Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

O ilçede kentsel dönüşüm başlıyor

Kocaali Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü iş birliği ile Nisan ayı ortalarında başlatılan kentsel dönüşüm çalışmasının detayları netlik kazanmaya başladı.

GÜNCEL
O ilçede kentsel dönüşüm başlıyor

Kocaali Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü iş birliği ile Nisan ayı ortalarında başlatılan kentsel dönüşüm çalışmasının detayları netlik kazanmaya başladı.

Kocaali Belediyesi tarafından Nisan ayı ortalarında başlatılan kentsel dönüşüm çalışması kapsamında istişare süreci hızla ilerlerken projeye ilişkin detaylar da netlik kazanmaya başladı. Geçtiğimiz hafta içi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelen bir heyet beraberinde Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri ile ilçe merkezinde incelemelerde bulundu. Bina sahipleri ile yapılan istişareler ve incelemeler sonucunda kentsel dönüşüm projesinin başlayacağı alanın tespiti yapıldı. Buna göre projenin ilk adımı Mehmet Akif Ersoy Caddesi, Zafer Meydanı ve Mevlana Caddesi üçgeninde bulunan Gaziosmanpaşa Sokak ve civarındaki yapılarda atılacak. Projenin ikinci etabı ise Mevlana Caddesi’nin güney kısmında bulunan Dörtyol Mevkii, Muhtar Muharrem Doğan Sokak ve Şehit Mehmet Sarı Sokak arasındaki bölgede uygulanacak. Yaklaşık 15 dönümlük bir alana uygulanacak olan çalışma kapsamında riskli binalar sahipleri ile anlaşılmak sureti ile yıkılarak yerlerine depreme dayanıklı yeni binalar yapılacak. Proje kapsamında ayrıca ilçe merkezini rahatlatacak nitelikte otoparklar yapılacak, yeni ticaret alanları oluşturulacak. Projeden etkilenen hak sahiplerine 18 aydan 36 aya kadar kira yardımı yapılacak.

İKİ ETAP
Konu ile ilgili açıklama yapan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar Kocaali ilçe merkezinden başlaması planlanan kentsel dönüşüm çalışmasının proje aşamasına geldiğini, diğer yandan ise hak sahipleri ile istişarelerin devam ettiğini söyledi. Başkan Acar açıklamasında “Kocaali ilçe merkezini rahatlatmak ve merkezin boşalmasını önlemek için geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde başlattığımız kentsel dönüşüm projesi tüm hızı ile devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta içi ilçemizi ziyaret eden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü heyeti ile incelemelerde bulunduk ve projenin başlayacağı bölgenin tespitine ilişkin önemli bir çalışma yaptık. Proje iki ayrı etap olmak üzere toplam 15 dönümlük bir alanı kapsıyor. Birinci etap bölge Zafer Meydanı, Mehmet Akif Ersoy Caddesi ve Mevlana Caddesi arasında kalan bölgeyi ikinci etap ise Mevlana Caddesi, Muhtar Muharrem Doğan Sokak ve Şehit Mehmet Sarı Sokak arasında kalan bölgeyi kapsıyor” dedi.

SORUN ÇÖZÜLECEK
Başkan Acar “Önemli bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Geçtiğimiz yıl belediyemiz tarafından toplam 700 inşaat ruhsatı verilmiş. Bunların 600’den fazlası merkezin kuzey tarafında. Bu da ilçe merkezinin giderek boşalması anlamına geliyor. Ayrıca şu an bahsi geçen bölgede bulunan binaların sadece cadde tarafı değerli. İç bölgeler ise neredeyse atıl durumda. Sokaklar dar ve dolu. Allah göstermesin bir yangın olsa itfaiye bile sokabilecek durumda değiliz. Dolayısı ile çevre ve şehircilik bakanlığı desteği ile yürüteceğimiz proje kapsamında sahipleri ile uzlaşmak sureti ile riskli binalar yıkılarak yerine daha modern ve standartlara daha uygun binalar inşa edilecek. Projede uzlaşılan hak sahiplerine 18 aydan 36 aya kadar kira desteği verilecek. Merkezin otopark sorunu çözülecek trafik sorunu ortadan kalkacak. Yeni ticaret alanı açılmış olacak esnafımız rahata kavuşacak. Bu konuda, kentsel dönüşüm çalışmasına geçtiğimiz aylarda başlayan Erenler Belediyesi ile de sürekli fikir alışverişinde bulunuyor detaylar ile ilgili bilgi alıyoruz. Sonuç itibari ile ilçe merkezinin gelişebilmesi açısından oldukça önemli bir proje olan kentsel dönüşüm çalışmasının ilçe halkı tarafından kabul göreceğini ve destekleneceğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz