Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Kadın istihdam sayısı giderek artıyor

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, İlimizin 2022 Yılı ilk 6 aylık istihdam faaliyetlerini değerlendirdi.

EKONOMİ
Kadın istihdam sayısı giderek artıyor

Toplantıda öne çıkan husus kadın istihdam sayısının giderek artması oldu. Yapılan değerlendirmede, Sakarya’nın her geçen gün yükselen sanayisiyle kadınların işgücüne ihtiyaç duyduğu belirtildi. Kadın istihdamının, ekonomik büyüme ve sosyal kalkınma açısından önemi paylaşıldı. SGK kayıtlarına göre, Covid-19 salgını öncesi Ocak-2020 ayında 64.608 olan kadın çalışan sayısı, Mayıs 2022 ayı itibariyle 14.460 kişilik artışla 79.068 kişi olduğuna yer verildi. Ayrıca, kadınlara, İlimizin istihdamında, üretiminde ve ihracatında, işgücünüz ile sizde yer alın çağrısı yapıldı.

Diğer taraftan, İŞKUR’un işyerlerinde staj yapacak öğrencilere de staj aracılığına başladığı duyurularak, Kurumun söz konusu yeni hizmetinin mesleki ve teknik eğitim ile orta ve yükseköğretimdeki öğrencilerine kolaylık ve yeni fırsatlar sağlayacağı değerlendirildi.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Vali Yardımcısı Mustafa KUTLU başkanlığında gerçekleştirildi. İlgili kamu, kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda; istihdama yönelik yapılan çalışmalar ve faaliyetler gözden geçirildi.

Kadın işgücüne ihtiyaç her geçen gün artarak devam etmektedir.

Sakarya Vali Yardımcısı Mustafa KUTLU; “Kapasite artışları ve yeni işyeri açılışları nedeniyle, işverenlerimizin İŞKUR üzerinden kadın işgücüne talepleri artmış durumdadır. İşverenlerimizden İŞKUR’a 2022 yılının ilk altı ayında 25.114 kişilik işgücü talebi alınmış, yine bu dönemde 15.153 kişi de işe yerleştirilmiş durumdadır. Dolayısıyla, işverenlerimizden alınan işgücü taleplerinde bir önceki yılın aynı dönemine oranla 5’lik ve işe yerleştirme sayısında da Y luk artıştan memnuniyet duyulmuştur. Ayrıca, İŞKUR’un kurs ve programlarından yararlanarak iş ve meslek sahibi olan kişi sayısı da 2.478 olarak gerçekleşmiştir.
Diğer taraftan, SGK kayıtlarına göre’ de Covid-19 salgını öncesi Ocak-2020 ayında 64.608 olan kadın çalışan sayısı, Mayıs 2022 ayı itibariyle 14.460 kişilik artışla 79.068 kişi olmuş durumdadır. İlimiz her geçen gün yükselen sanayisiyle kadınların işgücüne ihtiyaç duymaktadır. Refahın toplumun tüm kesimlerine yayılmasının bir yolu da kadın istihdamına fırsat verilmesi ve artırılmasından geçmektedir. Bunu yanında, nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların giderek artan sayıda işgücüne katılımları ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerimize olumlu katkı sunmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca, Vali Yardımcısı Mustafa KUTLU Sakarya Ticaret ve Sanayi Odamız ile Sakarya İŞKUR’ un desteklediği Kadın İstihdamını Artırma Projesinin de işverenlerimizce ilgi gördüğünü de hatırlattı. İŞKUR’da üretimde çalışacak kadınlara yönelik işgücü talebinin hayli fazla olduğunu da paylaşarak, kadınlarımıza “İlimizin istihdamında, üretiminde ve ihracatında, işgücünüz ile sizde yer alın” çağrısında bulundu.

Kadınlar! Evlilik ve doğum öncesi sigortalı işe girişiniz olsun…

Toplantıda yapılan değerlendirmelerde, kadınların emeklilikte en çok ihtiyaç duydukları doğum borçlanmasından yararlanabilmeleri için, doğumdan önce çalışma veya sigorta başlangıcının olması gerektiği belirtildi. T.C. TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Sayfa 2 / 2 Bilindiği üzere, doğum yaptığı için çalışma hayatından ve SGK güvencesinden yoksun kalan annelere, her çocuk için ikişer yıldan ve azami 3 çocuğa ve 6 yıla kadar borçlanma hakkı bulunmaktadır. Ancak, bu uygulamadan sadece SGK’ lı annelere borçlanma hakkı tanınmakta olduğuna ve bunların da yalnızca sigorta başlangıcından sonraki doğumlarının borçlanma kapsamında bulunduğuna dikkat çekildi. Bunun yanında, normalde staj sigortası emeklilik açısından başlangıç kabul edilmezken, ortaöğretim ve yükseköğretimde staj yaparak sigorta girişi yapılan kadınların doğum borçlanmalarının da kabul edildiğine yer verildi.
Bu nedenle, kadınların borçlanma yoluyla emeklilik fırsatından faydalanabilmeleri için evlilik ve doğumdan önce kadınların sigortalı işe girişlerinin bulunması ve bu anlamda istihdama katılmalarının önemli olduğu vurgulandı.

İŞKUR’dan öğrencilerin staj sorununa çözüm…

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin KAYA; “İŞKUR işyerlerinde staj yapacak öğrencilere de staj aracılığa başladı. Bilindiği üzere, staj yapmanın amacı; iş ve meslek deneyimi kazanmak, iş tekliflerine zemin hazırlamak ve iş çevresi edinmek olabilmektedir. Bu anlamda, mesleğe ve beklentiye uygun staj yapacak işyerini bulmak öğrenciler için sıkıntılı bir süreçtir. Aynı zamanda staj yapılan işyerleri, öğrenciler için ileriye yönelik iş fırsatları da oluşturduğundan, staj yapılacak doğru yerin seçilebilmesi de önemli bir konu olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında işverenlerimizde eğitim ve mesleği itibariyle kendilerine uygun stajyeri bulmakta da zorlanabilmektedir. İŞKUR olarak bu süreçte öğrencilere destek olmak, talep ve beklentilerine uygun işyerlerinin bulunmasına yardımcı olmak için staj yapılacak işyerinin bulunmasına da aracılık faaliyetine başlamış bulunuyoruz. İşverenlerimiz stajyer taleplerini İŞKUR’ un https://staj.iskur.gov.tr linkinden kuruma iletebilecekler ve yine staj yapacak öğrencilerimizde söz konusu linkten kendilerine uygun işyerlerine başvuru yapabileceklerdir. Özellikle mesleki ve teknik eğitime de destek olacağını düşündüğümüz bu uygulamanın, orta ve yükseköğretimdeki öğrencilerimize ve işverenlerimize hayırlı olmasını dilerim” ifadesinde bulundu.

Bunun yanında işgücü piyasası değerlendirmeleri sonucu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik liselerde yeni alan/dalların açılmasına ve bazı alan/dalların da kapatılmasına karar verildi. Toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz
5 + 8 =