Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

HAYVANCILIĞIN GELECEĞİ NASIL OLACAK

ET VE SÜT ÜRÜNLERİ FİYATLARI NEDEN ARTMAKTADIR ?

GÜNCEL
HAYVANCILIĞIN GELECEĞİ NASIL OLACAK

ET VE SÜT ÜRÜNLERİ FİYATLARI NEDEN ARTMAKTADIR ?

Et ve süt ürünleri fiyatlarının artışı tamamen tarım vehayvancılıktaki üretimdeki yetersizlikten kaynaklanmaktadır. Bufiyatları aşağıya çekmek üretimi artırmak hepimizin görevidir.Hayvancılık desteklerini, yem desteklerini de kapsayacak şekildegenişletmeliyiz. Yoksa et, süt ürünlerinin fiyat artışlarını ithalatla kısabir süre baskılarsınız. Uzun vadede ise kartopunun yuvarlanı büyümesi gibi her seferinde artan bir ivme ile ette ve de süttemaalesef fiyatlar artacaktır. Bunu görmek için kahin olmaya gerek yoktur. Ayrıca yıllardır ithalata rağmen hayvancılıkta bir ilerleme olmadığı gibi her yıl ciddi oranda hayvan sayısında azalış sağlandı.Üretici, üretimden vazgeçtiği zaman bir daha yıkılan düzenini tekrar kurmuyor. Çözümün bir parçası olarak mutlaka veteriner fakültelerinden hocaların ve ilgili sivil toplum örgütlerinin de olduğu bir tanışma konseyi kurulmasını tavsiye ediyorum. Köylerin çoğunun statüsü çıkarılan yasayla maalesef mahalleye dönüştürüldü. Kimse evinden uzakta hayvancılık yapmak istemez.
Yurt dışında Alp Dağlarının eteklerinde turistik köylerinde hayvanlar caddelerde dolaşır. Kimse bunların burada ne işi var demez. Biz de ise komşuların 'ahır ve hayvanlar kokuyor' ya da 'hayvanlardan kaynaklanan sinekler bizi rahatsız ediyor' bu ve benzeri şikayetlerle belediye zabıtalarına şikayete gidiyorlar. Bu gibi şikayetlerle üretici
uğraşmak istemediği için hayvancılıği maalesef terk ediyor. Artık kimse hayvancılıkla uğraşmak istemiyor. Köylerde gençler artık gelecek görmüyorlar. Köylerde kalanların ortalama yaş sınırı 60 üstü. Bu yaş grubunda hayvancılıkta, tarımda ve üretimde de rekor kırmalarını istiyoruz. Hayvancılığın gelişmesi için üretime dönük yasal destekler bir an önce çıkarılması gerekmektedir. Gençlerin geleceklerini köylerden görmeleri için gerek kamu gerekse özel sektör elinden gelen her türlü desteği yapmalıdır. Sağlıklı bir nesil beslenmesi için hayvansal gıdalar şarttır. Ayrıca sağlanacak üretim fazlasına bütün dünya ülkeleri taliplidir. İhracatta rekorlar kırmak kaçınılmaz olacaktır.


Mustafa YILDIZ
Veteriner HEKİM

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz