Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

SATSO'dan hükümete mesaj

"Aralıksız Reformlar Bekliyoruz"

GÜNCEL
SATSO'dan hükümete mesaj

"Aralıksız Reformlar Bekliyoruz"


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ başkanlığında gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1118 nolu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Ekim ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu tarafından okunmasının ardından oylanarak, meclis tarafından tasdik edildi.

SATSO Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, yönetim kurulunun aylık faaliyetleri ile ilgili bilgi verirken ülke ve şehir gündemine yönelik değerlendirmelerde de bulundu.
Başkan Kösemusul konuşmasında şunları dile getirdi:
 

Terör Saldırılarını Kınıyoruz
İslam dünyası olarak çok dikkatli olmamız gereken zamanlardayız. Terörü, diğer tüm nefret suçlarını ve hain girişimleri Hak dinimiz İslam ile bir arada anmak, aynı cümlede zikretmek asla kabul edilemez durumdur. Dinimiz İslam, bilgiyi ve hikmeti önceler, cehaleti reddeder. Savaşı değil barışı; terörü ve haksız yere kan dökmeyi değil, vicdan ve merhameti öğütler. Türkiye’de başlayan, Fransa’da süren ve tüm Avrupa’da etkisini hissettiren, dün akşam da Tunus’ta gerçekleşen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Suriye başta olmak üzere bölgemizde yaşanan özellikle son bir haftadır Türkmen kardeşlerimizin de yoğun etkilendiği kahredici hadiselerin bir an evvel son bulmasını Allah’tan temenni ediyorum.

1 Kasım Sonuçları Hayırlı Olsun
1 Kasım Genel Seçimlerini geride bıraktık. Milletimiz tercihini yapmıştır. Seçim sonuçları, seçilen yeni Meclis Başkanı ve kurulan 64. Dönem kabinesi ülkemiz için hayırlı olsun. Cumhuriyetimizin 100. Yıl hedefleri için yeni anayasa, nitelikli demokrasi ve güçlü ekonomi için hep birlikte çalışmalıyız. Türkiye, hem kendi bölgesine hem de tüm dünya ülkelerine, huzurun, güvenin ve istikrarın ülkesi olduğunu göstermek zorundadır.

Aralıksız Reformlar Bekliyoruz
Seçimlerle, anlaşmazlıklarla, terör, kaos ve üzüntülerle değil; birlik ve dayanışmayla, gayret ve bereketle, üstün başarılarla anılmayı hak ediyoruz. Seçim sonucunda iş dünyamız ferahlamış, hedefler ve çalışmalar yeniden ve daha güçlü bir şekilde istişare edilmeye başlanmıştır. İnşallah 4 yıl, bir daha seçim olmadan yeni başarıları konuşacağımıza inanıyorum. Ekonomi, güven ve istikrar ister; önünde duran meselelerin hızla çözüme kavuşturulmasını ister. Türkiye’miz sağlanacak güven ortamında aralıksız yapılacak ekonomik reformlarla geleceğe daha sağlam ve kararlı adımlarla yürüyecektir. Ekonomimizin kılcal damarları olan ticaret erbaplarının, KOBİ’lerimizin, sanayicimizin, ülkemizin 100. Yıl ihracat hedefi olan 500 milyar dolar ihracata, yapılacak reformlar sonucunda ulaşacağına şüphemiz yoktur.

İş Dünyası Liderler Zirvesi’nden Memnun
Antalya’da gerçekleştirilen ve küresel iş dünyasını temsil eden B20 Türkiye ile Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın başkanlık ettiği G20 Liderler Zirvesi’ni ve sonuç bildirgesini takip ettik. Ülkemiz adına büyük bir gurur kaynağı olduğuna inandığım zirvede iş dünyasını memnun edecek sonuçlar da ortaya çıkmıştır. Girişimcilere ve KOBİ’lere verilen önem ve değer, her bir ülke için ayrı ayrı hazırlanacak yatırım planları stratejisi ve ticareti kolaylaştırma çalışmaları da iş dünyası açısından çok önemlidir. Türkiye’mizin hedefleri yüksek. İş dünyamızın azmi ve kararlılığı da inanıyorum bu hedeflere ulaşma yolunda en büyük güç olacaktır.

