Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Özkan 'Bu kuyruklar SİZİN eseriniz'

DEVA İlçe Başkanı Özkan, "Yaparsa AKP yapar diye diye milleti ete hasret bıraktınız. Bu kuyruklar yanlış politikanızın eseri.”

SİYASET
Özkan 'Bu kuyruklar SİZİN eseriniz'

Sadece Sakarya da değil, Et ve Süt Kurumu kombinalarının ve satış mağazalarının olduğu her ilde ucuz et ve kıyma kuyruklarının uzayıp gittiğini belirten DEVA Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan, “2023 yılına geldiğimizde maalesef ilimizde ve ülkemizin pek çok noktasında ucuz kıyma ve et kuyrukları var. Hükümetin dövizi patlatması ile büyüyen enflasyon canavarı ve önü alınamayan hayat pahalılığı, uygulanan yanlış politikalar, bu kuyrukları doğurdu. Bu kuyruklar siyasi iktidarın eseridir. Bu kuyrukları halk affetmez.” dedi.

“ÜRETİMİ TEŞVİK ETMEYEN, İTHALATA DAYANAN POLİTİKALARINIZ İFLAS ETTİ”

DEVA Partisi İlçe Başkanı Özkan açıklamasında; “ ‘Yaparsa AKP yapar’ diye diye milleti ete hasret bıraktılar. Sakarya da yüzlerce insanın sabahın 7’sinde Et ve Süt Kurumu (ESK) önüne giderek oluşturduğu, bu et ve kıyma kuyrukları aslında, 20 yıllık iktidarın hep birlikte zenginleşeceğiz, kalkınacağız, uçacağız diyerek sonunda ülke insanının içine düşürüldüğü durumu göstermektedir. Hükümet, yüksek girdi maliyetlerinin nedenlerini ortadan kaldırmak yerine, çözümü ithalatta arıyor ve  ithalatın çözüm olmadığı son 10 yılda görülmesine rağmen bu politikada halen ısrar ediliyor. Tarımı ve hayvancılığı bitiren ve ithalat lobilerine sürekli taviz vererek, onları kayırarak, çiftçiyi, besiciyi desteklemeyen ve dışarıdan ithal yem, saman ve ithal hayvan getirilmesiyle bu taşıma suyla 85 milyona dayanan ülke  nüfusun geleceğini dikkate almadan,  yerli ve milli derken öbür taraftan, üretimi teşvik etmeyen, ithalata ağırlık veren hükümet, bu politikaları nedeniyle son gelinen noktada artan maliyetlerle süt ineklerinin kesilmesine de neden olmuştur. İnsanımız temel gıda ürünü olan eti, vitrinde izleyecek duruma düşürülmüştür. Süt, peynir, yoğurt gibi ürünlerin de fiyatları artmaya devam etmektedir. Yakında bunları da ithal etmeye başlarlarsa şaşırmayız.”   

“SABAH KARANLIĞINDA SIRAYA GİRİYORLAR, BİR KİLO KIYMA İÇİN SAATLERCE BEKLİYORLAR”

“Et ve Süt Kurumu Sakarya Satış Mağazası önünde sabah saat 07:00’de birikmeye başlayan  vatandaşlara 08:30’da açılan mağazadan saat 09:00’a kadar 450 civarında sıra numarası verilerek kendilerine mağazadan alışveriş yapmaları sağlanırken, 09:00’dan sonra gelenler numara alamıyor. Vatandaşlarımız, “Kuşbaşına ulaşmamız mümkün değil, tadını bile unuttuk, sabah karanlığında gelip,  çoluk çocuğumuz için sadece bir kilo kıyma almak amacıyla soğukta saatlerce bekliyoruz. Güneş sırada beklerken üzerimize doğuyor. Bizi bu duruma düşürenler utansın'' diyorlar.  AKP’nin yanlış ekonomi politikaları sonucu vatandaşın alım gücü düştü. AKP enflasyonu reddetse de küçükte gösterse vatandaş yoksulluk sınırının altında yaşamaya devam ediyor. Kendini ve ailesini besleyebilmek için  kıyma veya et gibi bir ürünü daha ucuza alabilmek için saatlerce sırada bekliyor.”

