Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Sapanca Gölü’nden çıkan atıklar görenleri şaşırttı: “Kıyametin kopacağını bilseniz, o fidanı dikin”

Büyükşehir Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde örnek bir çalışmaya imza atarak dalgıçların girdiği Sapanca Gölü havzasında ve çevresinde temizlik yaptı. Göl sınırlarının içinden çıkan lastik, cam, ahşap ve plastik atıklar çevrenin ve doğanın hassasiyetle korunması gerektiği gerçeğini gözler önüne serdi.

İLÇELER
Sapanca Gölü’nden çıkan atıklar görenleri şaşırttı: “Kıyametin kopacağını bilseniz, o fidanı dikin”

Katılımcılarla birlikte çöp toplayan Başkan Ekrem Yüce, “Peygamber efendimiz hadisinde ‘kıyametin kopacağını bilseniz o fidanı ekin’ buyuruyor. Çünkü doğa yoksa, biz yokuz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde örnek bir etkinlik düzenledi. Doğa dostu, çevreye duyarlı ve yeşili koruyan projeleriyle bilinen Büyükşehir, vatandaşları “Yarının Sakarya’sı için El Ele” programında buluşturdu.

Büyükşehir’in tüm birimleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sapanca Gölü havzasında ve çevresinde geniş çaplı bir temizlik yaptı. Göl havzasının içine botla giren dalgıçlar is suya dalış yaptı. Suyun içinden araç lastiği, plastik malzemeler, cam ürünleri ve hatta bazı tıbbi atık malzemeler çıktı. 

Gölden çıkanlar şaşırttı
Etkinlikte Yüce’ye Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Büyükşehir bürokratları, personeller, STK temsilcilileri, öğrenciler, işçiler ve çok sayıda vatandaş eşlik etti. 

Sakarya’nın ve Kocaeli’nin içme suyu kaynağı olan göle atılan bu atıklar, çevreye karşı duyulan hassasiyetin artması gerektiği gerçeğini gözler önüne serdi. Ayrıca, göl çevresinde de geniş çaplı bir temizlik yapıldı. Piknik yapmak veya gezi için bölgeye vatandaşların attığı atıklar ve çöpler torbalara dolduruldu. Programda dünyanın geleceği için vazgeçilmez olan tabiatın geleceğe sağlıklı şekilde taşınabilmesi için önemli mesajlar verildi.

“Kıyamet kopacak olsa bile dikiniz”
Çevrenin önemine bir hadisle dikkat çeken Başkan Yüce, “İnsanoğlunun en baştaki görevi Mevla’mın bizlere emanetleri olan tabiata, canlı ve cansız tüm varlıklara müşfik davranmak, onlara layıkıyla sahip çıkmaktır. Peygamber Efendimiz bir hadisinde; ‘Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz’ diye buyuruyor. Biz toplum olarak doğanın, çevrenin, yeryüzündeki her bir canlının böylesine kıymetli olduğu bir medeniyetten geliyoruz. İşte insan ve çevre arasındaki bu ilahi ölçü bizim de hizmet anlayışımızın özünü oluşturmaktadır”

“Sakarya doğasıyla ön planda”
Yüce, Büyükşehir olarak kendilerine yüklenen sorumluluğa uygun hareket ettiklerini ifade ederek, “Her fırsatta Sakarya’mızın şehirlerin şehri olduğunu dile getiriyoruz. Turizmiyle, sanayisiyle, tarımıyla, sporuyla her özelliği ile anılan Sakarya’mız, ilk önce doğasıyla ön plana çıkıyor. Bizlere düşen sorumluluk ise bu doğayı koruyup gelişimi için elimizden geleni var gücümüzle yapmaktır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak bizler, her daim doğamızı ve doğanın mirası olan kaynaklarımızı korumaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Doğanın bizlere mirası olan Sapanca Gölümüz de üstüne çok çalışmalar gerçekleştirdiğimiz bir husustur” diye konuştu. 

“En büyük görevimiz doğayı geleceğe taşımak”
Doğayı geleceğe aktarmanın sorumluluk sahibi herkesin en önemli görevi olduğunu hatırlatan Başkan Yüce, “Sapanca Gölümüzü ve çevresini kirlilikten korumak için paydaşlarımızla birlikte büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Yıl boyunca göldeki hareketleri teknolojik sistemlerle takip ediyoruz.  Hem şehrimizin su ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan hem de doğal güzelliği ile bizleri büyüleyen Sapanca Gölümüzün bizler için kıymeti büyük. Çevreye olan saygı ve duyarlılık bilincini yaymak, tüm canlılar için yaşanabilir bir doğa elde etmek için gündüz gece demeden çalışıyoruz. Gelecek nesillerimize yaşanabilir bir doğa bırakabilmek adına doğayı korumak, kirletmemek ve saygılı olmak bizlerin en büyük görevidir” şeklinde konuştu. 

Etkinlik sonunda toplanan çöpler ve gölden çıkarılan atıklarla günün anısına fotoğraf çekilen Başkan Yüce ve katılımcılar hep birlikte “Doğa olmazsa, insan olmaz. Doğa için seferber olalım” çağrısı yaptı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 1 =