İşveren Gücü Çok Önemli
Ülkemizin daha güçlü bir ekonomiye sahip olması için ekonomik reformların aralıksız devam etmesi gerektiğini seçim öncesinde de ifade etmiştim. Güven ortamının sağlanması ve piyasanın canlı tutulması önemlidir. Asgari ücretle ilgili çalışmalar hem çalışan açısından hem de piyasanın canlandırılması açısından da dikkate değer bir çalışma olacaktır. Ancak şöyle de bir durum yaşanacağı da açıktır. Asgari ücretle ilgili düzenlemenin işverene oluşturacak ek maliyetin yanında daha yüksek ücret ile çalışanlar da ek düzenleme talebinde bulunacaktır. İş dünyamızın rekabet direncinin yüksek olması ve düzenlemelere güçlü cevap verebilmesi için hükümetimizin işveren için de -SGK işveren payı indirimi başta olmak üzere- işvereni rahatlatacak gerekli düzenlemeleri ivedilikle gerçekleştirmesi gerekmektedir. İşveren güçlü olursa ekonomik hedeflerimize ulaşma hızımız yükselir. Gerekli hassasiyetin gösterileceğine inanıyor; yapılacak düzenlemelerin şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

İhracat Umut Veriyor
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Ekim ayında Sakarya’mız ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,03 ile Türkiye ortalamasının üzerinde artış gösterdi. Sakarya’mızın Ekim ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,03 ve geçen aya göre yüzde 1,18 artış sonucunda 197 milyon 837 bin dolar ihracatıyla 9. sırada yer alarak başarısını yükseltmeye devam ediyor. İhracatın yan sektörlerde de gelişimin devam etmesi için çalışmalarımız var. Kararlı adımlarla eğitim kalitemizi ve istihdamımızın niteliğini artırarak üretim gücümüzü yükseltmek için çalışmalarımız devam ediyor.

İhracat Tecrübelerimizi Yükseltmek İçin Çalışıyoruz
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin memnuniyeti önceliğimizdir. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda Aralık başında Çin’e seyahat programımız var. Şanghay Bölgesi’nde yapılacak ve Frankfurt Messe’nin düzenlediği Automechanika Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi Fuarı’nda üretim tecrübelerimizi artırarak ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

İstihdama Yol Haritası Çıkarıyoruz
Her fırsatta ifade ediyorum. Özellikle otomotiv sektöründe 100 yıllık nitelikli istihdam tecrübemiz var. Şehrimizin her anlamda cazibe merkezi hüviyetine kavuşması neticesinde de kalifiye çalışana talep hızla artıyor. Nitelikli istihdamı yenilenebilir kılarak tüm sektörlerde azami başarı elde etmeliyiz. Nitelikli istihdamın yol haritası, işverenin talepleri, şehrin kazancı ve sosyal yaşamı burada dikkat çeken başlıklar olmuştur. Bu doğrultuda istihdam alanında uzman bir isim olan Prof. Dr. Sn. Cem Kılıç’ı Odamızda ağırladık. Seminerde, Türkiye ve Sakarya’daki mevcut istihdam durumu, yurt dışındaki iyi uygulamalar ve soruna çözüm önerileri konuşuldu.

Sanayi – Üniversiteden sonra şimdi de Sanayi – Milli Eğitim İşbirliği
Ayrıca Odamız ve Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Sakarya İli Mesleki Eğitim Sorunları İstişare Toplantısı gerçekleştirildi. Milli Eğitimde yapılacak yeni çalışmalar ve Sakarya’mızın yeni eğitim – sanayi vizyonu bu istişareler ve gayretli çalışmalar sonucunda tayin edilecek. İş dünyası ile öğrenciler artık iç içe olmak zorunda. Bunu istiyoruz ve bunun için gayret ediyoruz. Sanayimizin ihtiyacını, öğrencilerimizin hedefleriyle birleştirerek doğru bir politika ile sanayi ile üniversite, sanayi ile milli eğitim iş birliğini hayata geçirmek ve her geçen zaman kapsamını daha da genişletmek zorundayız.

Komitelerimiz de gerçekleştirdikleri toplantılarında istihdam konusunda yoğun istişareler yapıyor; kendilerini tebrik ediyorum.

Yerli Oto’yu İstiyor ve Sakarya’mızı Hazırlıyoruz
Uzun bir süredir yerli otomobil konusunda Otomotiv Şehri Sakarya başlığı ile aktif bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalarımızın meyvesini Sn. Cumhurbaşkanımızın Sakarya’mızda bizzat açıkladığı Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi ile aldık. Bu kararın ardından Sakarya’mızda yatırım yapmak isteyen firmaların da şehrimize olan güveni daha da yükselmiştir. Biz yerli otomobilin istihdam tecrübesi ve üretim kalitesi ile fark oluşturan Sakarya’mızda üretilmesini istiyor ve şehrimizi bu yatırıma hazırlamak için yoğun çalışma gerçekleştiriyoruz.  Otomotiv sektörünün Sakarya’mıza çok çok önemli katkılar sağlayacağı yadsınamaz bir gerçektir. Potansiyeli ve milli üretim tecrübesi ile yerli otomobil Sakarya’mızda üretilmelidir.

