Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Petshoplarda Her Türlü İlaç Satışı Yasaktır

Veteriner ilaçlarının petshoplarda, şartları ne olursa olsun, satışı yasaktır.

GÜNCEL
Petshoplarda Her Türlü İlaç Satışı Yasaktır

Her zaman antibiyotiktir, beşerisi de büyükbaş hayvan için de, pet içinde aynı anlamı ifade eder. Antiparaziter ilaçlar yada diğer ilaçlar da farklı değildir. Yem ve premiks dışında ilaç kabul edilen her maddenin kuralları aynı olmak zorundadır. Yasa dışı ilaç satışının çok ciddi maddi yaptırımları mevcuttur.

Halkımız ,son zamanlarda bit ,pire v.b. köpek ve kedilerde kullanılan dış parazit ilaçlarını gerek internet gerekse pet shoplardan satın alma eğilimi göstermektedir. Maalesef satılan her ürün , her ne kadar ilaç görünümde de olsa hayvanınızda uyguladığınızda ya çalışmıyor ya da hayvanınızı zehirleme riski uygulayıcı siz olduğunuz için zehirleme riski oluşturabiliyorsunuz.

Bütün veteriner hekimlikte kullanılan ilaçları ilaç satma yetkisine sahip serbest veteriner hekim meslektaşlarımdan satın almanızı tavsiye ederim. Veteriner hekimlikte kullanılan ilaçlar yasal olarak yalnızca ilaç satma yetkisi almış serbest veteriner hekimler tarafından satılabilmektedirler. Aksi durumunda , yetkisiz ilaç satışı yapan tüm mecralar yetkililer tarafından tespit edildiği taktirde çok ciddi para ve yaptırımları mevcuttur. Halkımızın bu gibi yerlerden veteriner ilaçları almamalarını tavsiye ediyorum.
Meslektaşlarım genelde can dostunuzu muayene etmeden , yaşını dikkate alıp ,kilosunu da hesaplayarak en etkili ilacın hangisi olduğunu tecrübesini de kullanarak sizlere verir. Ayrıca sırf ticari açıdan internet ortamında ya da pet shoplarda satılan ilaçlar can dostunuzun ihtiyaçlarını karşıyamadığı gibi evinizi ya da bahçenizi bit ya da pirenin basması kaçınılmaz olur. Bu da size ve can dostunuza hayatınızı maalesef tabiri caizse zindana çevirir. Sizlere ve de can dostlarımıza sağlıklı mutlu güzel günler dilerim.

Mustafa YILDIZ
Veteriner HEKİM

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: HTTP_REFERER

Filename: site/haber.php

Line Number: 169

Backtrace:

File: /var/www/vhosts/sakaryahaberleri.com/public_html/application/views/site/haber.php
Line: 169
Function: _error_handler

File: /var/www/vhosts/sakaryahaberleri.com/public_html/application/controllers/Site.php
Line: 220
Function: view

File: /var/www/vhosts/sakaryahaberleri.com/public_html/index.php
Line: 295
Function: require_once

">

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 9 =