Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Sakarya Ticaret Borsası İhracat ve İthalatın arttırılmasına yönelik İyi Niyet Protokolü imzaladı

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı ve Sakarya Büyükşehir Belediyesinin davetlisi olarak ilimizde bulunan Nijerya Yatırım heyeti Hendek Ramada Otelde Türk iş insanları ile bir araya geldi.

EKONOMİ
Sakarya Ticaret Borsası İhracat ve İthalatın arttırılmasına yönelik İyi Niyet Protokolü imzaladı

Oldukça verimli geçen B2B görüşmelerine Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve Sakaryalı iş insanları katılım sağladı. 
İş Geliştirme toplantısı açılış konuşmasında Sakarya’nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Başkan Adem Sarı, Nijerya yatırım heyetini tarım ve sanayinin merkezi Sakarya da ağırlamaktan ve firmalarımızın temsilcileri ile bir araya getirmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Birebir görüşmelerin ülkeler arasındaki büyüyen ticaretin gelişmesinde kilit rol oynadığını ifade eden Adem Sarı “Nijerya yatırıma ihtiyaç duyan ve bunun için sermayesi olan bir ülke. Birleşmiş Milletler Nüfus Projeksiyonlarına göre, 2050 yılında dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi olması beklenen Nijerya’nın kalkınma potansiyeli ve coğrafi konumu ile Batı Afrika’nın parlayan yıldızı olmaya aday olduğu görülmektedir. 

Nijerya, diğer birçok Afrika ülkesinin aksine dış ticaret fazlası veren bir ülke konumunda olup gerek ihracatının gerekse ithalatının büyüklüğü itibariyle Afrika kıtasının en önemli ekonomileri arasındadır. Öte yandan ECOWAS’ın lider ülkesi olması ve ECOWAS ülkelerine açılan da bir kapı konumunda olduğunu da dikkate aldığımızda Türk yatırımcılar için Nijerya önemli bir yatırım ve ticaret sahası olarak karşımızda duruyor.Bu potansiyelin harekete geçirilmesinde bizlere önemli görevler düşüyor.Bu gün ki toplantımız iki ülke yatırımcıları için oldukça verimli geçti. İşbirliğine yönelik kararlar alındı.Alınan kararların hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ayrıca Sayın valimize ve belediye başkanımıza işbirliğine yönelik yürüttüğümüztüm faaliyetlere verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İyi Niyet Protokolü imzalandı

Başkan Adem Sarı Nijerya Devleti, Nijerya Eyalet Valisi, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Ticaret Borsası arasında ithalat ve ihracatın arttırılması ve işbirliği ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik imzalanan iyi niyet anlaşması ile ilgili yaptığı açıklamada “İmzaladığımız iyi niyet anlaşması ile Nijerya’yı sadece bir pazar olarak görmekten ziyade kaynakların ve deneyimlerin ortak kullanılabileceği yatırımlarla bu işi bir kazan kazan ilişkisine dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Nijerya ile kurmak istediğimiz köprü karşılıklı gelişime dayalı ve ortak kalkınmaya odaklıdır.” Dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
5 + 7 =