Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Platformdan kardeşlik mesajı

GÜNCEL
Platformdan kardeşlik mesajı

Ramazan’ın Getirdiği Kardeşlik İklimini Devam Ettirmeliyiz

 

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 514. Hafta basın açıklamasında Ramazan ayının getirdiği kardeşlik, dayanışma ve birliktelik ikliminin tüm yıl boyunca devam ettirilmesi çağrısı yapıldı

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, Ramazan bayramının ikinci gününe denk gelen 514. Hafta açıklamasını Diriliş Saati Dergisi adına Serdar Duman okudu. Ramazan ayından alınması gereken dersleri anlatan Serdar Duman, “Sabır ve rahmet ayı olan bir Ramazan’ı daha ihya ettik. Ramazan Bayramı’na ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün bayram… İbadetin, tefekkürün, yardımlaşmanın, dayanışmanın, kardeşliğin zirve yaptığı; bencilliğin, günahın, isyanın, kötülüğün dip yaptığı bir ayın bereketinin taçlandırıldığı gün bugün… Ramazan ayı boyunca tuttuğumuz oruç ile sabrı ve mağdur olanların durumunu yakinen hissetmeyi başardık. Gözümüz, kulağımız ve dilimiz başta olmak üzere tüm uzuvlarımızı günaha kapatma çabası içinde olduk. İhtiyaç sahiplerine fitre, zekat ve sadakalarımızla yardım ederek sosyal dayanışmanın örnekliğini ortaya koyduk. Kimseyi ötekileştirmemenin, kardeşliği pekiştirmenin gayreti içinde olduk. Tüm sınıfsal ayrılıkları yok sayan bir dayanışma ve birliktelik iklimi yaşadık. Tüm bu güzellikler Ramazan’ın bereketi, İslam’ın öngördüğü değerler sisteminin sonuçları olarak önümüze çıkıyor.” diyerek, Ramazan ayının getirdiği kardeşlik, dayanışma ve birliktelik ikliminin tüm yıl boyunca devam ettirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Basın açıklamasında “Ramazan Bayramı vesilesi ile İslam coğrafyasının dört bir tarafında akan kanın ve gözyaşının durmasını, barışın dilinin hakim olmasını tüm kalbimizle istiyoruz.”  temennisinde bulunan Serdar Duman, açıklamasını şu ifadelerle tamamladı: “Coğrafyamızdaki mezhebi ve etnik ayrışmaların sona ereceği, adaletin hakim olacağı günlerin yakın olmasını temenni ediyoruz. Ötekileştirme ve ayrışmaya karşı tüm Müslümanların ortak bir tavır almasının zaruri olduğuna inanıyoruz. Mezhep ve etnik kökenli ayrışmalara karşı uyanık olmalıyız. Bölünme stratejilerinin emperyalizme hizmet ettiğinin farkında olarak bu bayramları bütünleşmenin vesilesi kılmalıyız. Emperyalizmin kendi çıkarları için İslam coğrafyasını kaosa terk etme planlarını boşa çıkarmak zorundayız. Türkiye’deki hükümet çevreleri başta olmak üzere tüm akil insanların bölgemizdeki çatışmaları tahrik edecek değil, sonlandıracak bir dili ve tavrı esas edinmeleri gerekmektedir. Ümmetin sorunlarını konuşarak çözmek ve barışı tesis etmekten başka çıkar yolun olmadığını düşünüyoruz.”

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 9 =