Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Proje Ekosistemine Öğrenciler de Dahil Edilecek

Araştırma Üniversitesi' olma yolunda önemli proje ve eğitimlerin altına imza atan Sakarya Üniversitesi, araştırma ve geliştirme kültürünü geliştirmek için proje ekosistemine öğrencilerini de dahil ediyor.

GÜNCEL
Proje Ekosistemine Öğrenciler de Dahil Edilecek

Geçtiğimiz yıl, Araştırma Dekanlığı'nı kurarak Türkiye'nin araştırma üniversiteleri arasında olma yolunda önemli bir adım atan Sakarya Üniversitesi, akademisyenler arasında başlattığı araştırma ve geliştirme temelli proje yönetim süreçlerine öğrencilerini de dahil etme yolunda öğrencilerle bir araya geliyor.

Lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde yer alan öğrencilerin başta TÜBİTAK ve Erasmus+ hibe programları aracılığıyla proje ekosistemine dahil olmasını hedefleyen üniversite, Araştırma Dekanlığı altında düzenlediği eğitim faaliyetlerinin yanı sıra öğrencilerle de iletişim sürecini daha güçlü hale getirmeyi amaçlıyor.

Rektör Hamza Al'ın kampüs içinde gerçekleştirdiği öğrenci ziyaretlerine katılan Araştırma Dekanlığı ekibi, özellikle mezuniyet sonrası akademik ve profesyonel iş hayatına başlayacak öğrencilerle proje sohbeti gerçekleştirdi. Proje yönetiminin çalışma hayatının her alanında önemine dikkat çeken Rektör Al, Araştırma Dekanlığı'nın gerçekleştirdiği farklı düzeylerdeki proje ve program eğitimlerinin önemli bir rehbere sahip olduğunu, teknik ve proje yönetimi açısından da katkı sağlayacağını vurguladı.

"Amacımız güçlü bir proje ekosistemi yaratmak"
Gerçekleşen sohbette Rektör Yardımcısı ve Araştırma Dekanı Prof. Dr. Emrah Doğan, Araştırma Dekanlığı olarak öğretim üyelerinin yanı sıra öğrencilere de proje yönetimi konusunda destek sağlamaya hazır olduklarını belirtti. Öğrencilerin lisans döneminde proje başvurusunda bulunabileceklerini dile getiren Prof. Dr. Doğan, TÜBİTAK 2009 - A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destek Programı ve 2209 - B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri hakkında bilgiler verdi. Öğrencilerin uluslararası proje desteklerine başvurmaları konusunda da Araştırma Dekanlığı’nın gerekli desteği sağlayabileceğini aktarırken, amacımız  “öğrencilere yönelik bu destekler sayesinde güçlü bir proje ekosistemi yaratmak” diye konuştu.

Sohbetin son bölümünde ise Erasmus+ ve Ufuk Avrupa gibi Avrupa Birliği destekli hibe programları öğrencilerle paylaşıldı. Yurtdışı tecrübesinin akademik ve mesleki anlamda önemine dikkat çekildiği sohbette, proje başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin Araştırma Dekanlığı ile iletişime geçmeleri aktarıldı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
6 + 6 =