“ ‘ANNEM KARNE HEDİYESİ ET ALDI.’ ”

“Bütün Türkiye, Habertürk TV’de önceki gün, Et ve Süt Kurumu’nun son aldığı kararı yerinde görmek için kasaplarla röportaj yapmaya gittiğinde, O esnada muhabirin mikrofon uzattığı çocuğun yürekleri burkan sözlerine tanık olduk. Çocuk mikrofona, “Annem karne hediyesi et aldı.” dedi. Kasap da muhabire, “Karne hediyesi kasabımızdan 3 kalem pirzola.” diye bu diyoloğa katıldı. Bu çok acı ve iç karartıcı bir durumdur. Bu kamuoyunun vicdanını da sızlatmıştır. Temel gıda ürünlerinden biri olan et ve tüketimi, ülkemiz insanı ve çocuklarımız için adeta lüks bir gıdaya dönüşmüştür. Böyle bir doğaya sahip ülkemiz coğrafyasında izlenen yanlış politikalar nedeniyle, insanımızın içine düşürüldüğü durum, kimse tarafından kabul edilemez. Yolsuzlukla, yoksullukla, yasaklarla mücadele sözü veren iktidar 20 yıl sonunda yasakçı zihniyeti ile yolsuzluklardan söz ettirmezken, orta sınıfı da yok etmiş, yoksulluğu arttırarak, insanımızı yoksullukta eşitleme durumuna getirmiştir. Bunun da hesabını vatandaş elbette sandıkta soracaktır. Et ve Süt Kurumu önünden sıra numarası alamayan, ya da numara alıp kıyma kuyruğunda saatlerce beklemek zorunda kalan vatandaşımızınseçim şekeri olarak her gün kendisine verilmeye çalışılan müjdelere, kürsü şovlarına  karnı toktur.”

“BİZ KENDİ KENDİNE YETEBİLEN BİR ÜLKE OLACAĞIZ.”

DEVA Partisi olarak bugün için çocuklarımızın ve gelecek kuşakların dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tarımı stratejik bir sektör olarak değerlendiriyoruz. Biz kendi kendine yetebilen bir ülke olup, buğdayını, yağını, mercimeğini, nohutunu, etini, hayvan yemini dışardan alacak bir ülke olmamalıyız. Kuraklık, su ve gıda krizinin kapıya dayandığının farkındayız. Ülkemizi bu krizlere karşı korumayı bir vatandaşlık görevi olarak görüyoruz. Bu nedenle tarım politikalarına öncelik veriyoruz.

“DEVA SAĞLIKLI, GÜVENLİ, YETERLİ, DENGELİ BESLENMEYİ ve GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ TESİS EDECEK”  

DEVA Partisi’nin tarım eylem planını da yarınlarımıza güvenle bakma amacıyla hazırladık. Tarım eylem planımızda, çiftçimizin, besicilerin yaşadığı yakıcı sorunların kısa vadede çözümünü göreceksiniz. Yapısal sorunların yapısal çözümleri var. Biz, her vatandaşımızın sağlıklı, güvenli, yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayan, üreterek zenginleşen, çiftçisinin hakkını veren güçlü Türkiye’yi tesis edeceğiz. İnsanı düştüğü yerden kaldırmak sosyal devletin gereği ve temel prensibidir. İktidarın unuttuğu bu prensibi DEVA iktidarında biz uygulayacağız. Liyakatli kadrolarımızla, eylem planlarımızı hazırladık. DEVA olarak iktidara hazırız. Bu Pazar seçim olsa DEVA Hazır. Biz hazırız.”

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
5 + 1 =