Örnek Çalışmalar Gerçekleştiriyoruz
Kültür ve Turizm Bakanımız Sn. Yalçın Topçu ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanı Sn. Kudret Bülbül’ü misafi ettik. Vali, Belediye Başkanı, Rektör ve Oda Başkanlarından oluşan Rize Heyeti’ni de dün Odamız ve Sakarya’mızda ağırlayarak, Sn. Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Rektörümüzle şehrimizdeki birlik ve beraberlikle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız hakkında bilgiler verdik. Rize Heyeti ile işbirliği fırsatlarını konuştuk. Yakın ilgilerinden dolayı misafirlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.

Sakarya’mız İçin Hedeflerimiz Yüksek
Sakarya’mız, ekonomisi hızla canlanan,  ülkemizin büyüme hızından daha hızlı büyüyen, potansiyeli ve değerleri ile fark oluşturan bir şehirdir. Sakarya’mız önümüzdeki 4 yıl boyunca ülkemizin stratejik yatırımları olan milli tank, milli tren ve yerli otomobil üretimlerine ev sahipliği yapan, şehir insanının sosyal ve kültürel zenginliğini çok daha yükselten bir şehir hüviyetine kavuşacaktır. Vatanını ve milletini seven, başarının temel şartının birlik ve kardeşlikte, istişare ve dayanışmada olduğuna inanan iş dünyamıza, tüm üyelerimize çalışmalarında kolaylıklar ve üstün başarılar diliyorum.”

SATSO Arazisi Oylandı
SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul’un aylık faaliyetler üzerine değerlendirmelerinin ardından Meclis gündem maddeleri meclis üyeleri tarafından görüşülerek oylandı.
Meclis Gündeminde yer alan “Emirsultan Yeni Aile Mezarlığı ve Civarında Yer Alan Odamız Mülkiyetindeki Parsellerin, Mezarlık ve Ağaçlandırılacak Alanda Kalması sebebiyle Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne Devri Talebinin Görüşülmesi, maddesi
Meclis üyeleri tarafından yeterince istişare edildikten sonra oy çokluğu ile kabul edildi.
Konu ile ilgili açıklamada bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “Tapuları bize ait olduğunu göreve geldiğimizde öğrendik. 1980 yılında alınmış mezarlık ve yeşil alan olarak değerlendirilecek araziyi resmiyete kavuşturarak meclis kararı ile Büyükşehir Belediyesine devrimiz söz konusudur. Bu konuda TOBB’un da görüşünü alarak herhangi bir sakınca olmadığı bilgisini aldık. Meclis üyelerimizin oyuna ve takdirine sunuyoruz.” dedi.

Konu ile ilgili görüş bildiren Meclis üyesi Adnan Borazancıoğlu ilgili arazi hakkında dönemin Meclis Eski Başkanı Hayati Özdoğan ile görüştüğünü belirterek, “Emirdağ mezarlığındaki arazi 1980 yılında sanayi bölgesi kurmak için satış alınmış ancak daha sonra tarım arazisi olmuş ve bu bölge değerlendirilememiş” diye bilgi verdi.

Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise SATSO’nun 50 dönüm bir arazisi ile ilgili bilgilerinin envanterinde bugüne kadar yer almamış olduğuna dikkat çekerek bu ve benzeri konularda daha titiz davranılması gerektiğini ifade etti.

Meclis üyeleri tarafından istişare edilen gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.
SATSO üyesi ağaç işleme firmalarının TOBB’dan Kapasite Raporu Eksperi Eğitim Sertifikası almış İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Eksperi Orman Endüstri Mühendisi’nin Odamız eksperi olarak görevlendirilmesi teklifinin görüşülmesi, maddesi ile ilgili Genel Sekreter Yiğit Ateş açıklamada bulunarak “Tüm odalarda olduğu gibi SATSO da kapasite raporlarını 01.01.2015 tarihinden itibaren kapasite raporu düzenleme usul ve esaslarına göre yapıyor. Yönetmeliğin 9. Maddesi eksperlerin belirlenmesi meclis kararı ve TOBB sertifikası gerekliliği açısından önem arz ediyor. Bugüne kadar personelimiz ilgili niteliklere sahipti ancak Mayıs ayında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ahşap malzemelerinin ısıl işleme tabii tutulması maddesinde bir değişiklik yapılarak ilgili mühendisçe eksper kapasite raporu düzenlenmesi gerekliliği geldi. 2016 yılında TOBB tarafından bir sertifikasyon programı açılana kadar söz konusu Orman Endüstri Mühendisi tarafından kapasite raporunun verilmesi söz konusudur.” diye açıklamada bulundu.

Meslek Komitelerinin Sorunları Görüşüldü
Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi maddesinde kürsüye gelen 16. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Oktay Topçu Komisyonuma dokunma konulu bir toplantı düzenlediklerinin bilgisini vererek sigorta acentelerinin bugün bulundukları mevcut durumun nasıl ortaya çıktığı ve neden bu kadar üstünde durdukları hakkında açıklamada bulundu.

