Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Temsilcileri SATSO Doku Kültürü Laboratuvarını Yerinde İnceledi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde kurulan SATSO A.Ş. himayesinde faaliyetlerini yürüten Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi (Doku Kültürü Laboratuvarı), Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi temsilcilerine kapıları açtı.

EKONOMİ
Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Temsilcileri SATSO Doku Kültürü Laboratuvarını Yerinde İnceledi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Cem Gün (Aynı zamanda SATSO A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı) ile Gökhan Tiryaki ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Nasıl Bir Ekonomi Gazetesinden Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve gazete yazarları Dr. Rüştü Bozkurt, Mustafa Kemal Çolak, Hasan Coşkun ve Murat Küçük iştirak ettiler.

İnceleme programında Türkiye’nin kapasite bakımından en büyüğü olan laboratuvarın işleyen üretim süreci ve seralara uzanan kapsamlı bir gezi yapıldı. İç pazarın yanında birçok ülkeye ihraç edilen binlerce çeşit ürün hakkında bilgiler verildi.

SATSO Başkanı Altuğ, programı değerlendirdiği açıklamalarında şunlara değindi: “Ülkemizin en önemli ekonomi gazetelerinin kıymetli temsilcilerini Doku Kültürü Laboratuvarımızda ağırladık. Toplam 1550 metrekaresi kapalı alan olmak üzere 7 bin metrekarelik alanda kurduğumuz bu kompleks 1.5 yıldır tam kapasiteüretime devam etmektedir. 4700 çeşit ürün ve yıllık 30 milyon/adet bitki üretimi ile sadece ülkemize değil tüm dünyaya hizmet edebilecek şekilde kurulmuştur.

Dünyanın Bitki Merkezi Hollanda’ya İhracat

İlk ihracatını yaklaşık 1 yıl önce yapan laboratuvarımız şimdiye kadar 390 bin euro üzerinde ihracat gerçekleştirmiştir. Alman menşeili ve dünyanın en büyük orkide üretim firmasıyla yaptığımız ikili iş birliği protokolünün yanında dünyanın bitki merkezi olan Hollanda’ya da ihracat yapar durumdayız. Önümüzde ay Kanada ve ABD’ye ihracatımız başlayacak.

İhracat Kg Fiyatında Ciddi Katma Değer

Nasıl Bir ekonomi gazetesi temsilcilerine de laboratuvarımızın tüm üretim süreçlerini yerinde tanıttık ve sorularını cevaplayarak gerekli bilgileri aktardık. Sakarya her anlamda üreten bir şehir. Böylesine önemli bir katma değer sağlayan laboratuvarın da bu şehirde olması gayet normaldir. Kg fiyatı bakımından ortalamanın çok çok üzerinde bir ihracat katkısı sağlayan laboratuvarımız genişlemeye ve büyümeye devam edecek.”

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
9 + 8 =