Sakarya Haberleri
Telegram'da ve Instagram'da
BİZİ TAKİP EDİN

Hacıeyüpoğlu'ndan muhalefete eleştiri

‘Özde Değil Sözde Bir Muhalefet Var’

SİYASET
Hacıeyüpoğlu'ndan muhalefete eleştiri

‘Özde Değil Sözde Bir Muhalefet Var’

Katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Sakarya Milletvekili Aday Adayı Avukat Recep Hacıeyüpoğlu, başkanlık sistemi tartışmalarında muhalefetin tavrını özde değil sözde muhalefet olarak yorumladı.
 

Başkanlık tüm yönleriyle tartışılmalı
Programda ilk olarak yeni anayasa ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Recep Hacıeyüpoğlu, yazılacak anayasanın yeni Türkiye’nin en temel dinamiği olacağına dikkat çekti. Hacıeyüpoğlu, “Yeni anayasa kuvvetler ayrılığına da olumlu etkiler sunacaktır. Karar alma süreçlerindeki hız ve etkililiği ile yeni anayasa Türkiye’nin önünü açacaktır. Türkiye için başkanlık sistemi parlamenter sistemi altüst eder yorumları yapılıyor. Türkiye bölgesel ve küresel bir güç olacaksa başkanlık sistemini tartışmalıdır. Tüm yönleriyle başkanlık sistemini tartışmalıyız” diye konuştu.
 

Barış için çözümden yanayız
Açıklamalarının devamında çözüm sürecine değinen Recep Hacıeyüpoğlu, “Dış ülkelerin istihbarat servisleri, yurtdışı kamuoyunun da içinde bulunduğu bir yapıdan bahsediyoruz. Barışın temsilcileri olabilmek için içerideki sorunlarımızı halletmek durumundayız. Türkiye bölgesinde oldukça önemli bir yere sahip. Bu yüzden sınır güvenliğimiz oldukça önemli. Bu konuda barış ve huzurun temsilcisi olabilmenin ön koşulu çözüm sürecini nihayete erdirebilmektir” ifadelerini kullandı.
 

Muhalefetin örgütlenme sorunu var
Muhalefet partilerinin örgütlenme sorunu yaşadıklarına da vurgu yapan Hacıeyüpoğlu açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “AK Parti 2002’den bu yana girdiği her seçimden daha da güçlenerek çıkıyor. Bu yüzden muhalefet partileri için başarıyı sadece hayal olarak değerlendirmek yanlış olmayacaktır. Biz siyasetin hedeflerle yapıldığını çok iyi biliyoruz. İnşallah Sakarya’da 7 milletvekilliğinin tamamını alacağız. Muhalefet partileri ise hala örgütlenme sorunlarını çözmeye çalışıyor”
 

Makul ve yapıcı tartışmalar
“Başkanlık sistemi tartışmalarında muhalefetin tavrını hatırlayın. Türkiye’ye özgü bir sistemin inşa edilmesi mümkün değilmiş gibi inanılmaz bir bilinçsizlikle muhalefet yapılıyor. Başkanlık tartışmaları önümüzdeki sürecin en hararetli konularından biri. Makul ve yapıcı tartışmalar ülkemizin geleceği için oldukça önemli. Avantaj ve dezavantajları değerlendirmeden sadece muhalefet yapmak için set çekilmesi kabul edilemez. Şu kesindir; başkanlık sisteminin avantajları, mevcut  parlamenter sistemin avantajlarından öndedir.”

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz