Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Katı Atıklar Güvenle Depolanıyor

GÜNCEL
Katı Atıklar Güvenle Depolanıyor

Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Depolama Tesisleri’nde yaklaşık bir milyon ton katı atığın depolandığını açıklayan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Türker Vardar, “2015 yılı ilk 6 ayı için 550 ton atık depolamış durumdayız. Hedefimiz daha yaşanabilir bir Sakarya. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen ve 2009 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Katı Atık Düzenli Depolama Tesisleri’nin faaliyet raporu açıklandı. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Türker Vardar, “Tesisimizde evsel atıklar, evsel nitelikli sanayi atıkları ve sterilize olmuş tıbbi atıklar depolanıyor. Atık taşıma araçları ile gelen atıklar ilk olarak kantarda tonaj işlemlerinin yapılmasının ardından döküm sahasına kontrollü bir şekilde boşaltılıyor. İlk günden bu yana tesisimizde yaklaşık bir milyon atık düzenli olarak depolandı” diye konuştu.

Tesis Nasıl Çalışıyor?
Tesislerde olası gaz sıkışmaları ile oluşabilecek patlamalara karşı da baca sistemi kullanıldığını belirten Vardar, “Döküm sahasına boşaltılan atıklar serilip, sıkıştırılıyor. Daha sonra depolanacak atıkların üzerini toprakla örterek hava ile temasını kesiyoruz. Atıkların oluşturdukları sızıntı sularını drenaj sistemiyle; baca gazlarını da baca sistemleri ile topluyoruz. Ayrıca tesisimizde bulunan laboratuarda çöplerden sızan yer altı sularından örnekler alınarak düzenli olarak analiz yapılmakta; halk sağlığı ve çevresel etkiler sürekli kontrol altında tutulmaktadır” diye konuştu.

İlk 6 Ayda 550 Ton Atık
Vardar açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Katı Atık Düzenli Depolama Tesislerimizde Haziran 2015 sonu itibari ile yani son 6 yıllık süreçte bir milyon tonun üzerinde atık depoladık. Tesisimize atık ulaştıran günlük ortalama araç sayısı 87’dir. Geldiğimiz noktada 2015 yılı ilk 6 ayı için 550 ton atık depolamış durumda. Hedefimiz daha yaşanabilir bir Sakarya. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”
 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
3 + 1 =