Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Özkan'dan Emekliler için açıklama

Deva İlçe Başkanı Özkan, "Emekli’nin Devası Olacağız."

SİYASET
Özkan'dan Emekliler için açıklama

Deva İlçe Başkanı Özkan, "Emekli’nin Devası Olacağız."

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan, “Her geçen gün yükselen enflasyon karşısında maaşları eriyen emekliler,başkasına muhtaç olmadan yoksulluk sınırının altında olmayan bir maaşı hak ediyorlar. Emekliler, bir an evvel maaşlarının güncellenmesini istiyor. Her geçen gün artan gıda fiyatları karşısında emeklilerin yaşamları giderek daha da zorlaşıyor.” dedi. 

“DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞLARININ İNSAN ONURUNA YAKIŞIR BİR ÜCRETE ÇEKİLMESİ GEREKİR”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan,  AKP iktidarının ‘ekonominin büyüdüğüne’ ilişkin söylemlerini eleştirdi ve emekliler ile memurlarla ilgili maaş zammı artışlarıyla ilgili yaptığı açıklamada; “Emeklilerimizi sosyal bakımdan korumak zorundayız. Bugünkü enflasyonist şartlarda emeklilerimizin maaşının enflasyon oranının üzerinde artırılması, insan onuruna yakışır bir ücrete çekilmesi gerekir. Ülkemizde mutlak yoksulluğu ortadan kaldırmak boynumuzun borcudur. Bunun için mücadele ediyoruz.Yoksullaşan halkı kendine bağımlı kılmaya çalışanlarla, bu yoksulluktan bu ortamdan, siyasi nema elde etmeye çalışanlarla mücadele veriyoruz. 85 milyonu geçim derdine sürükleyen otoriter ittifakla mücadele ediyoruz. Vatandaşımız ekonomide, sağlıkta, eğitimde her konuda daha iyisine layık. Ama öyle olması için devletin güçlü, ekonominin iyi olması lazım. İktidar  ekonomiyi batırdı. Kaynakları da kuruttu. DEVA Partisi olarak zenginliğini vatandaşları ile paylaşan bir Türkiye hedefi ile göreve talibiz.” İfadelerini kullandı. 

“EKONOMİ MADEM BÜYÜYORSA EMEKLİ, ÇALIŞAN BUNDAN NEDEN PAY ALAMIYOR?”

Özkan açıklamasının devamında şunları aktardı; “Enflasyonun bu derece yüksek olduğu ortamda sayıları 14 milyona varan emeklilerin 8 milyonunun en düşük emekli maaşı miktarı olan 3 bin 500 TL aldığını biliyoruz. Bu rakamlarla insanlardan mucize yaratmaları bekleniyor. Olacak gibi değil. En düşük emekli maaşını alanlar açlık sınırının çok altında kalanbu maaşlarıyla,hayatını sürdürmeye çalışıyorlar.İktidarın iddia ettiği gibi ekonomimiz büyüyorsa, bu büyümeden neden sadece etrafınızdakiler ve zaten parası olanlar pay alıyor? Neden dar gelirlilere, emeklilere bu büyüme yansımıyor? Adaleti sağlamak istiyorsanız,  ücretleri ‘gerçek enflasyon’ farkının üstüne refah payı ekleyerek artırın. 

“GERÇEK ENFLASYON”DİKKATE ALINARAK, BU FARKINÜSTÜNE REFAH PAYI EKLENMELİ"

Bize soruyorlar şimdi asgari ücret ne olmalı, emekli maaşı ne olmalı? Biz de diyoruz ki ‘Formül verelim çok basit.’ Çünkü bugün söylediğimiz rakam ay sonuna kadar eriyip gidiyor. Enflasyonu aylık ölçüyorsunuz. Enflasyon o ay arttı mı? Biz diyoruz ki; ay sonunu niye bekliyorsunuz? Yapacaksanız yapın, elinizi tutan mı var? Niye eylülde, ekimde, kasımda, aralıkta artırmadınız? Zaten bu sürede para eridi de? Oyalamayın. Varsayalım ki 1 Ocak’ta artıracaksınız. Formül basit. Gerçek, dürüst enflasyonu alın, üzerine bir de refah payı ekleyin. ‘Büyüdük’ diyoruz ya emekli, çalışan milli gelirden de bu büyüme payını alsın. Emeklilerimiz de alsın, işçilerimiz de alsın, herkes alsın…

“HALKI ENFLASYONA EZDİRMEMENİN EN ÖNCELİKLİ KOŞULU GERÇEK ENFLASYONU BAZ ALMAK VE ÜZERİNE REFAH PAYINI EKLEMEKLE OLUR” 

Enflasyon kadar ücret arttırmak, sadece satın alma gücünü koruyacak bir rakamı belirlemektir. İşte, ‘Enflasyon kadar artırdık daha ne istiyorsunuz’ demeyin. Büyümeden oluşan payı, sadece parası olana vermeyin. Ne yapıyorlar?Gerçek enflasyonu baz almıyorlar. Düşük yüzde maaş artış oranı belirleyip üzerine refah payını eklemiyorlar. Büyümeden gelen payı, parası olana verip, sabit gelirliden, ücretle çalışanlardan alıyorlar. Harıl harıl fakirden alıp zengine veriyorlar. Bu adalet midir? Dar gelirliyi enflasyona ezdirmemek, öncelikle “gerçek enflasyonu” dikkate almakla ve üzerine refah payını da eklemekle olur.

“EMEKLİ İKRAMİYESİNE 5 YILDA 100 TL ZAM YAPAN İKTİDAR ARTIK İNANDIRICI OLAMIYOR” 

“Geçmiş yıllarda bayramlarda emekliler torunlarına, çocuklarına harçlık verirken geçtiğimiz yıl bayramlarda  torunlarına harçlık veremez, bayram şekeri alamaz ve çocuklarından para ister duruma düştü. İktidar, önümüzdeki seçimlere yatırım amaçlı açıklamalar yapıyor, her kesimin gönlünü hoş etme çabası içinde, seçim şekerleri dağıtıyor. Ama inandırıcı olamıyor. 2018 yılında emeklilere verilen bayram ikramiyesi dört yıl sonra bin liradan bin yüz liraya çıkarıldı. Dört yıl önce verilen bin lira ile 5 gram altın alınırken bugün ancak bir gram altın alınabiliyor. 

“EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRET SEVİYELERİNE ÇEKİLMELİ”

Paramızın eriyen değeri ortada. Emeklilerle ilgili iktidara söylenecek söz bulamıyoruz. Bu enflasyon karşısında en düşük emekli maaşları bir an önce asgari ücret seviyesine çekilmeli. İkramiye miktarı da eski değerinde güncellenmeli. Emeklinin artık sabrı kalmadı.Özgür ve zengin Türkiye’nin yolu sosyal adaleti sağlamaktan geçiyor. DEVA Partisi olarak Sosyal adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 9 =