Meclis Üyesi Topçu konuşmasında, “Sigorta Acenteleri 2007 yılında 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile düzenlenen uygulamalar ile yapılandırılmış. Aynı Kanunun 23. Maddesinde “Sigorta acenteliği gerçek veya tüzel kişilerce yapılır. Sigorta acenteliği yapmak isteyenlerin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince tutulan Levhaya yazılı olması gerekir.”maddesiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlanmıştır. Ve yine aynı kanun ile Sigorta Acenteleri TOBB nezdinde Sigorta Acenteleri İcra Komitesi tarafından temsil edilmeye başlamıştır. Acenteler ile ilgili her türlü, acentelerin haksızlığa uğramaması için çalışacak, sektörün bir düzen içinde çalışmasını sağlayacak. Haksız rekabeti düzenleyecek vb. Acente’yi temsil edecek.” dedi.
 

Kösemusul’a Teşekkür
Topçu SAİK’in acentelere yeterince sahip çıkmadığını dile getirerek yaşanan mağduriyeti dile getirdi ve süreçte kendilerine destek oldukları için SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ile yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Genel Sekreterliğe teşekkür etti.
31. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise geçtiğimiz günlerde Karasu Belediyesi tarafından bir GSM operatörünün vericilerinin kapatılması ile ilgili meclis üyelerini aydınlatarak Belediyenin GSM şirketi ile anlaşmazlığı sebebiyle yapılan bu uygulamanın uluslararası boyutta Türkiye’yi kaotik bir duruma düşürebileceği ihtimaline değindi. İletişimin önemine değinen Bayrak ilgili GSM şirketinin “Türkiye iletişimi engelliyor” şeklinde algılayabileceği ihtimalinin ülkemize zarar vereceğini ve aynı zamanda hem kullanıcıların hem de bayilerin bu karışıklıktan dolayı mağdur olduğunu da sözlerine ekledi.

17. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu ise sektörel sorunları ile ilgili değerlendirmesinde “Değişen ve gelişen Türkiye de kurallar aniden değişebiliyor kanun koyucu uygulayıcı arasında gidip gelirken değişen duruma karşı uyum sağlayamayan özel sektör arasında sorunlar çıkabiliyor. Kendi işimizi ve geleceğimizi korumak amacıyla örgüt bilinciyle hareket etmeliyiz. OSB’lerin enerji teminleri noktasında daha önce Ferizli OSB’nin kalıcı enerji çözümü ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere SEDAş Bölge Müdürü ile sahaya gittik çok olumlu gelişmeler var bu anlamda 5. Bölge Müdürü Kemal Göçer’e teşekkür ediyorum.

31. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Necmettin Kırık Türkiye’de dijitalleşme konusunda büyük gelişmeler olduğunu e fatura ve e defter kullanımına başlandığını ifade etti. Üyelerin bu konuda bilgilendirilmesi için bir mail ve eğitim talebinde bulundu.
Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ ise Kaynarca Makine İhtisas OSB’ de yer talep eden 122 firma temsilcisiyle bir araya geldikleri bilgisini vererek “Çok verimli bir toplantı oldu. Süreçler hakkında bilgi verdik. Yaz başına kadar arazi kamulaştırmasının sorunlarını çözme hedefindeyiz. Ağırlıklı olarak Sakaryalı firmalar yer alıyor.” dedi.
Dilek ve Temenniler
Dilek ve Temenniler Bölümünde konuşan Meclis Üyesi Adem Bilgen ise Emirsultan Yeni Aile Mezarlığı ve Civarında Yer Alan Odamız Mülkiyetindeki arazinin Büyükşehir Belediyesi’ne devri ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Bilgen konuşmasında bu konuda iyi bir planlama ve detaylı bir bilgi verilmesi gerektiğini ifade etti.
Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu ise SATSO Meclis üyelerinin meclis toplantısında konu başlıkları ile ilgili isteyen tüm meclis üyelerinin görüş bildirme özgürlüğü olduğunu ve bunu da sonuna kadar kullandıklarını dile getirdi.

Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise Çark caddesinde belli bir saate kadar ışıklandırmanın olmadığını ve esnafların bu konuda şikayetleri olduğunu ifade etti.
Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ ise 1. OSB güzergahındaki yolun düzenlenmesi konusuna değinerek  ‘’Ekonomimizin can damarı olan birçok kuruluşu birbirine bağlayan bir yolun yeniden yapılanması gerek trafik sorunu yaşanıyor, bu konunun acilen çözülmesi lazım” diye konuştu.
Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul toplantının ardından yaptığı değerlendirmede OSB’nin büyüme alanındaki kamulaştırmanın tamamlanmasının ardından yol probleminin çözüleceği bilgisini verdi.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
2 + 7 =