Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Kadına şiddete makyajlı eylem

Öğrenciler Kadına Şiddete tepki için etkinlik düzenledi

GÜNCEL
Kadına şiddete makyajlı eylem

Öğrenciler Kadına Şiddete tepki için etkinlik düzenledi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen - Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencileri “Kadına Şiddete” tepki çekmek amacıyla bir etkinlik düzenledi. Yüzlerini makyaj ile boyayan gençler vatandaşlardan ilgi gördü.
  SAÜ Fen - Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencileri “Kadına Şiddete” tepki çekmek amacıyla Kent Meydanında stant kurarak bir etkinlik düzenledi. Yaptıkları makyajlarla kadına şiddeti anlatan öğrenciler, vatandaşları bilgilendiren broşür dağıttı.
  Proje ile ilgili bilgiler veren SAÜ Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencisi Ebru Saka, “Bu projeye 7 kişi başladık. Bu projenin asıl amacı ülkemizde kadına yönelik şiddeti farklı şekillerde ortaya çıkarmak. Kadınlara olan şiddeti fiziksel olarak gösterebileceğimiz tek şey elbiseleri ve yüzlerimizdeki izlerdi. Bu şekilde projemizi gerçekleştirmek istedik. Bu proje kapsamında biz kadınlara duyarlılık göstermek için nerelere başvurması gerektiğini, kadın şiddete uğradığında ne yapması gerektiğini bilgilenmesi için afişler hazırladık. Özellikle kadınlarımız şiddete uğradıklarında ne yapacaklarını bilemiyor. Kültür olarak da bunları benimseyemediğimiz için kimseye söyleyemiyoruz açıkçası. Bu şiddetle ilgili bazı kuruluşlarımız var mor çatı gibi. Karakollara da başvurabiliriz onlar daha çok yardımcı oluyorlar. Mor çatı da kadına yönelik yardım yapılmakta” diye konuştu.
  Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü araştırma görevlisi Hüseyin Zaid Kara ise, “Arkadaşlarımıza destek olmak için buradayız. Kadına yönelik şiddette çeşitli anlamlarla özellikle toplumumuzda fiziksel anlamda dikkat çekiyor. Kadına yönelik şiddet sadece fiziksel olarak değil, cinsel, ekonomik, psikolojik boyutları var. Toplumumuzda henüz tam olarak şiddet içeriğine oturtulamamış, toplum  tarafından şiddet olarak görülmeyen içeriklerdir. Biz bunların da şiddet olduğunu topluma göstermeyi amaçlıyoruz. Bu anlamda arkadaşlarımızın yaptıkları çalışma çok anlamlı olacak, çok faydalı olacağını düşünüyoruz” dedi.
  Öğrencilerin eylemi vatandaşlardan da büyük ilgi gördü.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
7 + 8 =