ihtiyacı olan ülkelerde tarihsel olarak en gözde meslekler arasında yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan, dünya tarihindeki en eski mesleklerden biri olduğuna da değindi. Bankacılığın geçirdiği dönüşüm hakkında konuşan Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan, “Banka eskisi kadar kârlı değil. Çünkü çok geleneksel bir iş hâline geldi. Ama teknoloji tarafında bankaların da dönüşmesi gerekiyordu. Artık insanlar faturalarını ödemek için bankaya giderken şimdi gitmiyorlar. Hiçbirimiz bankalara uzun süredir gitmek zorunda kalmıyoruz. Çünkü internet bankacılığı üzerinden hepimiz birçok işimizi yapabiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz