Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Sakarya İl MEM ve SAMİB Arasında Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü İmzalandı

Eğitimlerle çalışma hayatına atılmadan önce sektörel oryantasyon eğitimi vermek üzere protokol imzalandı.

EKONOMİ
Sakarya İl MEM ve SAMİB Arasında Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü İmzalandı

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Makine ve makine aksamları  imalatı alanında sektörde yer alan fabrika ve firmaların üye oldukları Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (SAMİB)arasında, İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kariyer Eğitim Merkezinde, Mesleki ve Teknik Liselerimizile MESEM programlarında kayıtlı özellikle Makine alanındaki 11. ve 12. sınıf/mezun öğrencilerimize ortaöğretim boyunca almış oldukları eğitimlerle çalışma hayatına atılmadan önce sektörel oryantasyon eğitimi vermek üzere protokol imzalandı.

Protokol kapsamında SAMİB tarafından öğrencilerimizin tam donanımlı üye fabrikalarda beceri eğitimi ve staj yapma imkânları ile öğrencilerimizin mesleki yeterliliklerini artırmaları, başarılı öğrencilere burs verilmesi, atölyelere temrinlik malzeme desteği, işletme gezileri ve özellikle mezuniyet sonrasında istihdam sağlanması hedefleniyor.

İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, imza töreninde mesleki eğitimin sanayi/sektör temsilcilerinin katkıları ile daha güçlü hale geleceğini vurgulayarak SAMİB bünyesinde bulunan firmaların, mesleki eğitim kurumlarımız ile yapacakları iş birliğinin önemini vurguladı. Sektörün beklediği nitelikli personel beklentisinin karşılanmasında, Müdürlüğümüz ile sektör temsilcilerinin imzaladığı bu gibi protokollerin çok yararlı olacağını ifade etti.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in, “Mesleki eğitimdeki aslolan şey, yaparak üreterek eğitimdir. Öğrencinin öğrenmesi için gerçek iş ortamında elini üretim bandına koyması lazım. Tüm süreçlerde aktif olarak yer alması lazım. Bizim derdimiz üretim kapasitesini eğitim-üretim-istihdam çevrimini güçlendirecek şekilde o zincirin bir halkası olarak inşa etmek” sözlerini hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçıyapılan protokol ile desteklerini sunacak olan SAMİB yöneticilerine teşekkür etti.

SAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Çelik ise yaptığı konuşmada; imzalanan protokolün özellikle makine alanında eğitim gören meslek lisesi öğrencilerine kurum bünyesindeki kariyer eğitim merkezi aracılığı ile katkı sunacağı ve deneyim kazandıracağını ifade ederek protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 9 =