Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Kalp ve Damar Sağlığı İçin Beslenmeye Dikkat!

Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM) kalp ve damar sağlığının korunmasında nelere dikkat edilmesi konusunda uyarıyor.

İLÇELER
Kalp ve Damar Sağlığı İçin Beslenmeye Dikkat!

Serdivan İlçe Sağlık Müdürlüğü SHM’de görevli Diyetisyen Kübra Diler, kalp damar sağlığının korunmasında nasıl beslenmek gerektiği konusunda uyarı ve önerilerde bulundu. Kalp damar hastalıklarının tüm dünyada ölüme neden olan hastalıklar içerisinde ilk sırada yer aldığını belirten Diler; günümüzde dünya nüfusunun %’inin kalp damar hastalıklarından etkilendiğini ve ülkemizde de yetişkinler düzeyinde başta gelen ölüm nedenleri arasında olduğunu söyledi.
Diler, yetişkin nüfusumuzun yarıya yakınının kalp damar hastalıkları riski altında olduğunu, bu nedenle kalp damar hastalıklarından korunmada ve önlenmesinde risk faktörlerinin yok edilmesinin herkes için temel yaklaşım olmalısı gerektiğinin altını çizdi.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılmalı

Diyetisyen Diler sözlerine, kap damar hastalıkları risk faktörlerinin yok edilmesinde, beslenme konusundaki temel yaklaşımların nasıl olması gerektiği ile ilgili önerileriyle devam etti. Diler: “Küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması önemlidir. Kan lipit profilini olumlu yönde etkileyecek sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması yani diyetin toplam doymuş yağ içeriğinin azaltılması amacıyla, hayvansal yağların ve kırmızı et tüketiminin azaltılması; sebze, meyve ve tam tahıl tüketiminin dolayısıyla posalı gıdaların artırılması ve fazla kilonun önlenmesi kalp damar sağlığı için beslenmede atılmış gerekli adımlardır.  HDL kolesterol düzeyinin yükseltilmesi için her yaş grubunda egzersiz yapma alışkanlığının kazandırılması ve yirmi yaşla birlikte hiperlipidemi ve hipertansiyonun kontrolüne ilişkin olarak kan lipit ve kan basıncı değerleri belirli aralıklarla kontrol ettirilmelidir. Ve sigaradan uzak durmak da kalp damar sağlığı için birincil öneme sahiptir.

Balık Tüketin…

Günde bir porsiyon balık yenmesi ile yaklaşık 900 mg. omega-3 yağ asidi alınabilmektedir. Bu nedenle haftada en az 2 kez balık yenilmesi (300 g.) önerilmektedir. Balık tüketimi yetersiz olduğunda mutlaka diyetle takviye edilmelidir. Kronik hastalık varlığında; yaşlılık, gebelik, emziklilik dönemlerinde omega-3 takviyesi mutlaka olmalıdır.
Çocukların beyin gelişimi, kalp sağlığı, göz sağlığı, ruh sağlığı, bağışıklık sistemi ve kronik hastalıklardan korunmak için de yine omega-3 takviyesi mutlaka alınmalıdır, “ diyerek tavsiyelerde bulundu.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
1 + 5 =