Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Sakarya'da ilk defa görülmüştü

Özkoç Marok'u Meclis gündemine taşıdı

GÜNCEL
Sakarya'da ilk defa görülmüştü

Özkoç Marok'u Meclis gündemine taşıdı

Sakarya CHP Milletvekili Engin Özkoç, geçtiğimiz günlerde Sakarya’da ortaya çıkan Bonzai benzeri sentetik uyuşturucu ‘’Marok’’u, Meclis gündemine taşıdı.

Özkoç, Marok tehdidinin boyutları ve Sakarya’nın bu uyuşturucu ticaretindeki yerine ilişkin İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Partinin Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu üyesi olan Özkoç, ‘’Ülke olarak Bonzai’de büyük darbe yedik, batağına saplandık, şimdi çıkmaya çalışıyoruz. Aynı şeyi Marok’ta yaşamayalım’’ uyarısında bulundu.

Özkoç, hızla bağımlılık yapması, hafızada, bilişsel yeteneklerdeki yıkıcı etkisiyle Bonzai’ye benzetilen Marok’un Türkiye’de ilk kez Sakarya’da ortaya çıkmasının kentte endişe yarattığını  söyledi. Sakarya’da uyuşturucunun çok yaygınlaştığını, kullanım yaşının 11’e kadar düştüğünü belirten Özkoç, şöyle konuştu:

‘’Her yerde olduğu gibi Sakarya’da da en fazla kullanılan uyuşturucu Bonzai. Bonzai ilk kez polis kayıtlarına 2010’da girdi. 5 yıl içinde öyle bir yayıldı ki, bugün 100 uyuşturucu bağımlısının 89’u Bonzai kullanıyor.

Fas’ta üretildiği için Marok adı verilen bu uyuşturucu da esrara sentetik karışımıyla, yarattığı etkiyle, tahribatla Bonzai’ye çok benziyor. Aynı çukura bir kez daha düşmeyelim. Yetkililer bu kez uyanık olsun, dikkatli olsun, sürece hakim olsun.’’

Özkoç, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’e yönelttiği sorular şöyle:

- Marok’un, Bonzai gibi büyük bir hızla yayılmasının önüne geçmek için özel tedbirler alınmakta mıdır?

- Marok’un kullanıcı üzerindeki etkileri nelerdir? Gençlerin ve ailelerin bilinçlenmesine yönelik bir çalışma hazırlanmakta mıdır?

- Fas’ta üretildiği bilinen Marok’un, Türkiye’ye girişinde ve ticaretinde, uyuşturucunun ortaya çıktığı  Sakarya’nın özelliği nedir?

- Sakarya’da Marok kullanımının ne kadar yaygın olduğu ve ticaretinin boyutu tespit edilmiş midir?

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz