Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Özkan, "Altılı Masa Ne Yapıyor" Sorusuna Açıklık Getirdi

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan, seçim çalışmalarında sıkça karşılaştıkları Altılı Masa ne yapıyor sorularına açıklık getirmek amacıyla bir yazılı açıklama yaptı.

SİYASET
Özkan,

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan, seçim çalışmalarında sıkça karşılaştıkları Altılı Masa ne yapıyor sorularına açıklık getirmek amacıyla bir yazılı açıklama yaptı.

Özkan, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilki gerçekleştirip altı parti beraberce tüm politikalarda uzlaşarak seçimden sonra ülkeyi nasıl yöneteceğini ve neler yapacağını, seçimden önce kararlaştırarak seçime doğru gidiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak ortak adayı ile beraber iktidarı devralıp, ülkeyi yönetmek üzere, altı parti çalışmalarını yapılandırıyor.” dedi.

“Ekonomik İstikrarın Birinci Koşulu Demokrasidir.”

Siyasi partilerin varlık sebebinin demokrasi olduğunu aktaran Ahmet Özkan, altı partinin bir araya gelme sebeplerini ve çalışmalarını aktarırken; “Altılı masanın önceliği demokratik zemini oluşturmaktır. Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ın ifade ettiği gibi önceliğimiz demokrasi stadını inşa etmek. Bunu gerçekleştirdiğimizde bu ülkede siyaset yapmak daha anlamlı ve ülkeyi ileri taşımak daha kolay olacak. Demokrasi, bağımsız yargı, güven ve huzurun, ekonomik istikrarın, artan yatırım ve istihdamın, refah ve zengin bir Türkiye’nin,   birinci koşuludur” dedi.  Bize altı benzemez nasıl bir araya geldiniz deniliyor. O altı benzemez partiyi bir araya getiren tek sebep ülkemizde demokrasiyi yeniden inşa etmektir. Demokrasi, o altı benzemez partinin müşterek talebidir. Önce müştereklerde buluşmamız, demokratik bir alana kavuşmamız gerekiyor.  

“Amacımız Evrensel Kuralları Yerleştirmek İçin Rekabet Öncesi İşbirliğidir”

Buna örneğin futbol üzerinden bir benzetme yapabiliriz. Tut ki hepimiz ayrı ayrı futbol takımlarıyız, spor yapacağız, birbirimizle rekabet edeceğiz ama ortada böyle bir zemin yok. Bu alanda tek adam rejimi hakim. Öyle ki kuralları o tek kişi belirliyor. Hakemler ona bağlı. Yüksek Hakem Kurulu ona bağlı. Futbol Federasyonu ona bağlı. Kuralları o koyuyor. Oyun içinde bile kuralları değiştirebiliyor. Şimdi bu oyunun tadı olur mu? Bundan keyif alınır mı? İşte altılı masa budur. Bizi, altı takım bir araya gelerek, futbolu tek bir takım tahakkümünden kurtarıp evrensel futbol değerlerine göre rekabet edebileceğimiz bir zemin inşa etmeyi arzulayanlar olarak değerlendirin. Nasıl ki bu ortak amaçta birtakım farklılıklar masanın dışında bırakılıp müşterekler üzerinde birleşmek gerekiyorsa, altılı masa da o şekilde hareket ediyor. Yani bizimkisi rekabet öncesi iş birliği yapmaktan ibarettir.

“Tüm Politikalarda Uzlaşı Sağlayarak Seçime Gidiyoruz” 

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilki gerçekleştirip altı parti beraberce tüm politikalarda uzlaşarak seçimden sonra ülkeyi nasıl yöneteceğimizi ve neler yapacağımızı seçimden önce kararlaştırarak seçime doğru gidiyoruz.

“Adayın Ne Yapacağı Çok Daha Önemli”

Biraz da iktidar kanadının etkisiyle herkes ‘adayınız kim’ sorusunu soruyor. Elbette ki adayın kim olduğu önemli ama kimliğinden daha önemlisi ne yapacağıdır. Dolayısıyla altılı masa cumhurbaşkanı adayına karar vermek için bir araya gelmiyor, bu konu hiç konuşulmuyor bile.

“Aday Değil Geçiş Sürecinin Yol Haritası Konuşuluyor”

Şu ana kadar aday değil süreç konuşuldu, geçiş sürecinin yol haritası üzerinde duruluyor, seçimlerden sonra kurulacak hükûmetin programı belirleniyor. Birilerinin dediği gibi yiyip içip dağılmıyor altılı masa, bu iktidar kanadının algısından ibaret.

“Liderlerle Birlikte Heyetler De Toplanıp Anayasa Dahil Yasaları Ele Alıyor”

Son toplantı bizim genel merkezimizde yapıldı malumunuz. Orada sadece altı lider toplanmadı. Eş zamanlı olarak liderler üçüncü katta buluşup konuşurken, alt katta altı partinin hukuk heyeti bir araya gelip Anayasa çalışması yaptılar, 10 tane yasa üzerinde çalıştılar.  Yine birinci katımızda bir ortak ekip ortak politikalar üzerinde çalıştılar.

“5 Yılın Planlamasını Bugünden Yapıyoruz”

DEVA Partisi olarak aklınıza gelen her alanda eylem planları açıkladık. Tarımdan sağlığa, dijital dönüşümden sanayiye, ekonomiden yargı reformuna kadar… Türkiye’de bir ilk. Her konuda çözüm üretiyoruz. Peki şu anda iktidarın elinde seçimden sonra yapacaklarıyla ilgili bir program gördünüz mü? Kocaman bir Sıfır. Biz 5 yılın planlamasını bugünden yapıyoruz. DEVA Partisi olarak bunları hazırlıyoruz.

“Anayasa Teklifiniz Nerede?” 

Türkiye’de ilk defa altı parti tam bir mutabakat içerisinde anayasa teklifi hazırladı. Liderler görüşülmüş, bitmiş konuları karara bağlarken alt komisyonlar sürekli çalışıyorlar.  Altılı masayı küçümseyip ‘ne yapıyorlar ki’ algısı oluştanlar kendileri ne yapıyor? Öbür tarafta bir üretim yok. 2 yıl önce açıkladıkları Anayasa teklifi halen ortalıkta yok. Altılı masa komple yeni anayasa hazırlığı yaparken, onlar bir iki maddelik değişiklik için kıvranıyorlar.” İfadelerini kullandı.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
9 + 4 =